23-12-2014 02:16:16
Ana Sayfa Hobiler Akvaryum Xiphophorus helleri (Kılıçkuyruk) (Balık Türü)

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Xiphophorus helleri (Kılıçkuyruk) (Balık Türü)
Xiphophorus helleri (Kılıçkuyruk)1) Tanım :
Akvaryumcularda görülen kılıçkuyrukların bir çoğunun Xiphophorus helleri olmasına rağmen, bu isim altında anılan bir çok diğer tür de mevcuttur. Bu durumun sebebi ise, erkek kılıçkuyrukların kuyruk uçlarında "kılıç" benzeri bir uzantılarının olmasıdır. Xiphophorus Helleri ya da yaygın adıyla kılıçkuyruk, bakımı oldukça kolay ve bir çok hibici için çok çekici bir türdür. Diğer türler mümkün olduğunda vahşi formlarına yakın yuylmaya çalışılırken, kılıçkuyurktan onlarca varyete üretilmiştir. Kırmızı, sarı, siyah, yeşil ve bu renklerin kombinasyonlarından oluşan balıklar, herkezin göz zevkine hitap edecek geniş bir yelpazede yer alırlar.

2) Davranış
Genellikle sakin ve barışçıl balıklar olmalarına rağmen, bazen erkek kılıçkuyruklar agresif tavırlar sergileyebilir. Bu durumun önüne geçmek için, ya bir kaç dişiyle birlikte tek erkek, ya da belirli erkeklerin birbirlerini düşman edinmesini engelleyecek kadar geniş bir sürü halinde bakılmalıdır. Kılıçkuyrukların akvaryumun diğer üyelerine karşı problem çıkarmaları alışıldık bir durum değildir. Genellikle karma tabklarda uyumlu bir şekilde geçinirler.

3) Akvaryum Gereksinimleri
Popüler yakın akrabası olan platiye oranla daha fazla büyüdüğü için, geniş yüzme alanları bulunan göree büyük bir tanka gereksinim vardır. Dişiler 4.5 inch'e* kadar büyüyebilir, erkekler ise bu boydan hafif küçük kalırlar. Dolayısıyla balıkları sürü halinde beslemek için mutlaka büyük bir tanka ihtiyaç vardır. Doğal ortamları acı su olduğu için, bir çok canlıdoğuranlar gibi sert suları severler. Doğada, Orta Amerika'nın hızlı akan nehirlerinde bulundukları için, tankta güçlü su sirkülasyonu bu balıkları mutlu edecektir. Tankın mutlaka çok iyi şeklide bitkilendirilmiş olmasının yanında, geniş yüzme yerlerine de ihtiyaç duyarlar.

Erkek(üstte) - dişi kılıçkuyruk

4) Besleme
Akvarumda beslenmesi gereçkten kolay balıklardır. Özellikle pul yemleri severler, ancak canlı yemleri de tüketeceklerdir. Tanktaki algleri de tüketen kılıçkuyruklar, en iyi performanslarını protein oranı yüksek yemlerle verirler.

5) Üreme
Kılıçkuyruklar canlıdoğranlardandır ve bir seferde, yüzme kabiliyetine sahip 80'e kadar yavru verirler. Cinsiyet ayrımı, erkekte değişiklik göstererk Gonopodium adını alan anal yüzge ile yapılır. Bu değişim geçirmiş yüzgeç, dişiye sperm aktarılması için kullanılır. Kılıçkuyruklar yavrularını doğar doğmaz yemeye başlayacaklarından, başta su üzerinde yüzenler olmak üzere tankın çok iyi bitkilendirilmesi yavrulara kaçarak saklanma şansı verir. Akvaryumcularda satılan yavrulukların çoğu yetişkin bir kılıçkuyruğa göre çok küçük olduğundan, ciddi oranda strese girmelerine neden olacaktır. Bu durumda yapılacak en iyi şey, hamile dişiyi iyi bitklendirilmiş, rahat doğum yapabileceği ayrı bir doğum tankına almak ve üremesi bittikten sonra zaman kaybetmeden kendi tankına geri koymaktır. Bir kılıçkuyruğu büyüyebileceği en son notkaya getirmek için ciddi bir akvaryum kapasitesine ihtiyç duyacağınız için, bazı balıklarınıza yer açmak için, yeni yavrularınızı elden çıkarabilirsiniz.

6) Hastalıklar
Kolay hastalanmayan, dayanıklı balıklar olmasına karşın, kötü su koşullarında mantar ve beyaz benek hastalığına yakalanabilirler. Bu sorun da akvaryumcudan satın alınan ilaçlar ve akvaryum koşullarına biraz daha dikakt etmekle çözülebilir.
 

Bu Konuya 5 Yorum Yapılmış

 
0 #1 benim kilickuyruğum 1 aydır dogurmuyorismail 15-03-2014 20:31
niye? nedenini öğrene bilirmiyim
ve en az 1 haftadir tül yavrulukta tutuyorum
bide benim kilickuyrğum yavru yemio onune 1 tanme ölü yavru attım y
emedi
Alıntı
 
 
0 #2 cevapgökay 29-06-2014 16:45
balığın sitresegirmisşt ir ne arka tarafına bak siyah deyilse doğuma daha çok vardır bide ölüleri tercih etmiyorlar
Alıntı
 
 
0 #3 doğummehmet 13-07-2014 22:39
Arkadaşlar Merhaba akvaryumu kurduğum ilk haftanın sonunda dişi kılıç kuyruk aldım karnı şiş kuyruk kısmı siyah ama halen dogurmadiyaklaş ık olarak 55 gün oldu bu konu hakkında bilgi almak istedim yardimci olurmusunuz
Alıntı
 
 
0 #4 doğumemre 21-08-2014 17:46
merhabalar benim dişi kıııçkuyruk kıtarafı siyah ama doğumyok yardımcı olursanız benim akvaryumda
1e 4d
Alıntı
 
 
0 #5 doğumBaran 13-09-2014 23:51
Merhaba , Benim 4 (3 kız )Lepistes 3 Kılıç kuyruk(2 kız ) 3 Neon 1 Çöpçüm var .. Alalı 4 gün oldu hiçbir sorun çıkmadı Lepisteslerin 3 üde hamile fakat 2 kılıç kuyruklar hamile şüphesi gedindiriyorum sizce hamilemi biri karnı siyah önü betayaz popo kısmı siyah ama yüzgeçi siyah deil digeri karnı şişik beyazlık var sadece
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz






Hobiler - Akvaryum kategorisinde bulunan Xiphophorus helleri (Kılıçkuyruk) (Balık Türü) başlıklı yazı kılıçkuyruk doğum belirtileri , kılıçkuyruk balığı doğum belirtileri , kılıçkuyruk , kılıçkuyruk türleri , kılıçkuyruk balığı , kılıçkuyruk doğumu , kılıç kuyruk doğum belirtileri , kılıç kuyruk balıgı , kiliçkuyruk baliği doğumu , kılıç kuyruk , xiphophorus helleri , kılıçkuyruk doğum , kılıç kuyruk balıgı hakkında bilgi konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar