18-12-2014 18:19:43
Ana Sayfa Haberler Ekonomi 1.6 milyon taşeron işçiye yeni haklar

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

1.6 milyon taşeron işçiye yeni haklar
Haberler - Ekonomi
Salı, 09 Ekim 2012 02:01
HÜSEYİN ÖZAY

Çalışma Bakanlığı’nca hazırlanan yasa taslağına göre taşeron işçilerin hakları diğer işçilerle eşitleniyor. Yasa Meclis’ten geçerse taşeron işçilerin de kıdem tazminatı, yıllık 15 günlük izin, doğum ve ölüm izinleri olacak.

KIDEM tazminatı fonu taslağını askıya alan hükümet, taşeron işçilerin özlük ve sosyal haklarında iyileştirme öngören yasa tasarı taslağı üzerinde çalışmalarını hızlandırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, taslakla ilgili çalışmasını  tamamladı. Taslak bu ay içinde tarafların görüşüne açılacak. Yılın sonuna kadar da Meclis’e sunulacak. Kamuoyunda taşeron işçi olarak bilinen alt işverenlere ait işletmelerde çalışan işçilerle ilgili hazırlanan taslakta, taşeron işçilerin hakları diğer işçilerle eşitleniyor. Buna göre taşeron iş- çilerinde kıdem tazminatı, yıllık 15 günlük izin, doğum ve ölüm izinleri olacak. Söz konusu haklar, yasa ile güvence altına alınıyor. Mevcut sistemde de taşeron işçilerin bir çok hakkı bulunuyor. Ancak bu haklar işverenler tarafından çoğu zaman uygulanmıyor. Örneğin alt işverenlere  ait işletmelerde bir yıl dolmadan önce işçileri sözleşmeleri feshedilerek işçilerin kayıtları yeni şirket üzerinden yapılıyor. Yeni düzenleme ile  bu tür hilelere başvuranlara, yeni iş verilmemesi, bazı kamu haklarından mahrum bırakılması gibi bazı yaptırımlar getiriliyor. Ayrıca yine maaşları düzenli ödemeyen alt işverenlere  yönelik de denetimlerin arttırılması öngörülüyor.

Taşeron sayısı memurları yakaladı

Taşeron işçilerle ilgili düzenlemeden, halen alt işverenlere ait şirketlerde çalışan yaklaşık  1.6 milyon işçi yararlanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın taslak hazırlıkları sırasında yaptığı çalışmaya göre, 2011 yılı sonu itibariyle Türkiye’de 1 milyon 611 bin 204 taşeron işçi çalışıyor. Ancak söz konusu rakam SGK’ya bildirilen kayıtlardan oluşuyor. Kayıtdışı çalışan işçilerde dikkate alındığında taşeron işçi sayısının 2 milyona ulaştığı tahmin ediliyor. Halen kamu kurumlarında 2 milyon memur istihdam ediliyor. Buna göre, taşeron işçilerin sayısı memuru sayısına yetişmiş oldu.

Kaynak External link

 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Haberler - Ekonomi kategorisinde bulunan 1.6 milyon taşeron işçiye yeni haklar başlıklı yazı 9 ekim 2012 taseron isci haber , iaparkta calisan taseron isciler , taşeron şirkette çalışan kişi tüp bebek yapabilir mi , banka taşeron , 01,10,2012 itibariyle taşeron işçi haberleri , çalışma bakanlığı taşeron işciler hakkında kompozisyon , taşeron bilgi bankası , ekim itibariyle taşeron işçiler ileri ile ilgili son haberler , taseron firma işcileri 0611 2012 , 06 11 2012 bankalarda çalışan taşeron işçiler , taseron ıscıye yenı duzenleme gelecek , 9 ekim 2012 taşeron çalışanlarla ilgili en son haberler , ekonomi bankası taşören şirketiyle ilgili haberler konuları hakkında bilgi içermektedir.