Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Halk Bankası'ndan esnafa kredi müjdesi

Halk Bankası'ndan esnafa kredi müjdesiHalk Bankası, esnafa kullandırdığı düşük faizli kredinin limitini 25 bin YTL'den 50 bin YTL'ye yükseltti. Genel Müdür Aydın, yıl sonunda 3 milyar YTL kredi hacmine ulaşacaklarını açıkladı.

Dünya ekonomisi dalgalanma endişesi yaşarken Halkbank, esnaf ve küçük işletmelere yönelik düşük faizli kredi musluklarını açtı. İki yıldan bu yana esnafa kooperatifler aracılığıyla verdiği krediyi 25 bin YTL üst limitle sınırlandıran Halkbank, 1 Ekim'den itibaren bu limiti 50 bin YTL'ye yükseltti. Banka'dan 50 bin YTL işletme veya istihdam kredisi kullanan bir esnaf, bir yılda sadece 53 bin 525 YTL geri ödeme yapacak.

2.6 MİLYAR DAĞITILDI
Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, BUGÜN'e yaptığı açıklamada Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan teşvik destekli kredilerin toplam büyüklüğünün 2.6 milyar YTL'ye ulaştığını söyledi. İzmir ve Bursa başta olmak üzere bazı illerdeki esnaf kooperatiflerinin mali açıdan çok büyüdüğüne işaret eden Aydın, bir çok kooperatiften gelen yüksek limit taleplerini karşılayabilmek için böyle bir limit artırımına gittiklerini bildirdi. Aydın, şunları söyledi: “Göreve ilk geldiğimizde esnaf kredisinin limiti 5 bin YTL'ydi. Talep arttıkça rakam en son 25 bine çıktı. Ancak, son dönemde bu limit de yetersiz kalmaya başladı. Bununla birlikte üst limite rağmen kullanılan ortalama limit 10 bin YTL civarında. Krediyi 300 bini aşkın esnafımız kullanıyor. Vade 4 yıl olmakla birlikte ortalama vade 2 yılda yoğunlaşıyor. Bu kredi büyüklüğüne Hazine'den sağlanan 170 milyon YTL'lik sübvansiyonla ulaştık. 2007 hedefimiz 3.5 milyar YTL civarındaydı. Ancak, hedefin yaklaşık 3 milyar YTL ile altında kalacağımızı görüyoruz. Bu da kooperatiflerin kredi vereceği üyelerini ince eleyip sık dokumasından kaynaklanıyor. Bu titizlik sayesinde örneğin son 6 aydır risk bakiyemiz hiç artmıyor.”

YÜZDE 13 FAİZLİ
Halkbank'ın esnaf kooperatifleri aracılığıyla aktardığı kredinin faiz yükünün bir bölümü Hazine tarafından karşılanıyor. Bu amaçla, her yılın bütçesine, faiz sübvansiyonu için kaynak aktarılıyor. Halkbank, 50 bin YTL'ye kadar olan esnaf kredisine yüzde 20 oranında faiz uyguluyor. Bu faizin sadece yüzde 13'ünü esnaf öderken geri kalan faizin yüzde 7'lik kısmını Hazine üstleniyor. Esnaf kredilerinde geri dönüş riski ise yok denecek kadar düşük düzeyde seyrediyor. Halkbank, dağıttığı 2.6 milyar YTL'lik krediden 8 milyon YTL'sinde temerrüt riski yaşadı. Aynı kredide kooperatiflerin taşıdığı temerrüt riski ise 300 milyon YTL düzeyinde gerçekleşti.

KREDi GERÇEK ESNAFA
Halkbank'ın düşük faizli kredisinden yararlanabilmek için mutlaka esnaf siciline kayıtlı ve esnaf kooperatifi ortağı olmak gerekiyor. 35 ve 50 bin YTL'lik limitler, her esnafın üye olduğu kooperatifin mali gücüne göre belirleniyor. Mali gücü yüksek kooperatiflerin üyeleri daha yüksek kredi kullanabiliyor. Söz konusu kredi; tesis, işletme, istihdamı destekleme, ihracat, taşıt edinme ve taşıt onarımı amacıyla veriliyor.

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0