22-12-2014 05:22:41
Ana Sayfa Edebiyat Dil Bilgisi CÜMLE OLUŞTURMA

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

CÜMLE OLUŞTURMA
A)Karışık Olarak Verilen Sözcüklerle Cümle Kurma
Bu tür sorularda bir cümleyi oluşturan sözcükler karışık olarak verilir. Daha sonra bu sözcüklerle anlamlı veya kurallı bir cümle oluşturulması istenir, veya sözcüğün sırası sorulur.
DİKKAT: Bu tip sorularda ilk işimiz; önce yüklemi bularak cümlenin sonuna getirmek sonra da sırasıyla öznenin bulunması ve tümleçlerin önem ve görevlerine göre cümlede uygun yerlere konmasıdır.

B) Karışık Olarak Verilen Cümle Parçacıklarının Sıraya Konması

Bu tür sorularda cümleyi oluşturan tamlamalar ya da cümlecikler karışık halde verilir. Bizden istenen bu parçacıkları anlamlı ve kurallı bir cümle durumuna getirmektir. Şıklardan hareket ederek, yargı bildiren kelime grubunu sona yerleştirip sıralama yapabiliriz.

C) Eksik Cümlenin Tamamlanması
Bu konuyla ilgili sorularda, boş bırakılan yerlerin cümlenin anlamı ve yapısına göre uygun kelimelerle tamamlanması istenmektedir. Böyle sorularda yapacağımız ilk iş, seçeneklerdeki sözcüklerin, cümledeki boşlukları en anlamlı ve kurallı şekilde tamamlanmasına dikkat etmektir. Bunun için de cümlede boş bırakılan yerlere söz dizimi kuralına uygunluk gösteren sözcükler konulmalıdır. Kelimelerin çekim durumlarına, tamlamaları parçalamamaya, kelimenin anlam özelliğine dikkat edilmelidir ki cümle en anlamlı ve kurallı bir yapı kazansın.
 
Kendi içinde tamamlanması gereken cümlelerde anlam bütünlüğü ve teknik yapı önemlidir.
 
"Bu durumu ona anlatıncaya kadar..." cümlesi aşağıdakilerden hangi sözle tamamlanırsa, anlatılanların güçlükle kabul ettirildiği anlamı oluşur?
Burada yapacağımız, cümleyi düşünmek ve cümleyi hangi sözlerle tamamlarsak istenen anlamı oluşturacağımızı ortaya çıkarmaktır.
Cümlede bir durumun zor kabul ettirilmesi anlamı olacağına göre, bu cümle "akla karayı seçtim" sözleri ile tamamlanabilir. Çünkü bu sözler, cümleye "bir şeyin güçlükle kabul ettirilmesi" anlamı katmaktadır.
 

Bu Konuya 2 Yorum Yapılmış

 
0 #1 tezzinet 12-12-2013 15:31
Sentez, yapı ve ışıldayan tanıma özellikleri,
seryum (IV) bir koordinasyon polimerler, piridin-2 ,6-dikarboksilik göre
asit
Alıntı
 
 
-2 #2 Help!atakan 11-05-2014 15:42
yurtla ilgili cümle kur
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Edebiyat - Dil Bilgisi kategorisinde bulunan CÜMLE OLUŞTURMA başlıklı yazı cümle oluşturma , karışık kelimelerden cümle oluşturma , kurallı cümle , karışık olarak verilen sözcüklerle cümle kurma , kelimelerle cümle kurma sözlüğü , ingilizce karışık kelimelerden cümle oluşturma , kelimeden cumle uretme , karışık kelimelerden cümle oluşturma türkçe , kelimeden cümle oluşturma , cümle oluşturma nedir , kelimelerden cumle oluşturma , edebiyat cümle kurma , cümle kurma sözlüğü konuları hakkında bilgi içermektedir.