22-12-2014 05:35:57
Ana Sayfa Haberler Güncel Ali Tezel, Türkiye'de bir ilk olan emekli aylığı hesaplama sistemi geliştirdi.

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Ali Tezel, Türkiye'de bir ilk olan emekli aylığı hesaplama sistemi geliştirdi.
Haberler - Güncel
Cuma, 22 Mayıs 2009 23:00
Gelecekte ne kadar emekli aylığı alacağını planlamak isteyenler için de bir tür rehberlik hizmeti olan emekli aylığı hesaplama sistemi, www.alitezel.com sitesinde hizmete girdi.

Sosyal güvenlik uzmanı Ali Tezel, üzerinde 1.5 yıl çalıştığı emekli aylığı hesaplama sistemini anlattı.

"Vatandaşlarımızın kafasında emekli aylıklarıyla ilgili bütün sorulara cevap verebilecek bir program hazırladık. Çok geniş ve çok yönlü bir program" diyen Tezel, sistemin ne işe yaradığını kısaca şu sözlerle özetliyor: Doğru zamanda çalışmayı bırakmak veya ödeyeceklerse bile doğru rakamdan prim ödemek.

Sosyal Güvenlik Müşavirleri Derneği Başkanı Tezel, doğru zamanda çalışmayı bırakmak ve doğru rakamdan prim ödemenin önemini ise şöyle anlatıyor:

"Her yeni getirilen sistem, emekli maaşını düşürüyor. Bu nedenle önümüzdeki yılları planlamamız daha önemli. Prim ödeyeyim mi ödemeyeyim mi, çalışayım mı çalışmayayım mı, seneye ne kadar prim ödemeliyim, çalışmaya devam etmem mi daha iyi, prim ödersem hangi rakam üzerinden ödeyeyim. Ödemezsem daha mı kârlı durumda olurum, SGK’ya aylık 2.500 TL prim bildirirsem maaşım artar mı, düşer mi? Vatandaşların bunları görmesi lazım.

ÇALIŞTIKÇA EMEKLİ MAAŞLARI DÜŞÜYOR

Şu anda yeni emekli olacaklar, 1999 yılından sonra emekli olmuş olanlardan daha az emekli maaşı alıyorlar. Eski emekliler daha çok, yeni emekliler daha az maaş alıyor. Çünkü çalıştıkça emekli maaşları düşüyor. Bazen 1 yıl fazladan prim ödemek emeklilerin 100 lira zararlarına neden olabiliyor. Yani 5-6 bin lira ödüyorlar ama emekli maaşları 100 lira aşağıya düşüyor. Belli bir rakamdan aşağıda prim ödedikleri, maaş aldıkları durumda her ay emekli maaşları düşüyor.

Mantık almakta zorlanıyor, o yüzden bir örnek verelim: Diyelim ki, iki kişi var. 1985 yılında işe başlamış olsunlar. İkisi de kadın olsun. Biri 1999 yılında işten ayrılmış olsun; emeklilik gününü doldurdu, yaşını bekliyor. Diğeri de emekli olacağı son güne kadar çalışmış olsun. Birisi 1999’da çalışmayı bıraktı, diğeri 10 yıl daha çalıştı 2009'da çalışmayı bıraktı. Yeni sistem gereğince, 10 yıl daha fazla çalışan -1999’da çalışmayı bırakandan- daha az emekli aylığı alıyor.

ÇALIŞTIKLARI AY BAŞINA MAAŞ 2,25 TL DÜŞÜYOR

Eski sistem taban aylığıyla, yeni sistem taban aylığı arasında yüzde 25 kadar fark var. Bu nedenle ücretleri 2.200 liradan az olanlar, çalıştıkça emekli maaşlarını düşürüyorlar. Her çalıştıkları ay başına maaşları 2,25 TL düşüyor. En son 224 liraya kadar düşüyor."

Tezel, sosyal güvenlik sistemindeki her değişiklikten sonra giderek daha karmaşık hale getirilen emekli aylığı hesaplama sistemini nedeniyle vatandaşlardan çok sayıda soru geldiğini belirtiyor:

"1999’dan sonra değiştirilen ve 2008’de tekrar değiştirilen sosyal güvenlik reformlarıyla emekli aylıklarının hesaplanması karmaşıklaştırıldı. Her emekli aylığı sistemi, vatandaşları daha az emekli aylığı alacak hale getirdi. Bunu göstermek için uzun bir çalışmadan sonra bu programı tamamladık.

Vatandaşlardan emekli aylıklarının hesaplanması konusunda, kendilerine bağlanan aylıkların azlığı veya çokluğu, inandırıcılığı konusunda çok sayıda soru geliyordu. “Emekli maaşım az geldi, daha fazla bekliyordum” gibi. "3 yıl sonra emekli olacağım. Prim günümü doldurdum. Daha ödeyeyim mi, ödersem maaşım artar mı?” veya “Bundan sonra asgari ücretten prim ödersem ne olur, 2 bin TL’den prim ödersem ne olur, 1000 liraya çalışırsam ne olur” gibi sorular geliyordu. Bu soruları tek tek hesaplamak çok zor.

Milliyet
 

Bu Konuya 3 Yorum Yapılmış

 
0 #1 Yener Şerbetçi 26-11-2009 13:30
NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM.
Ben 01.07.1963 doğumlu olarak ssk'ya başladım.Daha sonra 1965 doğumlu olarak yaş'ımı değiştirdim.Buna göre hangisi emekli olmamda geçerlidir.
Alıntı
 
 
+1 #2 yasemin madanoğlu 10-01-2010 19:44
26/09/1988 yılında işe girdim.5315 günüm var.Yılımı ve günümü doldurdum. Yaşımı bekliyorum.Ne zaman emekli olabilirim? Bir de duyduğum söylentiye göre geri kalan yıllar için toplu para yatırılıp erken emekli olabilme gibi bir sosyal güvenlik yasası üzerinde çalışılıyormuş. Doğru mu? Doğru ise neye göre pirim belirlenir? Teşekürler...
Alıntı
 
 
0 #3 ÇAKIŞAN GÜNLERMedet Özkân Gülveren 02-01-2013 00:03
Bağkurdan emekli olmak isterken ssk lı olarak çalıştığım günlerde çakışma var.Fazladan ödenen (aynı günlerde hem bağkur hem sigorta ödenmiş ve sigortalı günleri bu nedenle saymıyorlar)Bu günlerin emekli maaşıma bir etkisi olacak mı?
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Haberler - Güncel kategorisinde bulunan Ali Tezel, Türkiye'de bir ilk olan emekli aylığı hesaplama sistemi geliştirdi. başlıklı yazı ali tezel emeklilik hesabı , emekli maaşı neye göre belirleniyor , emekli maaşları neye göre belirleniyor , emeklilik maasi neye gore belirleniyor , emekli maaşı neye göre belirlenir , emekli maaşı nasıl hesaplanır ali tezel , emekli maaş hesabı örnek ali tezel , emekli maaşı nasıl hesaplanır , emeklilik maaş hesaplama ali tezel , ali tezel emekli maaşi , emeklı maası alı tezel , emekli maaşı neye göre hesaplanır , emekli maaşlari neye göre hesaplaniyor konuları hakkında bilgi içermektedir.