19-12-2014 15:46:53
Ana Sayfa Hobiler Bilardo Bilardo Oyun Çeşitleri

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Bilardo Oyun Çeşitleri
Bilardo Oyun ÇeşitleriBilardo oyun türlerine göre masaları delikli ve üç top olmak üzere iki genel bölüme ayırdığımız takdirde; Amerikan, Snooker ve Rus Bilardosu delikli masalarda, karambol ve üç bant ise üç top masalarında oynanan oyun çeşitlerine dahil edilebilir. 

Temel olarak, delikli masalarda oynanan oyunlarda amaç iki oyuncunun da ortak kullandığı vuruş topunu kullanarak diğer topları deliklere (ceplere) sokmaktır.


Ülkemizde delikli bilardo oyunu çeşitlerindensadece Amerikan (Pool) bilardosu yaygınlaşmıştır. Bunun nedenleri arasında, oyununun kurallarının basit olması, oynanışının kolay olması ve bilardo sporunu zor bulan bayanların da bu spora yönelmesi sayılabilir. Bunun sonucu olarak, önceki yıllarda üç top masaları daha popülerken, son 2-3 yılda Amerikan modellerine olan talep, üç topa yetişmiş, hatta geçmiştir.

Bilardo Oyun ÇeşitleriAmerikan bilardosu "8 top", "9 top" ve "14+1" olmak üzere üçe ayrılmasına karşın, ülkemizde  "8 top" ve "9 top" neredeyse hiç oynanmamaktadır.  Snooker ise ülkemizde sayılı salonlarda oynanabilen, daha çok İngiltere'de yaygın olan bir bilardo türüdür.

Ülkemizde tutulmamasının nedenleri arasında, kurallarının nispeten karışık olması, masasının çok büyük olması dolayısıyla çok yer kaplaması ve amatör maçlarda bile hakem kontrolü gerekmesi sayılabilir.  Ülkemizde tutulmayan bir başka delikli bilardo çeşidi olan Rus Bilardosu'nun diğer delikli bilardo oyunlarından en büyük farkı, masa deliklerinin daha küçük, topların daha büyük olmasıdır.
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Hobiler - Bilardo kategorisinde bulunan Bilardo Oyun Çeşitleri başlıklı yazı bilardo çeşitleri , bilardo oyun çeşitleri , oyun ceşitleri , bılardo oyun turlerı , bilardo türleri , bilardo çeşitleri nelerdir , bilardo , bilardo oyunu çeşitleri , bilardo oyunu , delikli masalarda oynanan bilardo türleri , bilardo oyun tipleri , bilardo oyunları çeşitleri , bilardo tipleri konuları hakkında bilgi içermektedir.