22-12-2014 18:26:34
Ana Sayfa Hobiler Bağlama Bağlama Egzersizleri

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Bağlama Egzersizleri
Bağlama EgzersizleriEgzersizler ;Bağlama çalımında çok önemli yer tutan çalışmalardır. Bu sayede yapılan parmak çalışmaları hem parmaklarınızın güçlenerek onlara dilediğiniz gibi hükmetmenizi kolaylaştırır, hem de Bağlama'ya olan hakimiyetinizi arttırarak çalımı zor ve süratli parçalarda rahat hareket ederek gereken seslere net bir şekilde basmanızı sağlar. Bu egzersizler sadece Bağlama için değil, bütün müzik aletleri için yapılması gereken çalışmalardır. Aşağıda vermiş olduğum egzersizleri her gün düzenli olarak çalışırsanız ,kısa bir süre sonra ne kadar faydalı olduklarını göreceksiniz. Tabi ki bu çalışmalar enstrüman çaldığınız sürece devam edilecek çalışmalardır. Bağlama'ya ne kadar çok hakim olursanız, o kadar güzel çalabilmeniz mümkün olur. Bunun içinde düzenli olarak çalışmak gerekir. Yandaki resimde görüldüğü gibi , kolay anlaşılabilmesi için parmakları numaralandırdım. Aşağıda verilen egzersizlerde de notaların altına hangi parmakla basılması gerektiğini numaralarla belirttim ve her egzersizin yanına da anlaşılması daha kolay olsun diye egzersizi ağır tempo da çaldım. Kullandığım alanın kısıtlı olması nedeniyle egzersizleri kısa kısa çalmak zorunda kaldım, siz çalıştığınız her egzersizi elleriniz yorulup bilekleriniz şişinceye kadar tekrar etmelisiniz. Ne kadar çok kendinizi zorlarsanız o kadar çok verim alırsınız.


Egzersiz 1   : Bu çalışma , 1, 2 ve 3 numaralı parmaklarımızın çalışmasını sağlayacak bir egzersizdir. Aynı egzersizi değişik perdelerde de uygulayarak çalışınız. Örneğin : 1, 3 ve 4 numaralı parmaklarla do, re ve mi bemol perdelerinde. Egzersizi çalışırken mızrap vuruşuna üstten başlanacak ve üst alt üst alt şeklinde hiç bozmadan devam edilmelidir.

egzersiz 1

Egzersiz 2   : Bu çalışmada, 1. egzersizin tam tersi bir çalışmadır. Burada da mızrap vuruşu üst, alt şeklinde yapılmalıdır.

egzersiz 2

Egzersiz 3   : Bu çalışmada 4 parmağı birden çalıştırıyoruz ve mızrap vuruşu diğerlerinde olduğu gibi üst alt şeklinde çalışıyoruz.

egzersiz 3

Egzersiz 4   : Bu çalışma, parmaklarımızı biraz daha zorlamamız gerektiren bir çalışma. Mızrap vuruşu diğerlerinde olduğu gidi üst alt devam ediyor. Kesinlikle hiç bir egzersizi küçümsemeyin büyük faydalarını göreceksiniz.

egzersiz 4

Egzersiz 5   : Bu çalışmamızda Egzersiz 4'te ki çalışmaya benzer fakat parmak sıralarına dikkat etmeniz gerekiyor. Mızrap vuruşu aynı.

egzersiz 5

Egzersiz 6   : Bu çalışma, bağlamadaki 3 teli de kullanarak hem telden tele geçme ,hem de geniş aralıklı perdelerde parmak pozisyonlarımızı iyice oturtarak hakimiyetimizi arttırmaya yönelik güzel bir egzersiz. Aşağıda verilen notada alt, orta ve üst tellere denk gelen notaları renklendirerek anlaşılmasını kolay hale getirmeye çalıştım. Parmak numaralarına dikkat ederek çalışmanızda fayda var. Mızrap vuruşu üst alt olarak çalışın.

egzersiz 6

Egzersiz 7   : Bu çalışmada kromatik diye adlandırılan bir çalışma yapacağız. Mızrap vuruşu her zaman olduğu gibi üst alt olarak devam ediyor. Tam ve yarım seslere birer kere vurarak üst tel boştan başlayıp 2 oktav çıkıp tekrar başladığımız perdeye dönüş yapacağız. İlk başlarda gayet yavaş olarak çalışalım sonra nasıl olsa hızlanırız. Çalışmalarımızda dikkat edeceğimiz şey parmak numaraları ve seslere net olarak basmamızdır. Unutmayın sürat çalışmalar sonunda kendiliğinden olacak, her zaman net sesler çıkartmaya çalışalım.

egzersiz 7

Egzersiz 8   : . Bu egzersizle 3 numaralı parmağı çarptırma hareketiyle çalıştırıyoruz. Kırmızı renkle ifade edilen perdeye her vuruştan sonra çarptırma yapacağız. Mızrap vuruşu üst alt. .

egzersiz 8

Kesinlikle hiç bir egzersizi küçümsemeyin. Her bir egzersizi mümkün olduğu kadar çok ve aralıksız çalışın. İlk çalışmalarınızda ağır tempoda ve seslere net basarak çalışın, daha sonra zaten süratli bir şekilde hızlandığınızı göreceksiniz.
 

Bu Konuya 5 Yorum Yapılmış

 
+4 #1 gökhan uluğ 29-10-2009 19:02
merhabalar öncelikle bilgiler için çok teşekkür ederim benim evimde bağlamam var kursa gitmedim hiç öğrenmek istiyorum ama yazdığınız notaları ve bağlamadaki yerlerini tam olarak bilmiyorum bu yüzden egzersizleri tam olarak yapamıyorum bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim
Alıntı
 
 
+4 #2 kısa sap bağlama ile la karar bu eksersizleri çalışamıyorumhsan eroğlu 01-12-2012 17:47
Öncelikle çalışmalarınızd an dolayı sizi kutluyorum,
emeği geçenlerin yüreğine sağlık.

kısa sap bağlama ile la karar akort uymuyor bu eksersizleri çalışamıyorum

bu çalışma hangi akort proğramına göre hazırlanmış yardımcı olursanız sevinirim
Alıntı
 
 
-1 #3 ;)şengül 03-12-2012 19:56
bağlamada ankara,karaman, gelibolu gibi vuruşlar nasıl
Alıntı
 
 
+1 #4 bilene fayadası cokmahsun topuz 02-02-2014 18:03
gercekten süper ben hem kursa gidiyrm hem de egzersizleri calısıyom gercekten faydası cokkk
Alıntı
 
 
-1 #5 TesekkürlerEngin Gül 26-04-2014 16:29
Emeginize saglik... cok faydali bir calisma olmus benim acimdan
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Hobiler - Bağlama kategorisinde bulunan Bağlama Egzersizleri başlıklı yazı saz egzersizleri , saz egzersizi , nota egzersizleri , saz egzersizleri nota , saz alıştırmaları , saz parmak alıştırmaları , yeni başlayanlar için saz notaları , mızrap vuruşları , parmak egzersizleri saz , saz notalari , saz vuruşları , sazda parmak egzersizleri , egzersiz notaları konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar