19-12-2014 18:11:47

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Kuzey Kore


Kuzey Kore'nin tarihi, 1948 yılına kadar Güney Kore'nin tarihi ile aynıdır. Kuzey Kore, 1948 yılında Sovyetler Birliği'nin işgal ettiği bölgede kuruldu. Sovyetler Birliği geri çekilince, iki Kore'nin birleştirilmesi için sarfedilen çabalar sonuç vermedi ve doğan gerginlik, 1950 yılında savaşa yol açtı. Bu savaşta Kuzey Kore, Güney Kore'yi işgal etti. BM tarafından müdahale edilerek Güney Kore'den çıkarıldı.

1953'te Kore Yarımadası, 38° enlemi sınır olmak üzere ikiye bölündü. Ülke 1948'den beri KimSung diktatörlüğüyle yönetilmektedir. 1972'den bu yana iki Kore'nin tek ülke olarak birleştirilmesi için yapılan çalışmalar sonuç vermedi. 1975'ten sonra, Kuzey Kore, batılı ülkelere ve Japonya'ya yaklaşma siyaseti gütmeye başladı. Sosyalist ülkelerde uygulanan yumuşak politika Kuzey Kore'de de uygulanmaya başlanmış olup, Kuzey ve Güney arasındaki gerginlik giderek azalmaktadır.
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Bilim - Ülkeler Tarihi kategorisinde bulunan Kuzey Kore başlıklı yazı kore niye bölündü , kuzey kore bankaları , kore sayfaları , kuzey kore şairleri ve şiirleri , kuzeykore bayan isimleri , kore yöresel kıyafetleri kuzey , kuzey kore isimleri , kore isimleri , kore neden bölündü , kuzey kore sözlük , kore isimleri ve yazıları , kuzey kore ülkeleri , kore yazısı ile isimler konuları hakkında bilgi içermektedir.