20-12-2014 04:24:57
Ana Sayfa Bilim Ülkeler Tarihi ABD'nin Kuruluşu

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

ABD'nin Kuruluşu


Amerika'nın 1492'de keşfinden sonra İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler, bu kıtada toprak sahibi oldular. İngilizler, Amerika'daki topraklarını genişlettikten sonra İngiltere başta olmak üzere çeşitli ülkelerden göçmenler yerleştirerek koloniler kurdu. 18. yüzyıl ortalarında, bu kolonilerin sayısı 13'e yükseldi. Koloniler, ABD'nin temelini oluşturmuştur.

İngilizlere bağlı olan koloniler, İngiliz Kralı'nın tayin ettiği bir vali tarafından yönetiliyor ve bir de meclisleri bulunuyordu. Amerika'da yaşayan bu insanların İngiltere'nin özgür vatandaşlarından farkı yoktu. 1756-1763 yılları arasında İngiltere'nin Avusturya, Fransa ve Rusya ittifakıyla yaptığı savaşlar (Yedi Yıl Savaşları), İngiltere'nin maliyesinin bozulmasına neden olmuştur.

İngiltere'nin mali durumunu iyileştirmek amacıyla yeni vergiler koyması, Amerika'daki kolonilerin tepkisiyle karşılaştı. 1774'te toplanan 1. Filedelfiya Kongresi'nde İngiltere ile savaşa karar verildi. 2. Filedelfiya Kongresi'nde (1776) 13 sömürge, bağımsızlıklarını ilan ettiler. Bu kongrede İnsan Hakları Bildirisi kabul edilerek onaylandı.

Fransa, İspanya ve Hollanda'dan yardım alan koloniler, İngilizleri yendiler. İngilizler, barış istemek zorunda kaldı ve Versaille (Versay) Antlaşması imzalandı (1783). Bu antlaşmaya göre:

İngilizler, 13 sömürgenin bağımsızlığını tanıdılar.

Antillerden bazı adaları ve Senegal'i Fransa'ya verdiler. Bağımsızlıklarını ilan eden eyaletler içişlerinde serbest olmak şartıyla bir araya gelerek Amerika Birleşik Devletleri'ni kurdular (1787).

ABD'nin Kuruluşunun Sonuçları

İnsan Hakları Beyannamesi ilan edilerek demokratik bir rejim kurulmuş ve Avrupa'ya örnek olmuştur.
Avrupa'ya karşı denge unsuru olmuştur.
Avrupa kültür ve medeniyeti yeni bir yayılma alanı bulmuştur.
Göçler sonucunda Avrupa'da işsizlik azalmış, siyasi ve dini kavgalar önemini kaybetmiştir.
 

Bu Konuya 4 Yorum Yapılmış

 
-1 #1 konumsuzyüsra akbay 16-04-2014 13:46
ABDnin kuruluşu benim için saçma değil ama insanları katleden gelec3kte bizide katleder
Alıntı
 
 
+1 #2 acıbengü soysal 16-04-2014 13:49
senin için herşey böyledir ama bazı insanlar kendi milleti için elinden geleni yapar aynı senin gibi
Alıntı
 
 
0 #3 konumsuzsuna 01-05-2014 16:21
abd bence baya gelişmiş bi ülke.
Alıntı
 
 
0 #4 ACI İTİRAFHalil çavuşoğlu 26-06-2014 15:21
ABD deyişik milletlerden korsan gibi geldiler yerleştiler ABD kurdular 1787 de ve dünyanın en gelişmiş ülkesi oldular kısacası dünyanın patronu oldular biz ise ABDnin keşfinden önce dünyanın en güçlü imparatoru bizdik şu son 10 yıl öncesine kadar bize selam veren her ülkeden borç isteyen ve karşısında ceketini düymeliyen millet haline geldik vede bize ne derlerse onu yapmak zorundaydık bizi buhale getirenler utansın utanacakkadar onuru varsa şuan türkiye herkonuda ilerleme durumunda hertürlü kısır çekimelerden uzak duralım VATAN ve milletimiz için elbirliğiile yadımcı olalım
SELAM OLSUN TÜRKİYE MİLLİYETÇİLERİN E
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Bilim - Ülkeler Tarihi kategorisinde bulunan ABD'nin Kuruluşu başlıklı yazı abd'nin kuruluşu , abd nin kuruluşu , abd'nin kurulması , abdnin kurulusu , abd kurulusu , abd nin kurulması , abd nin tarihi , abd'nin kuruluşu hakkında bilgi , abdnin kurulması , abd nin kuruluş süreci , abd nin kuruluş yılı , abd'nin kuruluş tarihi , abd nin kuruluş tarihi konuları hakkında bilgi içermektedir.