20-12-2014 12:55:42

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Sa'y Nedir?
"Sa'y" kelimesi; koşmak, hızlı yürümek anlamına gelmektedir. Hac ve umrede Kâbe'nin doğu tarafındaki "Safa" tepesinden başlayarak "Merve" ye dört gidiş, Merve'den Safa'ya üç dönüş olmak üzere bu iki tepe arasındaki gidiş-gelişe denir. Safa'dan Merve'ye her bir gidişe ve Merve'den Safa'ya her bir dönüşe "şavt" denir. Safa ile Merve arasındaki yaklaşık 400 metre uzunluğundaki yürüme alanına "Mes'a" denir. 

Sa'y yapmak vaciptir. 
Sa'yin aslı, Hz. Hacer'in henüz kendisini emmekte olan oğlu Hz. İsmail için su ararken bu iki tepe arasında koşması hatırasına dayanmaktadır. Hacer-i Esved istilam edilerek Safa tepesine çıkılır. "Allah'ım! Senin rızan için umre sa'yini yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle." diye niyet edildikten sonra Kâbe'ye dönülerek tekbir, tehlil, salavat okunur ve içtenlikle dua edilir. Sonra Merve tepesine doğru yürünür. Merve'ye varınca bir şavt tamamlanmış olur. Burada da yine Kâbe'ye yönelerek tekbir, tehlil ve salavat-ı şerife getirilip dua edilir. Sonra Merve'den Safa'ya doğru yürünür. Safa'ya varınca ikinci şavt tamamlanmış olur. Diğer şavtlar da aynı şekilde yapılır. Yedinci şavt tamamlandıktan sonra Merve'de Kâbe'ye karşı dönülerek dua edilir. En güzeli, içe doğan duaların yapılmasıdır. Bundan sonra tıraş olup ihramdan çıkılır. 

Tıraş Olup İhramdan Çıkmak 
İhramdan ancak saçlar tıraş edilmek suretiyle çıkılır. Erkekler saçlarını dipten tıraş eder veya kısaltırlar. Kadınlar ise saçlarının ucundan bir miktar keserler. Kısaltmada saçların uçlarından alınacak miktar, parmak ucu uzunluğundan daha az olmaz. Tıraş olduktan sonra umre ihramından çıkılmış olur. Hac için tekrar ihrama girinceye kadar eşiyle cinsel ilişki dahil, bütün ihram yasakları kalkar. İhramdan çıkma aşamasına gelmiş ihramlı kimseler, birbirlerini tıraş edebilirler. Bu aşamaya gelmedikçe ihramlılar bir başkasını tıraş edemezler. Kıran ve ifrad haccına niyet edenler ihramlı kalmaya devam ederler. Bu aşamada kesinlikle ihramdan çıkamazlar. Temettu haccına niyet etmiş olanlar böylece umrelerini bitirip ihramdan çıktıktan sonra, hac için ihrama girinceye kadar Mekke'de ihramsız olarak kalırlar. Bu günlerini mümkün mertebe iyi değerlendirmelidirler. Zamanı gelince hac için ihrama girilip vakfe için Arafat'a çıkılır.
 

Bu Konuya 4 Yorum Yapılmış

 
-1 #1 yanlışlıkaybüke 03-12-2013 18:16
say kou başlıklı bu bilgide her bir dönüşe şavt denir bilgisi veriyo ama şavt tavaf yaparken kabe nin etrafında her bir dönüşe denir bu bilgi kesinlikle yanlıştır
Alıntı
 
 
+2 #2 doğruuuselvi 12-12-2013 15:12
her ikisi içinde kullanılır
Alıntı
 
 
+1 #3 DOĞRUUUUUUUUUUHASAN 22-03-2014 20:43
GÜZEL BECE BANA GÖRE
Alıntı
 
 
-1 #4 yanlışsamer 06-04-2014 18:20
yanlış kabe yi 1 kez dönmeye şavt denir safa merve arasında yürümeye değil
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


İslam - Hac Rehberi kategorisinde bulunan Sa'y Nedir? başlıklı yazı sa'y nedir , sa'y , sa'y yapmak , say etmek , say nedir , sa'y ne demek , şay etmek ne demek , sa'y yapmak nedir , say etmek nedir , sa'y yapmak ne demek , say ne demek , sa'y ne demektir , sa y konuları hakkında bilgi içermektedir.