20-12-2014 06:32:28
Ana Sayfa Ekonomi Muhasebe Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri


Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri (İngilizce: Generally Accepted Accounting Principles, GAAP), teknik bir deyim olarak, belli bir andaki muhasebe uygulamasını kapsayan ayrıntılı muhasebe yöntem ve usullerinden meydana gelir ve muhasebeciler arasında mevcut görüş birliğinden dolayı bu ilkeler genel kabul görmüştür. Bundan ötürü de, bugün için geçerli olan bu ilkelerin zamanla gelişim ve değişime tabi olacağı da peşin olarak kabul edilmelidir.

Bu ilkeler şunlardır:

 1. İşletmenin sürekliliği
 2. Dönemsellik
 3. Tutarlılık
 4. İhtiyatlılık
 5. Tam açıklama
 6. Önemlilik

#Sosyal sorumluluk
 :
Muhasebe islevini yerine getirme konusundaki sorumlulugu belirtmektedir. Muhasebenin organizasyonunda, muhasebe uygulamalarinin yürütülmesinde ve mali tablolarin düzenlenmesi ve sunulmasinda belli kisi ve gruplarin degil tüm toplumun çikarlarinin gözetilmesi ve dolayisiyla bilgi üretilmesinde gerçege uygun , tarafsiz ve dürüst kavranilmasi geregini ifade eder.

 

 1. Tarafsızlık
 2. Özün önceliği
 3. Kişilik
  Isletmenin ayri bir kisilige sahip oldugunu ve o isletmenin muhasebe islemlerinin bu kisilik adina yürütülmesi gerektigini öngörür.
 4. Para ölçüsü
 5. Maliyet kavramları
 6. Maliyet uygulamasını işletmeye uygulanışı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Ekonomi - Muhasebe kategorisinde bulunan Genel Kabul Görmüş Muhasebe İlkeleri başlıklı yazı genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri , genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri nelerdir , muhasebe ilkeleri nelerdir , muhasebe ilkeleri , muhasebenin ilkeleri , muhasebenin ilkeleri nelerdir , muhasebenin genel kabul görmüş ilkeleri , türkçe ingilizce muhasebe ilkeleri , genel görmüş muhasebe ilkeleri , görmüş muhasebe ilklerienel kabbul g#pq=görmüş muhasebe ilklerienel kabbul g , genel kabul görmüş muhasebe etkileri , genel kabul görmüş muhasebenin ilkeleri nedir , genel kabul görmüş muhasebe prensipleri, konuları hakkında bilgi içermektedir.