22-12-2014 18:25:23
Ana Sayfa Bilim Matematik Riemann Hipotezi

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Riemann Hipotezi
Riemann Hipotezi (Riemann zeta hipotezi olarak da bilinmektedir), matematik alanında ilk kez 1859 yılında Bernhard Riemann tarafından formülize edilmiş çözülememiş problemlerden biridir.

Bazı sayıların kendilerinden küçük sayıların çarpımı (örn. 2, 3, 5, 7, ...) cinsinden yazılamamak gibi bir özelliği vardır. Bu tür sayılara Asal sayılar denir. Asal sayılar, hem matematik hem de uygulama alanlarında çok önemli rol oynar. Asal sayıların tüm doğal sayılar içinde dağılımı herhangi bir örüntüyü takip etmemektedir ancak Alman matematikçi Bernhard Riemann, Asal sayıların sıklığının;

s ≠ 1 olmak koşuluyla tüm Kompleks sayılar için

ζ(s) = 1 + 1/2s + 1/3s + 1/4s + ...

 \zeta(s)= \sum_{n=1}^\infin \frac{1}{n^s}

biçiminde belirtilen ve Riemann Zeta Fonksiyonu olarak bilinen fonksiyonun davranışına çok bağlı olduğunu gözlemledi. Riemann hipotezinin iddiasına göre

ζ(s) = 0

denkleminin tüm çözümleri düz bir çizgi üzerinde yer almaktadır. Yani bu denkleminin tüm komplex çözümlerinin reel kısımlarının 1/2 olduğu tahmin edilmektedir. Bu iddia ilk 1.500.000.000 çözüm için test edilmiştir. Bu iddianın her çözüm için doğru olduğunun ispatlanabilmesi halinde asal sayıların dağılımı ile ilgili çok önemli bilgiler edinmek mümkün olacaktır.

Kaynak: www.claymath.org/millennium/Riemann_Hypothesis
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Bilim - Matematik kategorisinde bulunan Riemann Hipotezi başlıklı yazı riemann zeta türkçe kaynaklar , riemann hipotezi sözlük , riemann hipotezi , rieman hipotezi , riemann hipotezi makaleler , riemann hipotezi, , riemann hipotezi makaleler , reimann hipotezi , claymath millenium türkçe , reeman hipotezi , rienman makaleleri , riemann hipotezi bilgiler , rieman hipotezi türkçe tanıtım konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar