19-12-2014 15:46:24
Ana Sayfa Çeşitli Kişisel Gelişim Kendine zarar vermek nedir?

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Kendine zarar vermek nedir?


Kendine zarar vermek nedir?

Kendine zarar vermek, zor hislerle baş etmekte kullanılan bir yoldur. Bazı kişiler yoğun hislerini kendilerine farklı biçimlerde zarar vererek yaşarlar. Zarar verme biçimleri değişse de, en sık kullanılan yöntemler şunlardır:

*Kendini kesmek veya yakmak
*Vücudunun herhangi bir yerini morartmak
*Yüksek dozda ilaç almak
*Saç veya deri yolmak

Bazı kişiler problemin ciddiyetinin, verilen zararın derecesine göre değiştiğine inanırlar. Fakat durum böyle değildir. Kendine az zarar veren bir kişi, kendine ciddi bir şekilde zarar vermiş kişi kadar kendini kötü hissediyor olabilir.

İnsanlar neden kendilerine zarar verirler?

Kendine zarar veren bir kişi şunları söylemiştir; 'Kontrol insanlar için önemlidir, etrafımızdaki olayları kontrol edemediğimiz olur, fakat kişinin kendine yaptıklarının kontrolü kendisindedir'.

Herkesin hayatında problemler olur fakat bazen sorunlar çok yoğunlaşır ve hisleri söze dökmek zor olur. Bazı insanlar böyle zamanlarda kendilerine zarar verirler.

Kendine zarar veren biri neler hisseder?

Kendinize zarar veren biriyseniz aşağıdaki hisler size tanıdık gelebilir. Kendisine zarar veren bir yakınınız varsa onu daha iyi anlayabilmek için aşağıdakileri okuyabilirsiniz.

Kendinden nefret- insanların istediği gibi biri olamadığı için

Korku -  kendine zarar verme davranışı bir gün ölümle sonuçlanabileceği için

Suçluluk- kendine verdiği zararı durduramadığı için

Çaresizlik- ne yapması gerektiğini bilmediği için

Utanç- insanların kendisini garip görebileceğini düşündüğü için

Yalnızlık- kiminle konuşabileceğini bilemediği için

Çökkünlük- bir şeylerin düzelmeyeceğine inandığı için

Kontrolünü kaybetmiş- neden kendine zarar verdiğini bilmediği için ve durduramadığı için

Endişe- insanların, kendisinin ilgi çekmek için böyle bir şey yaptığını düşünecekleri için

Kendine zarar verme, stresle baş etme yolu haline gelmişse, çözülmesi gereken problemler var demektir. Aileden, çevreden veya ruh sağlığı uzmanından yardım almak gerekir.

Kendinize nasıl yardım edebilirsiniz?

1) Neden kendinize zarar verdiğinizi düşünün.

Bazı kişiler neden kendilerine zarar verdikleri konusunda bir fikre sahip olmayabilirler ve neden öyle hissettiklerini ve davrandıklarını öğrenmek ürkütücü gelebilir. Eğer kendinize başka baş etme yolları yaratabilirseniz, kendine zarar vermeyi durdurmak kolaydır. Bunu yapabilmek için, neden kendinize zarar verdiğinizi anlamanız gerekir. Aşağıda üzerinde düşünmenizin faydalı olabileceği bazı sorular verilmiştir.

*Kendinize ilk zarar verdiğinizde neler oluyordu?
*Şu anda kendinize zarar verme hissinizi tetikleyen şeyler nelerdir?
*Hep aynı mekanda ve aynı insanla mı berabersiniz?
*Kimselere anlatamadığınız korkutucu anılarınız, düşünceleriniz ve hisleriniz var mı?

2) Kendinize zarar vermenizi önleyebilecek neler var?

Kendinizi kötü hissettiğinizde, baş etmenizi sağlayan neler var? Bazı insanlar bir arkadaşla veya güvendikleri bir insanla konuşmayı, egzersiz yapmayı, bir telefon konuşması yapmayı, resim yapmayı, müzik dinlemeyi veya hissettiklerini yazmayı faydalı bulurlar. Size iyi gelecek şey ne olabilir?

3) Yardıma ihtiyaç duyduğunuza nasıl karar verirsiniz?

Kendinize zarar vermenizi engellemeye çalışsanız da, bunu başaramadığınız zamanlar olabilir. Kendinize zarar vermeyi istemediğiniz ama kendinizi durduramayacağınızı hissettiğiniz zamanlarda, biriyle konuşmayı deneyebilirsiniz. Bu kişinin sizi dinleyecek, size öneriler verebilecek bir kişi olması gerekir.

Hayatınızın tehlikede olduğunu hissederseniz doktorunuza veya hastaneye haber verin.

Aile ve Arkadaşlar Kendine Zarar Veren Birine Nasıl Yardımcı Olabilir?

Aile ve arkadaşlar, kişinin kendine zarar verdiğini fark ederek, kişiyi dinleyerek ve ona destek olarak yardımcı olabilirler.

Kişilerin neden kendilerine zarar verdiklerini anlamak zor olabilir. Kendinizi kızgın, suçlu ve şoka uğramış hissedebilirsiniz. Nasıl yardımcı olabileceğinizi bilemiyor olabilirsiniz. Bazı öneriler:

*Açık fikirli olun ve önyargılı olmayın
*Dinlemek için zaman ayırın ve kişiyi ciddiye alın
*Problemlerini çözmesi için, kendisine çeşitli yollar geliştirmesine yardımcı olun
*Kişiye, kendisine yardım edebilecek insanları bulmasında yardımcı olun
*Onu, başkaları ile konuşması için cesaretlendirin
*Birlikte yaptığınız aktiviteleri devam ettirin
*Sizin istediğiniz şekilde davranmadıklarında alınmayın, gücenmeyin
*Kişiyle dalga geçmeyin
*Attıkları olumlu adımları destekleyin

Eğer durum ciddiyse ne yapabilirsiniz?

Bir kişi size kendisine zarar verdiğini söyleyebilir fakat bunu kimseye anlatmamanızı isteyebilir ve siz zor bir durumda kalabilirsiniz. Kişilerin isteklerine saygı duymak gerekir fakat kişinin hayatının tehlikede olduğunu düşünüyorsanız, mümkün olduğunca çabuk yardım istemelisiniz. Bunu anlatmanın en doğru olacağı kişinin kim olabileceğine beraber karar verebilirsiniz. Eğer kişi işbirliğine yanaşmıyorsa, durumu kime anlattığınızı ve niçin anlattığınızı ona söyleyin.


Kaynak: www.palace.net/~Ilama/psych/injury.html /16.08.2003
 

Bu Konuya 8 Yorum Yapılmış

 
0 #1 saçmasapanşeyle rpsikopat 20-05-2013 02:35
ben kendime zarar veren biriyim fakat anlattığınız türdende kimse yardımcı olabileceğini zannetmiyorum benim kendime zarar vermemi durduracak tek şey nefret ettiğim bir insana zarar vermektir ona veremiyorsam kendime veriyorum bunun içinde tavsiyeler yazın bence eksik olmuş
Alıntı
 
 
-1 #2 eksikadfda 27-12-2013 23:42
Ben ailesel sorunlar yaşayan biriyim ve başkalarına zarar vermemek için kendime zarar,veriyorum ayrıca bunu durduramıyorum bunun hakkında da öneride bulunun lütfen
Alıntı
 
 
+3 #3 jwjwjwhhwhakhwkshkwwh 18-01-2014 00:45
Ben saçlarimi yoluyorum ve kafami kaziyarak kanatiyorum bu hosuma gidiyor cevremdekiler ise bunu dikkat cekmek icin yaptigimi dusunuyor
Alıntı
 
 
0 #4 fuvghvftuba 30-01-2014 00:54
bn kendime zarar veriyoyum bunu arkadaslarima sebebile.anlatiyoyum arkadaslarim bnmle dalga gciyolar ama bazn oylebi kotu durumda oluyoyum ki kmseye birsey.anlatmak istemiyoyum hayatan bikmis oluyoyum ölmek istiyoyum
Alıntı
 
 
0 #5 saçmahıhı 06-03-2014 23:56
ailemle sorunlar yaşıyorum herkez üzerime geliyo onla beraber onlar yüzünden nişanlımla ayrıdık ve kendimi iğrenç hissediyorum kendimi korumak isterken zarar veriyorum yoruldum artık dayanamıyorum ölmek istemiyorum onlara acı çektirmek istiyorum ama artık kendimden bile nefret ediyorum
Alıntı
 
 
0 #6 ...../Sinem 13-04-2014 17:33
Bende kendime zarar veriyorum ve ailem arkdaslarim hic biri beni anlamiyor sanediyorlar ben
Öylesine yapiym bazen ölmk istym
Alıntı
 
 
+1 #7 .Ben 15-06-2014 17:34
Ben bunun o kadar kotu oldugunu dusunmuyorum. Zaten bicakla falan kesmiyorum kendimi. Bu bazen kendimi odlek hissetmeme sebep olsa da olmek istemiyorum. Ben sadece sakinlesmek icin yapiyorum ve istedigim zaman durabilirim. Ama durmak istemiyorum. Sizce bu kotu bisey mi?
Alıntı
 
 
0 #8 ...damla 31-07-2014 20:20
Ben sinirlenince bilegimi jiletle kesiyorum. Yapmamak icin cok calidtim ama olmadi
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Çeşitli - Kişisel Gelişim kategorisinde bulunan Kendine zarar vermek nedir? başlıklı yazı kendime nasıl zarar verebilirim , kendine zarar verene ne denir , kendine zarar verenlere ne denir , başkasının zararını isteme kendinde zarar verme , insan kendine neden zarar verir , ınsan kendıne nasıl zarar verır , kendine zarar veren kişiye ne denir , kendine zarar vermek nedir , kendine zarar veren insanlara ne denir , kendine zarar verme , kendime zarar veriyorum , kendine zarar vermek , kendine zarar verme nedir konuları hakkında bilgi içermektedir.