22-12-2014 07:41:24
Ana Sayfa Coğrafya Genel Coğrafya Yerel Saat Ayarı Neye Göre Yapılır?

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Yerel Saat Ayarı Neye Göre Yapılır?
Dünya ekseni etrafında döndüğünden; yeryüzündeki herhangi bir noktanın güneşin görünen durumuna göre konumu sürekli değişir. Dolayısıyla; güneşin önünden 1°lik meridyen yayı 4 dakikada geçer. Bu nedenle; peş peşe gelen meridyen yayları arasında, 4 dakikalık zaman farkı vardır. Ve herhangi bir yer üzerinden geçen meridyen güneşin tam karşısına geldiği anda;12.00'ye ayarlanan saat, o yerin yerel saat ayarı olarak kabul edilir. Ancak; saatlerde birlik sağlanması açısından 15° ve katlarının saatleri esas alınarak; ulusal saat ayarı yapılır. ( Örneğin; Türkiye yaz saati ayarını 45° doğu, kış saati ayarını ise 30°doğu meridyenine göre yapar. )
 

Bu Konuya 1 Yorum Yapılmış

 
0 #1 yaz saatişeyda 02-10-2013 23:09
Guzel aciklamissiniz tesekkurler ama benim anlamadigim; neden yazin igdirin (45) kisinsa izmitin (30) yerel saati esas aliniyor?
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Coğrafya - Genel Coğrafya kategorisinde bulunan Yerel Saat Ayarı Neye Göre Yapılır? başlıklı yazı türkiye saati hangi ile göre ayarlanır , saatler neye göre ayarlanır , kış saati hangi ile göre , türkiye saat ayarı , türkiye'nin ulusal saati hangi meridyene göre ayarlanır , yaz saati hangi ile göre , yaz saati hangi ile göre ayarlanır , türkiye saati nereye göre , dünya saatleri neden farklı , yerel saat farkı neye göre değişir , yaz saati hangi il , yaz saati nereye göre , dünya saatleri nasıl ayarlanır konuları hakkında bilgi içermektedir.