19-12-2014 08:39:20
Ana Sayfa Hobiler Bonsai Bonsai nasıl yetiştirilir?

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Bonsai nasıl yetiştirilir?
Bonsai nasıl yetiştirilir?Bonsai yetiştirmeye başlarken yapılması gereken ilk şey sonuçta nasıl bir bonsai istediğinize karar vermektir. Ağacın doğal halindeki büyüklüğü, şekli, yaprak boyutları, yetiştirme zorluğu gibi etkenler, bu konulardaki tecrübelerinize göre öncelikli olarak düşünmeniz gerekenlerdir.

Eğer ilk defa yetiştirecekseniz, tavsiye edilen en kolay yöntem yeterince büyümüş bir ağaç üzerinde çalışmaktır. Böyle bir ağacı bir fidanlıktan, ya da imkanınız varsa bir ormandan temin edebilirsiniz. Başlangıç için kozalaklı ağaçlar en idealleridir. Ağacınızı seçerken ilk dikkat etmeniz gereken, ağacın boyuna göre kalın bir gövdesinin olması ve gövdenin her yönünden çıkan yeterli sayıda dala sahip olmasıdır. Bir başka önemli nokta ise, ağacın ön yüzünün neresi olacağına karar vermektir. Gövdenin en iyi görüntüyü verdiği ve mümkün olduğunca az dalın çıktığı ya da budandığında en az kesik izi bırakacak taraf en uygunudur (Bonsai de ön yüzde dal bırakılmaz). Seçtiğiniz ağaç başlangıçta bir yaprak yığını gibi olsa da uygun budama ve tel sarma yöntemleriyle onu güzel bir bonsai ye dönüştürmek sizin elinizde.

Daha sabırlı biri iseniz seçtiğiniz ağacı bulduğunuz ortamdan çıkarmadan önce düşündüğünüz şekle girecek şekilde büyütmek daha güzel bir sonuç verecektir. Örneğin sonbaharda yaprak döken ağaçlar her bahar tomurcuk verir. Buna göre ağaçta istediğiniz dalın uzamasına izin verir, istemediğiniz dalı, hatta tepe dalını, keserek başka dalları bunların yerine büyütebilirsiniz. Bunun yanında güzel bir kök yapısına sahip olması için ağacın etrafına bir çukur kazarak ana köklerin bazılarını kesebilir, böylece ertesi yıl daha gelişmiş kılcal köklere sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Her iki yöntem sonucunda da ağacınızın aşağı doğru giden bir ana kökü olacaktır. Ağacı bonsai saksısına aktarabilmek için bu kökten kurtulmanız gerekmektedir. Bu işlemi bir kerede yapmaktansa, ağacın dengesini bozmamak için birkaç kerede, yeni köklerin dairesel bir eksende çıkmasına izin vererek yapmak daha uygundur.

Bir diğer yöntem ise bir ağacın bonsai için uygun olabilecek -kalın ama kısa, küçük yapraklı, yaşlı bir ağaca benzeyen- bir dalını köklendirmektir. Bu, iki şekilde yapılabilir. Eğer seçtiğiniz dal yere yakınsa, uç tarafı yüzeyde dik olacak şekilde, kesmeyi düşündüğünüz yerini toprağa gömerek sabitler ve köklenmesini beklersiniz. Eğer yüksek bir dal seçtiyseniz; kesmeyi düşündüğünüz bölgeden halka şeklinde dalı soyun. Bu bölgeyi bir naylon torba yardımıyla, torf yada yosunlu toprak karışımıyla sarın.Yeterli miktarda kök oluşuncaya kadar bekleyin. Daha sonra oluşan köklerin altından dalı kesin. Ağacınızı saksıya diktikten sonra bir tel yardımıyla sabitlemek dala göre zayıf olan kökler güçleninceye kadar yararlı olacaktır.

Kesik daldan üretme uygulanabilecek bir başka yöntemdir. Ağaçların coğu bu şekilde kök üretebilir. Ancak bu şekildeki bir üretim daha uzun bir zaman alacaktır. Kesik daldan üretim de genellikle iki şekilde yapılır. Birincisinde; ağacın büyüme mevsiminin sonunda; yeni büyümüş bir dal kesilir. Bu dal yumuşak bir toprağa yarısına kadar gömülür. Ertesi bahar kök vermeye başlayacak olan ağacınız sonraki bahara ise kullanılabilir duruma gelecektir. Diğer yöntemde ise; yeni büyümüş olan dal yaz başında kesilir. Bu yöntemde köklenme 4 ila 10 hafta arasında gerçekleşir. Bu iki yöntemde de köklenmeyi hızlandıran hormonlar kullanmak daha uygun olacaktır.

Ağacınızın büyümesini en baştan kontrol etmek isterseniz tohumdan üretmeyi deneyebilirsiniz. İlk başlayanlar için uygun olmayan bu yöntemde tohumları bir kaba dikersiniz. Bitki büyüdükçe ayrı kaplara yerleştirirsiniz. Buradaki önemli nokta ise bitkinin her aktarmada ana köklerini budayarak yan ve kılcal köklerin oluşmasını sağlamaktır.

Tüm bu yöntemlerden birini kullanarak elde ettiğiniz ağacı bonsai saksısına aktarmak sonraki adımınız. Bunun için kökler saksıya sığabilecek şekilde belirli bir ölçüde kesilir. Kök boyunun ağaç boyunun 1/3'ünden daha uzun olmaması gerekir. Kökleri kestikten sonra dalların ve yaprakların bir kısmını da budamak ağacın dengesini kaybetmemesi açısından önemlidir. Kök budama işleminin düzenli aralıklarla yapılması ağacın büyümesini sınırlandıran en önemli faktördür.

Budamalarla uygun şekle yaklaşsanızda, en estetik görüntü için dalları tel sararak belli yönlerde kıvırmak, belli şekiller vermek gerekir. Amaç ağaca yaşlı görüntüsü vermek olduğundan gövde ve dallar düz değil mümküm olduğunca kıvrımlı olmalıdır. Teli çok sıkmak veya uzun süre dalda bırakmak dallarda iz kalmasına ve çirkin görünmelerine sebep olacağından bu konuya da gerekli özeni göstermeniz gerekir.
 

Bu Konuya 17 Yorum Yapılmış

 
+6 #1 mehmet kara 16-08-2011 12:00
nasıl bişeydir bu yaaa kafası cok yüksek
Alıntı
 
 
0 #2 marijuana 30-09-2011 18:42
bam başka birsey bu yaa ...
Alıntı
 
 
+4 #3 eren 26-01-2012 14:47
arkadaşlar bu ağaçtan nasıl fide alınır ve ekilir bşlglsl olan varsa lütefen yardımcı olnuz
Alıntı
 
 
+4 #4 bonzaianatoryum 19-04-2012 17:58
benim bonzai nin yanlarından filizler çıkıyo nası çoğaltabilirim
Alıntı
 
 
-8 #5 bonzaiHakan 20-04-2012 20:34
istanbul koçtaş alışveriş merkezinde satılıyor arkadaşlar 30 40 lira istediğiniz boylara göre fiyatları değişiyor
Alıntı
 
 
+4 #6 ANLATIMFORUMTR-BILGINI 22-04-2012 23:10
her ağaç tohumu ve fidanından bonsai yapılabilir eyer şekil vermek isterseniz tohumdan (uzun sürer) Fidan dikerseniz bahtınıza ne çıkarsa :D şekli bilmem ama daha hızlı BİDE YAPRAI GÜÇÜK OLAN BİŞELERDEN SEÇİNİZ
Alıntı
 
 
0 #7 bonsainiltes 03-05-2012 15:56
benım normal yuksekliği 40 cm ulaştı yalnız 5 inç ayda yaprak dökmeye başladı sebeb ne ola bilir biliyormusunuz ?
Alıntı
 
 
-4 #8 CahillikMert 11-03-2013 23:12
İçildiği falan yok, bildiğiniz bodur ağaç, herkes salakça içiliyor sanıyor :))
Alıntı
 
 
-5 #9 bornozkoray 13-09-2013 12:13
arkadslar bu bır tarım ılacıdır ıcmeyın tavsı etmem hc orenmeyede gerek yok oyuzden boswern gtsınhee eger ıstıosanız ytstrmek veya ıcmek solıyeyım ben sıze ...
Alıntı
 
 
0 #10 incelemenarkotik 15-10-2013 19:09
Bazı arkadaşlar bu bitkiyi "Bonzai" adındaki kimyasal uyuşturucu sanıyor. bonzai denilen maddenin içinde gerçek ot(esrar)bulunu r ve kimyasal maddeler ile karıştırılıp "Bonzai" diye piyasaya çıkarmışlardır.
Alıntı
 
 
+2 #11 BilgiJam 29-10-2013 23:59
Bu bildiğiniz süs bitkisidir
Alıntı
 
 
-1 #12 cashladyz 28-03-2014 12:40
kimyasal dır o yüzden kafası çok yüksek
Alıntı
 
 
0 #13 yokerew 19-04-2014 02:33
bonzai bitki değildir bu ağaç noel gecesi için
Alıntı
 
 
-1 #14 dikatosman 29-05-2014 08:06
arkadaşlar ictiginiz maddde son derece zararrı ve kanun bakımından tasınması içilmesi kesinlikle yasaktır auriyetten bu maddeye icmeye devam edenşler insanlar bir sene içersinde vucudunda ciddi ve tedavisi olmaytan zararlı ve öldürücü yarar cıkarmasına sebeb olur kullanmamakta fayda var arkadaşlar ...okudugunuz için teşekürler
Alıntı
 
 
+1 #15 Pun SaiAhmet 26-06-2014 18:49
Pun sai yani herkesin bildiği ismi ile bonsai bir ağaç yetiştirme sanatıdır. Sığ saksı ve budama teknikleri ile ağacın minyatürünü yetiştirmek diyebiliriz. Erguvan ile başlangıç yapacağım ben. Kaynak faydalı.
Alıntı
 
 
-1 #16 BonzaiAdmin 12-07-2014 01:26
Ölmek isteyen e bir dunan cok gelir
Alıntı
 
 
-1 #17 BonzaiAdminn 12-07-2014 01:28
Narkotik
Bonzainin içinde ne oldugu tam olarak sabit degil
Kimyasal bi sürü karışım
Koksinden tut fare ilacına kadar
Esrar la alakası yok
İsmi ölüm tribi zaten
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Hobiler - Bonsai kategorisinde bulunan Bonsai nasıl yetiştirilir? başlıklı yazı bonsai nasıl yetiştirilir , bonsai nasıl yapılır , bonzai nasıl yapılır , bonsai yetiştirme , bonzai nasıl yetistirilir , bonsai ağacı nasıl yetiştirilir , bonsai yetiştirmek , bonsai ağacı , bonsai nasıl yetişir , bonsai nasıl ekilir , bonsai ağacı fiyatları , bonsai üretimi , bonzai nasıl üretilir konuları hakkında bilgi içermektedir.