21-12-2014 02:35:33
Ana Sayfa Ekonomi Mikro Ekonomi Kayıtsızlık eğrileri

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Kayıtsızlık eğrileri
İktisat biliminin tüketici seçimlerine dair bir dizi varsayımını grafik üzerinde göstrmeye yarayan eğriler. Bu bilim dalının hakim dili olan İngilizce'de "indifference curve" olarak bilinirler. Kayıtsızlık eğrileri, tüketicinin seçim kümesi içinde, kendine nicelik olarak eş fayda sağlayan noktaların bir araya getirilmesi ile oluşur. Tüketicinin, bu küme içinden yaptığı seçimler belli önkabulleri sağlamakta ise, kayıtsızlık eğrileri belli şekiller alabilir (örn: içbükey, dışbükey)

Kayıtsızlık eğrileri

Bu örnekte tüketici daha üst seviyede fayda seviyesi vereceğinden 13 ile gösterilen eğriyi diğer eğrilere tercih edecektir.
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Ekonomi - Mikro Ekonomi kategorisinde bulunan Kayıtsızlık eğrileri başlıklı yazı kayıtsızlık eğrisi , kayıtsızlık eğrileri , mikro iktisat kayıtsızlık eğrisi , kayıtsızlık eğrisi özellikleri , mikro iktisatta kayıtsızlık , kayıtsızlık eğrisi örnekleri , ekonomi eğrileri , mikroekonomi makaleler , iktisat kayıtsızlık eğrileri , ıktısat kayıtsızlık egrısı , kayıtsızlık eğrilerini özellikleri , mikro ekonomi kayıtsızlık eğrileri , kayıtsızlık eğrileri konuları hakkında bilgi içermektedir.