23-12-2014 02:15:26
Ana Sayfa Coğrafya Genel Coğrafya Mutlak Nem, Maksimum Nem ve Bağıl Nem İlişkisi

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Mutlak Nem, Maksimum Nem ve Bağıl Nem İlişkisi
Bir yerdeki yağış oluşumu mutlak nem (varolan nem) ile maksimum nem (doyma noktası) arasındaki ilişkiye bağlıdır. Yağış oluşumu için havanın nem yüklenerek doyma noktasına ulaşması ve bağıl neminin % 100 olması gerekir.

MUTLAK, MAKSİMUM VE BAĞIL NEM İLİŞKİSİ
Mutlak Nem (Varolan Nem) = Maksimum Nem (Doyma Miktarı) Bağıl Nem = %100 Hava neme doymuştur.

Mutlak Nem (Varolan Nem) > Maksimum Nem (Doyma Miktarı) Bağıl Nem > %100 Havada nem fazlası bulunur.Bu fazlalık yoğunlaşarak yağış biçiminde yeryüzüne döner.

Mutlak Nem (Varolan Nem) < Maksimum Nem (Doyma Miktarı) Bağıl Nem < %100 Havada doyma açığı yani nem açığı bulunur. Nem açığının kapanması için hava sıcaklığının azalması ya da havanın nem yüklenmesi gerekir.

UYARI : Soğuk bölgelerde havanın doyma miktarı düşük olduğu için bu bölgelerde bağıl nem yüksektir. Çöl bölgelerinde ise havanın doyma miktarı yüksek olduğu için, hava kütlesi soğuk bölgelerden daha çok mutlak nem içerse bile bağıl nem miktarı düşüktür.
 

Bu Konuya 3 Yorum Yapılmış

 
+2 #1 Mutlak NemYasin 10-03-2013 21:23
Biraz Uzun Ama Napalim İdare Edicez :D
Alıntı
 
 
+3 #2 bağıl nemkerem 06-05-2013 22:33
çok kısa ama yine de işime yaradı sağ olun
Alıntı
 
 
+2 #3 maksimum nemsagopa 10-03-2014 18:28
bişey anlamadım ama olsun idare eder
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Coğrafya - Genel Coğrafya kategorisinde bulunan Mutlak Nem, Maksimum Nem ve Bağıl Nem İlişkisi başlıklı yazı bağıl nem , bağıl nem nasıl hesaplanır , bağıl nem nasıl bulunur , mutlak nem , mutlak nem nedır , mutlak nem sıcaklık ilişkisi , nem açığı nasıl bulunur , mutlak nemle bağıl nem arasında nasıl bir ilişki vardır , bağıl nem sıcaklık ilişkisi , maksimum nem , bağıl nem nedir , mutlak nem nasıl hesaplanır , mutlak nem nasıl bulunur konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar