20-12-2014 10:24:37
Ana Sayfa Hobiler Ahşap Boyama Ahşap Boyama nasıl yapılır?

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Ahşap Boyama nasıl yapılır?
Ahşap Boyama MalzemeleriGerekli Malzemeler:
Uygun boyutta fırça
Su bazlı boya
MDF obje
Sıfır numara zımpara
Macun
Su kabı
Eski gazete ve peçete


Daha önce elinize hiç fırça almadıysanız, çekinmeden hemen şimdi başlayabilirsiniz.
Çok kolay ve çok eğlenceli olduğunu göreceksiniz.

Boyanın Hazırlanması:
Boya bir miktar akıcı olmalıdır. Aksi takdirde boyama yaparken pütürtüler oluşacaktır. Fazla sıvı olursa da zemin yeterince kapanmayacaktır ve birkaç kat boyama yapmanız gerekecektir. Kısa sürede boya kıvamını tutturmaya alışacaksınız. Bunun için boya satıcıları da size yardımcı olabilirler. Ayrıca boya firmalarının beyaz rengi değiştirmek amacıyla hazırladıkları renk tüpleri de hem kıvam hem renk hem de fiyatları açısından kullanıma uygundur. Boyayı küçük bir kap içine dökünüz. Eğer katı ise bir miktar su ile akıcı duruma getirebilirsiniz. Eğer sıvı olursa boya ilave ederek tekrar akıcılığını ayarlayınız.

Objenin boyama için hazırlanması:
Ahşap Boyama nasıl yapılır? Kullanacağınız mdf objenin kaliteli olmasına özen gösteriniz. Kaliteli olmayan objeleri 3-4 kat boyasanız bile istediğiniz görünümü elde edemeyebilirsiniz. Eğer objenizin bazı yerlerinde küçük boşluklar varsa, (örneğin tepsilerde kenar ile tabla arasında boşluk olabilir) bu boşlukları kapatacak şekilde macun sürünüz. 10 dakika macunun kurumasını bekledikten sonra zımparalayınız. Objenizde elinizi gezdirirken hafif pütürtülü gelen kısımları da zımparaladıktan sonra bir bez ile objeyi temizleyiniz.

Yapılışı

Boya ve obje hazır olduğuna göre artık boyamaya geçebilirsiniz.
Fırça önce suya batırılır. fazla sulu olmaması için fırçayı gazete üzerinde hafifçe gezdirirseniz fazla su gazeteye geçecektir. Yine de sulu ise peçete ile kurulayınız. Fırçayı boyaya batırınız. Fırçanızın genişliğine eşit olarak objeyi uzunlamasına bloklar olarak düşünebilirsiniz. Boyanacak bloğun baş kısmına yakın yerden başlanarak düz çizgi halinde boyayınız. Boya fırça üzerinde bitince tekrar boyaya batırınız.Blok boyaması bitirilmeden yan taraftaki bloğa geçilmemelidir. Mümkün olduğunca düz bloklar halinde boyarsanız boyama bittiğinde çok güzel bir görüntü elde edersiniz.

Ahşap Boyama nasıl yapılır?
Birinci kat boyama bittikten sonra 15-20 dakika kurumasını bekleyiniz. Sonra tüm objeyi hafifçe zımparalayınız ve bezle siliniz. Elinizi hafifçe obje üzerinde gezdirdiğinizde yumşacık olduğunu hissedeceksiniz. Pütürtülü gelen yerler kalmışsa tekrar hafifçe zımparalayıp siliniz.
Objeyi ilk katta yaptığınız şekilde bir kez daha boyayınız. Beyaz veya çok açık reklerde bazen üç kat gerekebilir. Genellikle iki kat boya uygundur.
              
Boyama işleminiz bitti. Objenizi sade kullanmak istiyorsanız vernikleme işlemine geçebilirsiniz. Diğer tekniklerle süslemek istiyorsanız, istediğiniz tekniği seçerek işleminize devam ediniz.Fırçanın temizlenmesi:
Boya su bazlı olduğu için fırçayı su ile temizleyebilirsiniz. Ayrıca yıkarken bir miktar bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz.
Boyanmış Ahşap
Not: Dekupaj tekniğinde tepsiye yapılan işlemin devamını görebilirsiniz.
 

Bu Konuya 10 Yorum Yapılmış

 
-1 #1 ahşap boyamaazra 26-12-2012 21:07
böyle sanatlara bayılıyorum
Alıntı
 
 
0 #2 muhteşembolkarkirmizi@hotmai 07-04-2013 16:42
muazzam
Alıntı
 
 
0 #3 en sevdıgım elsanatıdılek künt 01-11-2013 20:58
ben bu ahşap boyamaya yenı başladım en sevdıgım ışlerden bırı hem zevklı hem muazzam.benım ıçın ahşap boyamak bana huzur, mutluluk verıyor
Alıntı
 
 
0 #4 işte sanatsongül 19-11-2013 09:47
ben bu sanata bayıldım
Alıntı
 
 
+1 #5 tahta ahşapjohnmorisson 18-12-2013 21:54
çok güzel ve göz alıcı bise çıktı
Alıntı
 
 
0 #6 el sanatlarımelek garip 22-12-2013 13:21
Ahşap boyamayı çok seviyorum bir yıl kursa gittim çok hoşuma gidiyor beynimin dinlendiğini hissediyorum
Alıntı
 
 
0 #7 asdoğuzhan 23-02-2014 15:40
malzemeler nerde satılır
Alıntı
 
 
0 #8 dfgyusuf 25-03-2014 13:33
tepsi yani mdf nerde satılıyor?
Alıntı
 
 
0 #9 dfgyusuf 25-03-2014 13:33
Alıntılandı oğuzhan:
malzemeler nerde satılır

marangozda yaptım çok ğgüzel bir şey oldu
Alıntı
 
 
0 #10 hefff 01-04-2014 14:22
tepsi yani mdf nerde satılıyor?
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Hobiler - Ahşap Boyama kategorisinde bulunan Ahşap Boyama nasıl yapılır? başlıklı yazı ahşap tepsi nasil boyanır , ahşap nasıl boyanır , ahşap boyası nasıl kullanılır , ahşap tepsi nasıl yapılır , ahşap boya nasıl yapılır , boya nasıl yapılır , ahşap boyası , dekupaj nasil yapilir , ahşap boyası nasıl boyanır , ahşap tepsi yapımı , ahşap boyası nasıl yapılır , ahşap boyası sulandırılır mı , tahta tepsi nasıl yapılır konuları hakkında bilgi içermektedir.