22-12-2014 22:39:06
Ana Sayfa Blog ekonomikmedikal steteskop nedir?

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Türkçe Bilgi Blog

TurkceBilgi.Net üyeleri için blog

steteskop nedir?

Yazar: ekonomikmedikal on
ekonomikmedikal
ekonomikmedikal henüz biyografi eklememiş
Kullanıcı şu anda online değil
Eyl 10 in Sağlık


stetoskop (stethoscope), vücut içinde oluşan sesleri dinlemek için kullanılan tıbbi bir cihazdır. stetoskop üç kısımdan meydana gelir;
Diyafram,
Tüp (elastik boru şeklinde)
Kulaklık
Bazı stetoskoplarda ayrıca çan denilen ve alçak perdeden sesleri yükseltmeye yarayan bir kısım da bulunur. Diyafram, stetoskobun tüp kısmının ucunda bulunan ve dinlenmek istenen bölgeye değdirilen yassı koni şeklinde bir parçadır. Bu parçanın içinde ortamdan yalıtılmış bir zar vardır. Yüzeydeki sesle titreyen zar konik parça içindeki havaya basınç uygular ve bu basınç tüp içinden kulaklığa kadar ulaşır ve uygun yapıdaki kulaklık parçaları, sesi kulak içine yayar. Basit bir mantıkla çalışan stetoskop, bir nevi mekanik yükselticidir.
Stetoskopla en çok dinlenen sesler şunlardır;
Kalp atışı
Akciğerlerin çıkardığı sesler
Bağırsaklarda ve midede ortaya çıkan sesler
Nabız
Ayrıca kan basıncını ölçmek için de kullanılır.
Stetoskop ile vücuttaki sesleri dinleme işine oskültasyon (auscultation) denir. Oskültasyon, tecrübe gerektiren bir teşhis yöntemidir. Stetoskop ile kulağa ulaşan sesin normal olup olmadığını anlamak, eğitim ve deneyim gerektirir. Mesela kalpten yayılan birçok ses vardır ve bu seslerin bazısı insandan insana farklılık gösterebilir.

Etiketler: steteskop, steteskop nedir, medikal ürünler, medikal cihazlar
Okunma Sayısı: 3574
0 oy

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sağlık kategorisinde ekonomikmedikal tarafından yazılmış steteskop nedir? başlıklı yazı steteskop nedir , steteskop , mekanik steteskop , steteskop hakkında bilgi , steteskop ilgili bilgiler , steteskop özellikleri , steteskop nedir? , steteskop bilgileri , steteskop ile ilgili kısa bilgi şiirler , steteskop şiirleri , steteskop şi̇i̇ri̇ , makale nedir türkçebilgi , stetoskop hakkında bilgiler konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar