19-12-2014 20:15:26
Ana Sayfa Bilim Matematik Goldbach hipotezi

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Goldbach hipotezi
Sayılar teorisindeki en eski Matematik'te çözümsüz problemlerden biridir.

Sanı: Goldbach'ın orijinal sanısı (üçül varsayım) Euler'e 7 Haziran 1742'de yazdığı mektupta şöyle ifade ediliyor:

...En azından 2'den büyük her sayı üç asal sayının toplamıdır...

Goldbach burada 1 sayısını da asal kabul etmektedir. (Bu konvansiyon artık terkedilmiştir.) (1 sayısı niçin asal değildir?: Çünkü bir asal sayı başka bir asal sayıyı aslatam bölmez. Oysa 1 sayısı diğer asalları datam böler.)

Kuvvetli ikil varsayım, 3'ten büyük her çift doğal sayının iki asal sayının toplamı olarak ifade edilebileceğini öne sürer. Faber and Faber adlı yayın şirketi bu sanının doğru olduğunu 20 Mart 2000 ve 20 Mart 2002 arasındaki 2 yıllık sürede kanıtlayabilecek ilk kişiye 1.000.000 Amerıkan doları ödül vaadetmiştir, fakat sanı halen ispatsız olduğu üzere bu ödülü de kazanan olmamıştır.

İkil sanı şöyledir:

\forall n \in N^+ \,\! ve n \geq 4 \,\! için {2n=p_1+p_2\,\!} olacak şekilde {p_1\,\!} ve {p_2\,\!} asal sayıları vardır. ({p_1=p_2\,\!} olabilir)

Her p_1 \leq p_2 \,\! bir Goldbach bölüntüsü olarak adlandırılır.

Daha zayıf olan ikinci sanı sadece 8'den büyük olan her tek doğal sayının en az 3 asal sayının toplamı olduğudur. Erdös ve Moser p_1\,\! ve p_2 \,\!'nin asal olma koşulunu kaldırarak bu sanının daha genel anlamda doğru olup olmadığını araştırmışlardır.
 

Bu Konuya 2 Yorum Yapılmış

 
0 #1 Mehmet Masum Ä°lHAN 01-02-2009 20:55
bu hipotezin çözülememsi ilk gördüğüm andan beri beni heycanlandırdı ve bunu çözebilmek için gecelerimi ve gündüzlerimi hiçe sayarak bu hipotezi çözmeğe hayatımı adadım ve bunu çözmeğe çok yaklaştığımı düşünüorum ve bunu başarcağıma inanıorum
Alıntı
 
 
0 #2 cevab varonur kaplan 21-06-2013 14:43
bu soruyu yapan kişinin bile bu soruyu çözememiş olması şaşırtıcı bu soruyu yapan adamı sevip sevmemekte şüpheleniyorum bu soruyu kafama takmış olmasaydı şüphesiz severdim ancak malesef soktu çözülebilen ve cevabı yok edilen bir problem ve çözülebilen bu problemin şu yorumdan geçtiği için gurur duyuyorum çözülebilen problem...
:poop:
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Bilim - Matematik kategorisinde bulunan Goldbach hipotezi başlıklı yazı goldbach hipotezi , goldbach hipotezi hakkında , asal sayılarda golgbach sistemi konuları hakkında bilgi içermektedir.