21-12-2014 15:05:29
Ana Sayfa Edebiyat Divan edebiyatı Tevhid (edebiyat)

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Tevhid (edebiyat)
Allah'ı, yaratılış ve kainatın aslı gibi unsurları bir arada yorumlayan manzumelere "tevhid" denir. Çoğunlukla divan edebiyatı nazım türleri olan gazel, kaside ve mesnevi biçimlerinde kaleme alınmışlardır. Ve ölçüleri de çoğunlukla aruzdur. Ancak halk edebiyatında da hece ölçüsüyle kullanılmıştır.
 

Bu Konuya 2 Yorum Yapılmış

 
0 #1 ahmet doğan 19-06-2009 17:25
Pir Sultan Abdal'ın hece ölçüsüyle söylediği "Önüme Bir Çığır Geldi" adlı eseri tevhide örnek gösterilebilir. Sabahat Akkiraz'ın yorumuyla tanınan eser, bu toprağın sesi adlı tv yarışma proğramında Nilüfer Sarıtaş'a birincilik getiren eserlerden biridir.
Alıntı
 
 
+1 #2 tevhitttttemre 29-12-2013 11:37
where is the tevhit örneği
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Edebiyat - Divan edebiyatı kategorisinde bulunan Tevhid (edebiyat) başlıklı yazı tevhit örneği , tevhit örnekleri , tevhide örnek , tevhid örneği , tevhid örnekleri , edebiyatta tevhid , edebiyat tevhid , edebiyatta tevhid örnekleri , tevhid edebiyat , tp://yandex.com.tr/clck/jsredir?from=yandex.com.tr;yandsearch;web;;/web/item/title,pos,p4,source,foreign_tdi , edebiyat tevhid nedir , edebiyatta tevhid , divan edebiyatı tevhid örneği konuları hakkında bilgi içermektedir.