18-12-2014 22:10:31
Ana Sayfa Haberler Ekonomi Trafik kazalarının ekonomiye verdiği yıllık zarar 15 milyar lira.

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Trafik kazalarının ekonomiye verdiği yıllık zarar 15 milyar lira.
Haberler - Ekonomi
Çarşamba, 13 Mayıs 2009 17:00
Trafik kazalarının ekonomiye verdiği yıllık zararın 15 milyar lira olduğunu belirten Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Celal Uzunkaya, "Bu rakam Türkiye'nin 2008 yılındaki toplam yatırım bütçesinin yüzde 80'ine eş değer" dedi.

Trafik güvenliğinde yeni açılımlar ve çözüm projeleri kapsamında düzenlenen bölge değerlendirme toplantısı Bursa'da başladı. İllerin trafik sıkıntılarının yerinde görülerek gerekli önlemlerin alınmasını amaçlayan toplantı, Buttim Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Bursa Valisi Şahabettin Harput, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Celal Uzunkaya, Bursa Emniyet Müdür Vekili Ahmet Cemal Çalışkan ve 16 ilden polis yetkilileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında trafik kazalarının ülke
ekonomisini büyük zarara uğrattığını ifade eden Celal Uzankaya, "Ülkemizde yüzde 12-13 civarında fiziksel özürlü insanımız var. Var olan bu 13'lük dilime biz her yıl yüz binlerce on binlerce yeni bedensel engelli insanı dahil ediyoruz. Bir başka boyutu da ekonomik kaybı. Trafik kazalarının reel olarak her yıl verdiği ekonomik zararın 13 ila 15 milyar TL arasında olduğu değerlendiriliyor. Bu reel rakam ülkemizin 2008 yılındaki toplam yatırım bütçesinin yüzde 80'nine eş değer bir rakam" dedi.

Her yıl 1 milyon 300 bin insanın trafik kazalarında öldüğünü kaydeden Celal Uzunkaya, "10-14, 15-24 yaş grubu arasındaki kişiler en çok trafik kazasında hayatını kaybediyor. Bilinen tüm ölüm sebepleri arasında trafik kazası sonucu ölümler 3. sırada yer alıyor. Hastalığa bağlı olmaksızın doğrudan trafik kazası. Trafik kazası ve sonuçlarının her yıl onlarca insanımızın paramparça olan bedenlerinin bir kadermiş gibi algılanması trafik ile ilgili duyarlılığımızı, katkımızı, dikkatimizi maalesef olumsuz etkiliyor. Bu yanlış ve kolaycı kader anlayışını değiştirmenin bizim elimizde olduğunu ve alınması gereken tüm tedbirlerin alındıktan sonra kader denecek çizgiye getirmemiz gerektiğini bilmeliyiz" şeklinde konuştu.

Ulaşım alanlarında karayolunun ağırlıklı olmakla birlikte dengeli bir yapı içinde yer aldığını dile getiren Uzunkaya, "Bizde yük ve yolcu taşımasında yüzde 92-95 olan karayolu payı, AB ülkelerinde yük taşımasında yüzde 45-46, yolcu taşımasında da yüzde 79-82 oranında. Karayolundan özellikle yolcu ve yük payının büyük ölçüde alınabileceği ülkemizde deniz yolu payının yüzde 0.8 olduğu maalesef görülüyor. Almanya denizle küçük bir bağlantısı olmamasına rağmen deniz yolunu yüzde 12'lerde kullanan bir ülke.
Amerika yüzde 24-25 oranında deniz yolunu kullanıyor. Ülkemizde 64 bin kilometre civarında karayolu bulunuyor. Bu kadar büyük taşıma payının cereyan ettiği tablo için elbette yetersiz bir yol ağı" açıklamasını yaptı.

Toplantının 3 gün süreceği öğrenildi.
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Haberler - Ekonomi kategorisinde bulunan Trafik kazalarının ekonomiye verdiği yıllık zarar 15 milyar lira. başlıklı yazı trafik kazalarının ülke ekonomisine verdiği zararlar , trafik kazalarının ülke ekonomisine verdiği zararlar nelerdir , trafik kazalarının ülke ekonomisine zararları , trafik kazalarının ülke ekonomisine verdiği zararları , trafik kazalarının ekonomiye verdiği zararlar , trafik kazaların ülke ekonomisine verdiği zararlar , trafik kazalarının ülke ekonomisine zararları nelerdir , kazaların ülke ekonomisine verdiği zararlar , trafik kazalarının ülke ekonomisine verdiği zarar , trafik kazaları ülke ekonomisine verdiği zararlar , trafik kazalarının ülkemize verdiği ekonomik zararlar , trafık kazalarının ekonomıye zararları , trafik kazalarının türk ekonomisine verdiği zararlar konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar