Türkçe Bilgi , Ansiklopedi, Sözlük

Bergüzar Korel mi Beren Saat mi?

Bergüzar Korel mi Beren Saat mi?Bu sezon yayına başlayan iki dizi, başroldeki kadın karakterleriyle konuşuluyor. "Binbir Gece"deki Bergüzar Korel ve "Hatırla Sevgili"deki Beren Saat. İşin uzmanları, bu iki genç kadını fiziklerine ve oyunculuklarına bakarak değerlendirdi.

Biri ATV'deki "Hatırla Sevgili" adlı dizide Yasemin karakterini canlandıran Beren Saat, diğeri Kanal D'nin çok izlenen dizisi "Binbir Gece"nin güzel Şehrazat'ı Bergüzar Korel. Saat, masum yüzü ve çocuksu seksapeliyle "ekranların lolitası" olarak adlandırılırken Korel, asil ve vakur duruşu, delici siyah gözleriyle "Yeni Türkan Şoray" olarak değerlendiriliyor. Saat oyunculuğa "Türkiye'nin Yıldızları" yarışmasıyla adım atmış alaylı güzellerden, Korel ise tiyatrocu aileden gelmiş ve mesleğe konservatuvar eğitiminden sonra atılmış okullulardan. Son dönemlerin parlayan yıldızları olan bu iki güzeli "reyting" çarklarından koparmadan uzmanlara danışarak çeşitli özellikleriyle değerlendirmeye almak istedik. Oyunculuklarından güzelliklerine, giyim ve stillerinden sinema dünyasındaki potansiyellerine, eğitimlerinden objektif karşısındaki duruşlarına dek değişik konularda sorular sorduğumuz uzmanlar hangi güzelin tarafını tutacağını şaşırdı. Sonuçlar mini "reyting" tablomuzda...

Bergüzar G. Korel
Doğum yeri / tarihi: İstanbul, 2 Eylül 1982
Öğrenim durumu: Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü mezunu
Yabancı dil: İngilizce
Boy: 1.82
Saç / göz rengi: Kahverengi / Kahverengi
Hobileri: Piyano çalmak, buz pateni yapmak, dans etmek, şarkı söylemek, at binmek, voleybol oynamak.
Oyunculuk tecrübesi: "Binbir Gece", "Adak", "Zeytin Dalı", "İklim", "Kurtlar Vadisi Irak", "Cemalim", "Kırık Hayatlar"

Beren Saat
Doğum yeri / tarihi:
Ankara, 26 Şubat 1984
Öğrenim durumu: Üniversite öğrencisi
Yabancı dil: İngilizce, İspanyolca (öğreniyor)
Boy: 1.67
Saç / göz rengi: Kumral / Yeşil
Hobileri Dans etmek, resim yapmak, tenis oynamak, sinemaya gitmek
Oyunculuk tecrübesi: "Hatırla Sevgili", "Aşka Sürgün", "Aşkımızda Ölüm Var"

Bergüzar Korel mi Beren Saat mi? Bergüzar'ın bu rolden sıyrılması iki senesini alır
Ayla Algan (Bergüzar Korel'in oyuncu koçu / Oyuncu)
Bergüzar çok yetenekli bir kadın. Bunu konservatuvarlı olmasına bağlayamayız. Çünkü sadece iyi bir öğretmen olmak yetmez bir de iyi öğrenci gereklidir. Bergüzar çok iyi bir öğrenci. Ne söylersem alıyor, hatırlıyor ve uyguluyor. Sinemada da çok başarılıydı. O tip oyuncusu değil, karakter oyuncusu. Ama bu dizi bitince sonra Bergüzar önce bu tipten soyunmalı. Bergüzar gibi yetişmekte olan gençlere senaristler genelde bir önceki rolüne benzer roller verir. Çünkü onların her role giremeyeceğini düşünürler. Bu dizi böyle başarılı giderse Bergüzar'ın bu karakterden sıyrılması ve başka bir role bürünmesi için iki sene çalışması gerekir. Modern bale, yoga veya reiki yapmalı. Çünkü ancak bu tarz felsefeler hem zihinsel hem bedensel boşalmayı sağlar. Yoksa bu karakter üzerine yapışır ve başka bir yapımda daha bu rolü oynarsa seyircinin gözünde o rolden bir daha asla çıkamaz.

Beren kendine daha derin yatırımlar yapmalıydı
Ali Poyrazoğlu (Beren Saat'in "Türkiye'nin Yıldızları"ndaki oyunculuk koçu / Oyuncu)
Beren'i "Türkiye'nin Yıldızları"nda tanıdım. O çok yetenekli bir çocuk. Çalışkan ve çok da diplomat. Adam idare etmeye bayılırdı. Çalışırsa ileride neler olacağını görürüz. Ama oyuncunun er meydanı tiyatro sahnesidir. Onu tiyatro sahnesinde görmeden bir şey söylemek doğru olmaz. Tiyatroya yeteneği vardı ama kullanmadı. TV dizilerinde oynayarak isim yapıp para kazanmayı seçti. Oysa kendine daha derin yatırımlar yapması gerekirdi. Dizisini izlemiyorum ama oyunculukta kalıcı bir yer elde etmek istiyorsa daha çok okumalı, çalışmalı, oyunculuğun farklı dallarında kendini sınamalı. Kendini aşmalı. Dizilerde de daha uzun soluklu bir süre geçirmek istiyorsa arada bir durmalı, kendini dinlendirmeli, okumalı, aydınlanmalı. Kendini geliştirirse Beren çok yetenekli bir kız. İyi bir hocanın eline düşerse çok büyük bir çıkış yapabilir. Ama aynı zamanda kendini yenilemezse o çıkışın kısa zamanda duracağını da düşünüyorum.

Hülya Koçyiğit (Oyuncu)
Son yıllarda gördüğüm en anlamlı güzellik
Tam anlamıyla bir star ışığı taşıyor. Son yıllarda ekrana gelen en anlamlı güzel diyebilirim. Oyunculuk yeteneği sanırım aileden geliyor. İşe büyük bir ciddiyetle sarıldığını görüyorum. İstikbalinin çok parlak olduğuna inanıyorum.

Gelecek vaat ediyor
Son derece masum yüzlü bir kız. Fotojenik olduğunu düşünüyorum. Kendini yetiştirmeye çalışan ve bu yüzden de gelecek vaat eden bir yetenek diyebilirim onun için.

Prof. Dr. Onur Erol (Estetik cerrah)
Kendine güvenen kadın rolü için uygun bir yüzü var
Bergüzar'ın kare bir yüz yapısı var. Yüz hatlarındaki keskin, düz çizgiler, kaşların ve gözlerin yapısı daha sert bir mizaç yaratmakta. Güçlü, kendine güvenen, kararlı kadın tiplemesine çok yakışacağını düşünüyorum.

Bergüzar Korel mi Beren Saat mi? Duygusal karakterleri canlandırması avantajına olur
Gözleri parlayan, pozitif enerji ve sevgi saçan bir görünümü var. Beren'in yuvarlak yüz hatları, elmacık kemiklerinin konturu ve dolgunluğu, gözlerinin ve kaşlarının şekli munis, cana yakın ve kırılgan bir ifade sergiliyor. Daha duygusal, masum karakterlerin canlandırılmasında avantajlı olacaktır.

Sina Koloğlu (Milliyet gazetesi TV eleştirmeni)
Bundan sonraki dizisinde de başarılı olur mu bilemeyiz
Seyirci her ne kadar masum ve temiz kadına düşkün olsa da Bergüzar'ın canlandırdığı sağlam karaktere de ilgi duydu. Bergüzar, Beren'in oynadığı rolü oynayamazdı. Bu baskın karakterin dışına çıkıp masum kadını oynaması ve yine bu kadar başarılı olması çok zor. Bergüzar görmüş geçirmiş ve olgun genç kadını canlandırabilen bir oyuncu. Televizyon onu seviyor.

Genç karakterlere yakışıyor
Beren "Hatırla Sevgili"deki rol için doğru seçim ama kendini göstermesi için dizinin biraz daha heyecanlanması gerekiyor. Halk onun oynadığı masum kadın rollerini seviyor. Beren "Binbir Gece"deki Bergüzar'ın karakterini canlandıramazdı, o rollere yakışmaz. Alıştığı rollerin dışına çıkması zor, seyirci bunu kabul etmeyebilir. Beren genç ve hayata yeni başlamış karakterlere uygunluğu nedeniyle televizyona yakışan bir oyuncu.

Vural Gökçaylı (Modacı)
Duruşu Beren'inkinden daha mânâlı
Çok hoş ve egzotik bir havası var. Bazılarının söylediği gibi Türkan Şoray'a da benziyor. Hatta kıyafetleri Türkan Şoray'dan bile daha iyi taşıyor. Ama onunla biraz daha çalışmak lazım. Daha dinamik bir görüntü için. Biraz da jimnastik yapmalı. Bu kız tecrübeli birinin yönlendirmesiyle çok önemli yerlere gelebilir. Ümit var. Önü Beren'den daha açık. Duruş ve güzellik açısından Beren'den daha mânâlı olduğunu düşünüyorum.
Beren Saat
Mahalle kızı havası var
Beren, Yeditepe Üniversitesi'nde öğrencim. Dizilerini seyretmemiştim, o yüzden onu tanımıyordum. Buna çok bozuldu, hatta bölüm başkanına "Hocam beni tanımadı. Beni herkes tanır" gibi bir şey söylemiş. Sınıftaki diğer kızlara göre farklı bir duruşu olduğunu kabul etmem lazım. Üstelik sarışın aptal da değil, çok hırslı, yükselebilir. Masum bir yüzü var, güzel bir kız, çirkin diyemem ama biraz mahalle kızları bunlar. Daha iyi eğitilmeleri lazım.

Zeynel Abidin Ağgül (Moda fotoğrafçısı)
Çok donuk ve soğuk bakıyor
İsmi çok karizmatik ama asık suratlı ve gergin olduğu için kameranın çok seveceği bir tip değil. Güzel hatları var ama hep aynı şekilde donuk ve soğuk bakıyor. Doğru yönetmenler ve doğru fotoğrafçılarla çalışırsa çok daha fotojenik hale gelebilir. Fakat hiçbir şekilde yeni Türkan Şoray olduğunu düşünmüyorum.

Beren'i fotoğraflamayı tercih ederim
Bence Beren Saat daha fotojenik çünkü hatları daha yüksek, daha belirgin. Mimikleri de daha kuvvetli. Çocuksu bir güzelliğe sahip olsa da aynı zamanda çok seksi. Dolayısıyla ikisinden birini fotoğraflayacak olsam kesinlikle Beren'i seçerdim.

Bergüzar Korel mi Beren Saat mi? Meral Okay (Senarist / Oyuncu / Yapımcı)
İki kızın da potansiyeli var
İkisinin de yolu çok açık. Aralarında ayrım yapmam imkansız. Her oyuncu için sinema bir şanstır. Allah ikisinin de şansını açık etsin. Çünkü eğer doğru tercihler yapabilirlerse başarıyı sonuna kadar yakalayabilecek potansiyele sahipler.

Birol Güven (Senarist / Yapımcı / Yönetmen)
Doğru ekiple sinemada da başarılı olabilirler
İkisi de bence çok iyi oyuncu. Ama oyuncunun yeteneği kadar rolü de önemli. Benim için kriter oyuncunun role olan uyumluluğudur. Doğru bir rol, doğru bir senaryo ve diğer tüm etkilerin de doğru olmasıyla ikisi de sinemada başarılı olabilir. Bu dünyadaki herkes bir rol oynayabilir. Ama yalnızca birden fazla role bürünebilen kişi gerçek oyuncudur. Onlarda bu potansiyel var.

Türker İnanoğlu (Yönetmen / Yapımcı)
Beren'e iş teklif etmek istemiştim, hâlâ istiyorum
Beren'in oyunculuğunu çok beğeniyorum. Hatta onu izlediğimde onunla bir dizi yapmak istedim. İleride fırsat olursa onunla çalışmak isterim. Onun pozitif rollere yakışacağını düşünüyorum. Bergüzar da arkadaşımın kızı. Çok başarılı; üstelik hem pozitif hem de negatif roller de oynayabilecek yapıda. Türkiye'deki bu iyi oyuncu yokluğunda ikisine de ihtiyaç var. Ve ikisi de gelecek vaat ediyor.
(Milliyet)

 

Benzer Konular

* Bergüzar Korel Kimdir?

12 Yorum - Senin Görüşün Nedir?

 1. #1 berke
  -
  29-10-2008 16:20:48 0

  n bergüzar ne beren,berguzar korel makyajsız cok kotu zaten 32 yasında fln gorunuyor,beren de aksine cocuk gibi güzelligi yok zaten,cirkin mi bilmiyorum ama sıradan silik ve güzel olmadıgı kesin....

 2. #2 erdinÇ dinÇ
  -
  15-02-2009 02:39:41 0

  güzellik görecelidir ama bergüzar hanım nere beren saat nere onda bir kraliçe edası var oynadığı role yapışıyor bergüzar hanım bir marka bence halit ergenç 'in yerine 1 bölüm beraber oynamak isterdim salı günleri koltuktan ayrılamıyorum ara reklamlar bile zevk veriyor.Apardon ikisi arasında bir yorum yapacaktım değil mi? gerek kalmadı zaten

 3. #3 zehra
  -
  17-03-2009 18:48:33 -2

  bence beren saatin ayrı bi güzelliği var çok tatlı bergüzar korel gibi çok oynamamış olbilir ama keşvedilmiş özellikde de hatırla sevgili bambaşka biriydi hem o benim hemşerim de oluyor bergüzar hanım kendini bir halt sanıyorrrr

 4. #4 eesen
  -
  02-07-2009 01:09:14 -3

  beren nerde bergüzar korel nerde beren yürkiyenin en güzel kadını

 5. #5 tuğçe
  -
  03-07-2009 17:59:18 -1

  beren saat türkiyenin en güzel sanatçısı ve çok başarılı başarılarının devamını dileriz tuğçe gamze.......beren ablacımmmmmmmmm

 6. #6 fatoşş
  -
  24-09-2009 20:42:05 +2

  bergüzar korel tam bir film yıldızı güzellik olarak ta çok beğeniyorum bence duruşu bile yeterli kimseyle karşılaştırılmamalı bile

 7. #7 BEREN
  -
  01-12-2009 19:06:15 -2

  TABİKİDE BEREN DAHA GÜZEL BERGÜZARA 100 BASAR KİMSE NE DERSE DESİN.

 8. #8 enl
  -
  23-05-2011 13:11:41 0

  bereni çok seviyorum çok hırslı çok başarılı ve çok özel

  ama bergüzarın durusu ve bir havası var
  gerçek haliyle oynadığı karakter arasındaki fark insanın dengesini bozuyor o derece inandırmış

 9. #9 gülay
  -
  05-09-2011 15:15:26 0

  bereninde belguzarında farklı güzelikleri var helal olsun ikisinide oyunculuklarıda güzelliklewrde dillere destan

 10. #10 ulker
  -
  26-09-2011 11:43:48 0

  Berguzarin boyu cok guzel. Guzelliğinin 50 faizini boyudur.....

 11. #11 Rojda
  -
  19-10-2011 22:01:17 0

  Bazı insanlar vardır. Hiç kimseye benzemez ben beren de inanılmaz şeyler gördüm. Insanın çözemediği şeyler gizli . Ama bana çok benzediğini söyleyebilirim. Hem fiziksel hem de ruhsal .Çok hırslı çok endişeli çok kırılgan asalet masumiyet başarı hırçın deli dolu azimli aşk . . . daha söyleyeceğim çok şey var.onu çooook seviyorum. Başarılarının devamını diliyorum . Umarım bir gün karşılaşırız .hayatta hep gulmesinı diliyorum.

 12. #12 yok
  -
  yok
  -
  30-11-2012 10:22:25 0

  bergüzar korelin kendiside filmleride çok güzel başarılarının devamını diliyorum

Görüşün Nedir?

Karakter Sayacı:
0