Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Uçağa parfüm, deodorant jöle ve suyla binmek yasak
Terör tehdidi nedeniyle güvenlik tedbirlerinin zirve yaptığı uçaklarda su, parfüm, jel gibi sıvılara sınırlama geliyor. 1 Mart'tan itibaren 20x20 cm boyutlarında şeffaf plastik içinde en fazla 100 mm'lik sıvı taşınabilecek.
ULUSLARARASI alanda terör tehdidi yüzünden birçok havaalanında ve uçaklarda uygulanan güvenlik tedbirleri Türkiye'de de sıkılaştırılıyor. İç ve dış hat uçuşlarında yolcuların el bagajlarındaki sıvılara, 1 Mart'tan itibaren sınırlama geliyor. Yolcular, 20x20 santimetre boyutlarında ağzı kilitli şeffaf plastik poşet içerisinde, her birinin hacmi 100 mililitreyi geçmemek üzere sıvı, jel veya aerosol bulundurabilecek. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) hava meydanlarına gönderdiği genelgeye göre, 1 Mart'tan itibaren Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) ve Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) kuralları gereğince havayolu ile seyahat edecek yolcuların uçak içinde yanlarında bulunduracakları el veya kabin çantalarında taşıyabilecekleri sıvılarda kısıtlamaya gidilecek.
BEBEK VE İLAÇ İSTİSNASI
YOLCULARIN
seyahatleri sırasında yanlarında sıvı ürünler bulundurmaları yasaklanmayacak ancak sıvıların miktarı kısıtlanacak. Bebek ile seyahat eden yolcular ile hasta yolculara durumları göz önünde bulundurularak kısıtlamada birtakım istisnalar uygulanacak. Bebekli yolcuların yanlarında seyahat süresince yetecek miktarda mama veya süt bulundurmalarına ve ilaç kullanımı zorunlu olan yolcuların seyahat süresince yeterli olacak miktarda ve orijinal ambalajında olmak kaydıyla ilaç bulundurmalarına izin verilecek. Ancak belgelendirmeleri istenebilecek. AA
İşte yeni sıvı taşıma kuralları
lHer yolcu 1 adet plastik poşet taşıyabilecek. l Poşet içerisinde konulan her bir ürün maksimum 100 mililitre olacak. İçindeki miktara bakılmaksızın kabı 100 mililitreden büyük ürünlerin güvenlik noktasından geçirilmesine izin verilmeyecek. l Yolcuların el çantalarındaki sıvı ürünleri son güvenlik kontrol noktasında göstermeleri ve x-ray cihazına ayrı olarak koymaları gerekecek. l Uçak altı bagajlarda herhangi bir sıvı kısıtlaması uygulanmayacak.
Kısıtlamaya dahil sıvılar
SU, şurup, içki dahil her türlü sıvı, kremler, losyonlar, yağlar (kozmetik yağ dahil), parfümler, her türlü makyaj malzemesi (katı halde rujlar hariç), tıraş köpükleri, deodorantlar, diş macunu dahil her türlü macun kıvamındaki maddeler, reçel, bal, yoğurt, pekmez ve salça gibi tam katı olmayan yiyecekler, kontak lens sıvıları, şampuanlar vb. maddeler.

Star

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0