Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

'Seçmen kaydınız var mı' internetten öğrenebilirsiniz

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi oluşturma çalışmaları kapsamındaki kayıtlar, muhtarlıkların yanı sıra Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) internetteki sitesinde yer aldı.

Çalışma çerçevesinde konutlarda bilgi formu doldurulması işlemlerinin tamamlandığı bölgelerde elde edilen verilerin, 2 ay süreyle, eksikliklerin giderilmesi ve yanlışlıkların düzeltilmesi için askıya çıkarılmasına başlandı.

Kayıt çalışmalarının tamamlandığı illerde muhtarlıklarda askıya çıkarılan nüfus kayıt bilgileri, TÜİK tarafından internete de yüklendi.

Konutlarında nüfus kayıt bilgi formu dolduran vatandaşların, TÜİK'in www.tuik.gov.tr adresli internet sitesinden kayıtlarının sistemde yer alıp almadığını ve bilgilerinin doğruluğunu kontrol edebildikleri bildirildi.

Vatandaşların, ileride adrese dayalı işlemlerde kolaylık sağlayacak sistem sayesinde, kendileri için tahsis edilen ''adres kodunu'' da öğrenebildiği kaydedildi.

Kayıt bilgilerinde yanlışlık olan vatandaşların, muhtarlık ve kaymakamlıklarda oluşturulan kayıt bürolarına başvurmaları gerektiği belirtildi.

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0