19-12-2014 10:03:47
Ana Sayfa Kim Kimdir? E Erzurumlu İbrahim Hakkı

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Erzurumlu İbrahim Hakkı
Erzurumlu İbrahim Hakkı, 18 Mayıs 1703 yılında Erzurum'a bağlı Hasankale'de dünyaya gelmiştir. Küçük yaşlarda annesini ve daha sonra babasını yitiren İbrahim Hakkı, bir süre amcasının yanında kalmış, bu süre içinde eğitimine devam etmiştir. 1747 tarihinde İstanbul'a gelerek Sultan I. Mahmut ile görüşmüştür. Yeniden Erzurum'a dönen İbrahim Hakkı, sürekli olarak dinî ve bilimsel konularla ilgilenmiş ve 1780 yılında rahatsızlanarak aynı yılın 22 Haziran günüde vefat etmiştir.

Manzum ve düz yazı toplam onbeş eser yazmış olan İbrahim Hakkı'nın en önemli eserleri Divan ve Marifetname'dir.

Erzurumlu İbrahim Hakkı, astronomi, fizik, psikoloji, sosyoloji, ve din ile ilgili pek çok bilimsel çalışmalar yapmıştır. Tasavvufî konularla birlikte, fen bilimleri hakkında da geniş bilgileri kapsayan Marifetname adlı eseri, ansiklopedik bir özellik taşımaktadır. 1757'de tamamlanan Marifetname, yalın ve halkın anlayabileceği bir dilde yazılmıştır. Yazarın söylediğine göre, Marifetname 400 kitaptan yararlanılarak yazılmıştır.

Ek Bilgi
Erzurumlu İbrahim Hakkı Şiirleri
 

Bu Konuya 2 Yorum Yapılmış

 
0 #1 CANSUCANSU 02-10-2013 15:31
YAZ YAZ ELLERİM KOPTU
Alıntı
 
 
0 #2 ibrahim hakkıHavva 26-02-2014 19:11
şu kadarcık şeyde mi elin koptu ...
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Kim Kimdir? - E kategorisinde bulunan Erzurumlu İbrahim Hakkı başlıklı yazı erzurumlu ibrahim hakki kimdir , ibrahim hakkı kimdir , erzurumlu ibrahim hakki hayatı , ibrahim hakkı kısaca hayatı , ibrahim hakkı astronomi , e.ibrahim hakkı , erzurumlu ibrahim hakkinin hayati tukce bilgi , erzurumlu ibrahim hakkı kim kimdir , ibrahim ee kim , erzurumlu ibrahim hayatı , i̇brahim hakı sunat şaiir eserleri ve hayatı , ibrahim hakkı erzurumi ile ilgili makaleler , erzurumlu hakkı ibrahimin hayatı konuları hakkında bilgi içermektedir.