18-12-2014 02:21:47
Ana Sayfa Coğrafya Genel Coğrafya Gündoğumu ve günbatımı anlarında Güneş neden kırmızı görünür?

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Gündoğumu ve günbatımı anlarında Güneş neden kırmızı görünür?
Dünya atmosferi toz parçacıklarıyla dolu bir hava tabakasıdır. Bu toz ve parçacıklar güneş ışığını dağıtır. Gündoğumu ve günbatımında güneş ışınları eğik açı ile geldiklerinden atmosferde kat ettikleri yol daha uzundur ve daha fazla dağılırlar. Güneş ışınlarının kırmızı ve turuncu kısımlarının dağılması daha zordur ve bu ışınların çoğu dünya ya ulaştığından gökyüzü kırmızı renkte görünür.
 

Bu Konuya 4 Yorum Yapılmış

 
+1 #1 denizler neden maviyardım ett 11-04-2013 18:10
gökyüzü maviliğinden dolayı denizde mavidirr.
Alıntı
 
 
+2 #2 gökyüzü mavi değil mavi görünürali arslan 18-11-2013 21:25
gökyüzü mavi değildir! mavi görünür bunun tek nedeni kırılma olayıdır. çünkü atmosfer hava ve renksiz bir gazdan oluşur. güneş ışınları atmosfere girdiğinde atmosferdeki gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılır.gün ışığı değişik dalga boylu ışınlardan oluşur.en kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacıklar tarafından hemen saçılırlar. gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır.bu yüzden gökyüzü mavi görünür.
Alıntı
 
 
-1 #3 deniz neden mavidir ?AKILLI KADINLAR 10-04-2014 18:45
denize baktığımızda berrak olan suyun rengini mavi görmemizin temel nedeni denizde bulunan karbondioksit , azot ve oksijen gibi gazlar ve minerallerdir .
Alıntı
 
 
+2 #4 gün doğumu ile gün batımı anlarında güneş neden kırmızıdır...beyza 11-04-2014 18:04
dünya atmosferi toz parçacıklarıyla dolu bir hava tabakasıdır. bu toz ve parçacıklar güneş ışığını dağıtır
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Coğrafya - Genel Coğrafya kategorisinde bulunan Gündoğumu ve günbatımı anlarında Güneş neden kırmızı görünür? başlıklı yazı gün batımı nedir , gün batımı neden kızıldır , gün batımı neden kırmızıdır , gün batımında gökyüzü neden kızıldır , gün batımında gökyüzü neden kırmızı görünür , gökyüzü neden kırmızı olur , gün batımında gökyüzü neden kızıl görünür , gün batımı nasıl olur , güneş neden kırmızı görünür , günbatımı nedir , gün batımı ne demek , gün batımı neden kırmızı , gün batımında güneş neden kırmızıdır konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar