22-12-2014 00:36:57
Ana Sayfa Haberler Teknoloji Bilgisayar'ın zararları

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Bilgisayar'ın zararları
Haberler - Teknoloji
Cuma, 02 Mart 2007 05:39
Bilgisayar başında uzun süre yanlış pozisyonda oturmak bel ve boyun fıtıklarına yol açıyor. Sinir dokularının el bileğinde sıkışıklığa uğraması sonucunda bilek kanalı sendromu oluşuyor.

Teknolojinin her geçen gün, kendini büyük bir hızla yeniliyor olması, insanların masa başında daha fazla zaman geçirmesine neden oluyor.

Günümüzün endüstri çağında makine-insan ilişkisinin artması sonucu, fiziksel çevrenin insana uyumlaştırılması süreci, insan sağlığı açısından büyük önem taşıyor.
Uzmanlar, fiziksel ergonominin yanı sıra artık insan zihnine seslenen bilgisayar yazılımları, internet, web tasarımı öğelerinin insana uyumundan söz edilmesine karşın, olumsuz koşullarda çalışan insanların her geçen gün artıyor.

Ergonomik olmayan koşullarda çalışmak, insanların üretim gücünü olumsuz etkiliyor. İşverenlerin çalışanlarından daha fazla verim almaları için, onlara uygun fiziksel ortamı sağlamaları gerektiği belirtiliyor.

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon  Yüksekokulu'ndan  Uzman Dr. Demirhan Dıraçoğlu, masa başında ve bilgisayar önünde ergonomik olmayan koşullarda çalışan insanların, kaslarında ve ligaman gibi yumuşak dokularında  rahatsızlıkların oluşabileceğini söyledi.
 
"Yanlış oturma bel fıtığına neden oluyor"
 
Dıraçoğlu "Çalışma ortamlarında uygun sandalye ve masa gibi ergonomik şartlar sağlanmadığı takdirde, bel ve kalça eklemine yayılan sorunlarla karşılaşılabilir. Bu durum bel ve boyun fıtığına neden olur " dedi.

İnsanların ofis hastalıklarından haberdar edilmesi gerektiğini belirten Dıraçoğlu şöyle konuştu:

"Bilgisayar kullanan kişi dik oturmalı ve ufak bir yastıkla beline destek vermelidir. El bileği mause'u kullanırken ne öne çok eğik, ne de geride olmamalı, ideal olan bileğin 20 derece açıklıkta tutulmasıdır. Uzun süre aynı pozisyonda kalınmamalı, yarım saat süreyle 5-10 dakika ara verilmelidir."

"Bilgisayarın başında ölü gibiyim"

Bir firmanın muhasebecisi olan Emel Manastır, günün büyük bir kısmını bilgisayar başında geçirdiğini ve bu durumun kendisini çok rahatsız ettiğini söylüyor.

Manastır "Bütün gün sandalyede ve bilgisayar başında oturuyorum. Boynum ve belimin çok ağrıyor. Bilgisayar başında kendimi ölü gibi hissediyorum" diyor.
 

Bu Konuya 10 Yorum Yapılmış

 
+3 #1 özge 06-03-2010 20:03
benim babam çok oturdu ve boynunda fıtık çıktı tedaviye gidiyor off ya artık oturma diyorum oturuyo bıktım ya yardımınız dokunursa sevinirim
Alıntı
 
 
+1 #2 delikanli cocuk 02-02-2011 23:47
ben 11 yaşında bir çocugum yazın hiç bilgisayar oynamazdım birden babam yazlıga internet bağlattı ve bağımlılık yarattı yazın havuzda cok kas yapmıştım ama günümü hep bilgisayarda geçirdim ve kaslarım yok oldu çok üzüldüm bir daha size de öneririm 1-2saaten fazla oynamayın artık yenidern kas yapmak zorundayım ve gözümdede çok büyük problemler oldu doktora gittik sebeb bilgisayar dedi ve bir daha oynama dedi bende deniyorum ama bağımlılık işte
Alıntı
 
 
-5 #3 murat 11-02-2012 22:16
bilgisayarın başından kalktığında bi garip oluyorum
Alıntı
 
 
-4 #4 suude 14-02-2012 18:59
ben sadece cmartesi ve pazar 1 saat oturuyorum ve hayatım çok güzell
Alıntı
 
 
-3 #5 sarah 26-02-2012 17:54
çevreye zararı neden yazmıyo ya
Alıntı
 
 
+1 #6 ali 27-02-2012 16:33
internetten baktığıma göre bilgisayarın telefona göre çok radyazsyon yaydığı kanıtlanmışştır . tüik de yapılan çalışmalardada grafiklendirilm iştir. kasları yorar. baş ağısı yapar .aile içi iletişimi azaltır.
Alıntı
 
 
+4 #7 telefonun zararlarıgülistan 25-02-2013 17:40
cep telefonların zararları ise başş ağrısı, unutkanlık dikkatsizlik artışı refleks kaybı kulaklarda çınlama gözlerde kararma çapaklanma ve yanma tespit etmişlerdir.
Alıntı
 
 
+1 #8 bilgisayar ve bengözde 17-04-2013 14:21
ben bilgisayar oynamayı seven biriydim ama şimdi bilgisayarı açmak bile canım istemiyor.bilgisayar oynamaya nasıl alıştıysam bilgisayarı bırakmaya da alıştım.artık benim için bilgisayar oynayıp oynamamak ya da açıp açmamak sorun değil.çünkü ben artık bilgisayarı o kadar da çok sevmiyorum...
Alıntı
 
 
0 #9 bilgisayara girmemayça sude 18-10-2013 10:57
ben bilgisayara çok fazla girmiyorum aslında sadece ödevlerim olduğunda faceb

ooka girceğimde sadece bunlara giriyorum
Alıntı
 
 
0 #10 :Dumut 14-04-2014 08:20
ben hiç girmiyorum haftada en az 3 2 defa giriyorum
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Haberler - Teknoloji kategorisinde bulunan Bilgisayar'ın zararları başlıklı yazı bilgisayarın zararları vikipedi , bilgisayarın çevreye verdiği zararlar , bilgisayarın insanlara ve doğaya verdiği zararlar , bilgisayarın zararları kısaca , bilgisayarın insanlara zararları , bilgisayarın bize ve doğaya verdiği zararlar , bilgisayarın cevreye zararları , bilgisayarın zararları nelerdir vikipedi , bılgısayarın zararları , bilgisayarın insana zararları , bilgisayarın insanlara ve doğaya zararları , bilgisayarın insana zararı , bilgisayarın doğaya zararları konuları hakkında bilgi içermektedir.