22-12-2014 09:10:43
Ana Sayfa Kim Kimdir? B Bülent Ecevit - Güneş Motel Olayı

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Bülent Ecevit - Güneş Motel Olayı
Makale Sayfaları
Bülent Ecevit
Bülent Ecevit in Geçmişi
İnönü-Ecevit Kavgası
Güneş Motel Olayı
GÜNEŞ MOTEL OLAYI

Ecevit'in 15 Haziran 1977'de kurduğu ve cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün onayladığı azınlık hükümeti Meclis'ten güvenoyu alamadı. Bunun üzerine Demirel başkanlığında 2. Milliyetçi Cephe hükümeti kuruldu. Adalet Partisi, Milli Selamet Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi yeniden bir araya gelmişti. Ecevit, 'Kumar borcu olmayan 11 milletvekili arıyorum.' tarihî sözünü bu dönemde söyledi. İstanbul'daki Güneş Motel'de görüştüğü Adalet Parti'li 11 milletvekiline de bakanlık sözü vererek milliyetçi cephe hükümetini düşürme girişimlerini başlattı. Bu hükümet düşünce 5 Ocak 1978'de en uzun süreli başbakanlık yapacağı yeni hükümetini kurdu. (13 Ocak 1999-Fuat Akyol/Zaman)

DEMOKRATİK SOL PARTİ
Bülent EcevitYasaklı yıllar 12 Eylül müdahalesinin ardından Ecevit de Demirel gibi 10 yıllık siyasi yasaklı bir politikacıydı. 1987'de Özal ile Demirel arasında sert polemiklere yol açan referandumda siyasi yasaklar kaldırılınca, 1985'te kurulan DSP'nin liderliğini Ecevit devraldı. 1987 Kasım'ında yapılan milletvekili seçimlerinde Demokratik Sol Parti barajı aşamayınca Ecevit politikayı bıraktı. Ancak 1989'da yapılan DSP kongresinde yeniden partinin başına geçti. 1991 seçimlerinde Demokratik Sol Parti hem barajı aştı hem de Ecevit ve 6 arkadaşı Meclis'e girdi. 1991 seçimlerinden sonda Demirel liderliğindeki Doğruyol Partisi ile Erdal İnönü liderliğindeki SHP koalisyon hükümeti kurdu. Demirel ve İnönü önemli bir projeye el atarak CHP ve Adalet Partisi'ni yeniden açıp, Hazine'ye devredilen mal varlıklarını yeniden elde etmek için adım attılar. Aydın Menderes'in, Demokrat Parti ve DYP'yi Adalet Parti'sinin çatısı altında bir araya getirme girişimi başarısız oldu, Demirel'in ağırlığını koymasıyla AP kendisini feshetti. Ancak özellikle Deniz Baykal ve arkadaşlarının girişimleriyle CHP kendisini feshetmedi ve yeniden siyaset kulvarına katıldı. Bu hareket solda parçalanmaya neden oldu.

CHP ve DSP'yi buluşturma girişimlerine DSP lideri Ecevit, Baykal'la uyuşmayan siyaset tarzı sebebiyle hep soğuk yaklaştı. Sonuçta 24 Aralık 1994 seçimlerinde Ecevit DSP'yi yeniden solun birinci partisi olarak çıkardı. DSP yüzde 14'e varan oy oranıyla 75 milletvekili çıkarırken CHP yüzde 10'luk barajı kılpayı aşabildi. 1994 seçimlerinin ardından kurulan Anayol ve Refahyol hükümetlerinden sonra ANAP ve DSP ortaklığında Anasol-D hükümeti kurulunca Ecevit, Yılmaz başkanlığındaki hükümetin başbakan yardımcısı oldu. Bu hükümetin Meclis'te düşürülmesinden sonra başlayan hükümet arayışları, DYP ve ANAP destekli Ecevit azınlık hükümeti ile noktalandı. Böylece Ecevit 19 yıl aradan sonra yeniden başbakan oldu. Ve 18 Nisan 1998'de yapılan seçimlerle DSP'yi birinci parti yaptı ve başbakan oldu... (13 Ocak 1999-Fuat Akyol/Zaman)

Ek Bilgi
Bülent Ecevit Şiirleri

 

Bu Konuya 2 Yorum Yapılmış

 
-1 #1 AYKUT AYDİNBAŞ 09-12-2011 23:05
ecevitin söyledikleri çizdiği yol bugün bile tazedir ve çikiş yoludur.
Alıntı
 
 
-1 #2 AYKUT AYDİNBAŞ 09-12-2011 23:13
ECEVİTİN TEK HATASI SESSIZ DEVRİMİ MEVCUT KADRO İLE YAPMAK İSTEMESİ İDİ.ÇÜNKU MEVCUT KADRO ECEVİT GİBİ DÜŞÜNMIYORDU.KENDİ KADRÖSÜNÜ KURMALİ İDİ.BEN MEVCUT KADRO İLE ÇALİŞİRİM ATAMA YAPMAM DEYİNCE NETİCE ORTADA.SİYASİ ARANADA TEK HATASİ BU İDİ BENCE
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Kim Kimdir? - B kategorisinde bulunan Bülent Ecevit - Güneş Motel Olayı başlıklı yazı güneş motel olayı , güneş motel olayı nedir , güneş otel olayı , güneş motel vakası , ecevitin gecmisi , ecevit inönü , bülent ecevit , gunes motelde kurulan hukumet , guneş hotel olayı , gunes otel olayları , günes moteliolayi , güneş oteli olayi , bülent ecevit in dedeleri kimlerdir konuları hakkında bilgi içermektedir.