22-12-2014 10:36:21
Ana Sayfa Bilim Felsefe Yapısalcılık Nedir?

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Yapısalcılık Nedir?
Yapısalcılık 20. yüzyılın ikinci yarısında dil, kültür, matematik felsefesi ve toplumun analizinde en fazla kullanılan yaklaşım olmuştur. Yapısalcılığın çok belirgin bir okulu olmamasına rağmen Ferdinand de Saussure'in çalışmaları genellikle bir başlangıç noktası olarak kabul edilir. Yapısalcılığı bir çok çeşitlemesi olan genel bir yaklaşım olarak görmek en doğrusudur.

Kabaca, yapısalcılık bir kültürde anlamı ortaya çıkaran alt birimler arasındaki ilişkileri inceler. Yapısalcılığın ikinci bir kullanımı matematik felsefesinde ortaya çıkmıştır. Yapısalcılık teorsine göre bir kültürdeki mana (anlam) önem sistemleri olarak çalışan çeşitli pratikler, olgular ve aktivitelerle tekrar ve tekrar üretilir. Bir yapısalcı, bir kültürde üretilen ve tekrar üretilen anlamın derin yapılarını keşfedebilmek için yemek hazırlanması ve sunulması ritüelleri, dini ayinler, oyunlar, edebi ve edebi olmayan yazılar ve diğer eğlence formları gibi çok geniş bir aktivite çeşidini çalışır. Örneğin, yapısalcılığın öncülerinden kültür antropoloğu ve etnograf Claude Levi-Strauss kültür olgusunu mitoloji, akrabalık ve yemek hazırlamasını içine alacak şekilde analiz etmiştir.

Bilgiler
Yapısalcılık bir mevcudiyet düşüncesidir.
Yapısalcılıkta şöyle bir şema çizilebilir: Sözcükler, gösterge; ses, gösteren; anlam gösterilendir.
Bu açıklama ve benzetme, yapısalcı bir açıklamadır.
Post-yapısal açıklamada ise gösterge, başka bir göstergeyi ifade eder ve göstergenin gösterileni yoktur.
Söz, derin yapı olan dilin yüzeydeki görünüşüdür. Dil yapısı zıtlıkları barındırır. Dil; bireyin dışında var olan soyun bir yapı; söz, dil yapısının kullanılmasıyla oluşan somut olgudur. Bu somut olgulardan yola çıkarak soyutluğu açıklamaya çalışır. Göstergeden yola çıkarak kültür açıklanmaya çalışılır.
 

Bu Konuya 1 Yorum Yapılmış

 
-1 #1 münazaraşirin 04-03-2013 23:08
şimdi bizim konumuz akıllı tahtalar öğretmenin yerini tutarmı tutamaz mı bizde tutmaz görüşünü savunuyoruz ama bilgi daha net anlaşılabilir verilebilirdi ama bu bilgiler de işime yaradı saolun emeğinize sağlık
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Bilim - Felsefe kategorisinde bulunan Yapısalcılık Nedir? başlıklı yazı yapısalcılık nedir , yapısalcılık , yapısalcı yaklaşım , yapısalcı yaklaşım nedir , yapısalcılık ne demek , yapısalcı nedir , yapısalcı ekol , yapısalcı yaklaşım örnekleri , yapısalcılık ne demektir , yapısalcılık ne , yapisalci ekol nedir , yapisalciliknedir , yapısalcılık nedir konuları hakkında bilgi içermektedir.