18-12-2014 02:22:05
Ana Sayfa Edebiyat Dil Bilgisi Sıfatların Özellikleri

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Sıfatların Özellikleri
1. Sıfatlar isimlerden önce gelerek onları sayı, renk, durum, hareket, biçim, yer, işaret ve soru yönlerinden tamamlar; onları niteler veya belirtir:

O zaman gördü ki, küçük çocuk, memleketlisi, minimini yavru ağlıyor... Sessizce, titreye titreye ağlıyor. Yanaklarından gözyaşları birbiri arkasına, temiz vagon pencerelerindeki yağmur damlaları nasıl acele acele, sarsıla çarpışa dökülürse öyle, bağrının sarsıntılarıyla yerlerinden oynayarak, vuruşarak içlerinde güneşli mavi gök, pırıl pırıl akıyor.”

o zaman, küçük çocuk, minimini yavru, temiz vagon pencereleri, güneşli mavi gök

2. Tek başlarına kullanıldıkları zaman isim değerindedirler. Çünkü ancak bir isimden önce geldikleri zaman sıfat oldukları anlaşılabilir:

Yeşil elbise(sıfat)                                  

Yeşili severim (isim)

İhtiyar kadın (sıfat)                   

İhtiyarlara iyi davranmalıyız (isim)

Büyük park (sıfat)                     

Parkların en büyüğü (isim)

3. Tek başlarına kullanıldıklarında isim değerinde oldukları için alabildikleri isim çekim eklerini, yani hâl eklerini, iyelik eklerini ve çoğul ekini, bir isimden önce gelerek onu niteledikleri ya da belirttikleri zaman, yani sıfat olarak kullanıldıkları zaman alamazlar:

Bir basamak yukarı çık.   sıfat

Birler basamağı             isim

Yürüyen merdiven          sıfat

Yürüyenler ve koşanlar    isim

4. Bir sıfatla onun nitelediği ya da belirttiği bir isim arasına noktalama işareti (özellikle virgül) konmaz. Virgül konursa ilk kelime tek başına kalmış olur, dolayısıyla isimleşir.

Genç adama gülümseyerek baktı. (genç: sıfat)

Genç, adama gülümseyerek baktı. (genç: isim, özne)

5. Birkaç sıfat, arka arkaya sıralanarak bir ismi niteleyebilir veya belirtebilir:

Karanlık, büyük, korkutucu ve nemli bir evdi.

6. Sıfatın varlığından bahsedildiği her yerde mutlaka sıfat tamlaması vardır; o sıfatla (soru sıfatı da olsa) bir tamlama oluşturulmuştur.
 

Bu Konuya 2 Yorum Yapılmış

 
-1 #1 sıfatlaraynur 16-03-2014 11:38
siz çok bilgili biri olmalısınız.çünkü bütün bilgileri bize aktarmaya çalışmışsınız ve de başarmışsınız.sizi tebrik ederim çok güzel olmuş.
Alıntı
 
 
-1 #2 sıfatlar# 02-10-2014 06:39
Çok saolun
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Edebiyat - Dil Bilgisi kategorisinde bulunan Sıfatların Özellikleri başlıklı yazı sıfatların özellikleri , sıfatın özellikleri , sıfatlar ve özellikleri , sıfat özellikleri , sıfat ve özellikleri , sıfatlar özellikleri , isim ve sıfatların özellikleri , sıfatların tanımı , sıfatların özelliği , sıfatlarınözellikleri , dilbilgisi sıfatın tanımı , dil bilgisi renk durum biçim sıfatlarının özellikleri , sıfat ın özellikleri konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar