19-12-2014 18:12:15
Ana Sayfa Kim Kimdir? I İbrahim Tennuri

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

İbrahim Tennuri
İbrahim Tennuri , 15. yüzyıl tasavvufçularından, Aşık takma adıyla şiirler yazmıştır, Amasya 'da doğmuş, 1481`de Kayseri'de ölmüştür.

Fatih'in hocası olmakla da anılmakta Akşemseddin Hazretlerinden Bayramiye Halifeliği icazeti almıştır. İstanbul'un fethine katıldığı rivayeti vardır. Divanını Fatih Sultan Mehmet'e takdim etmiştir. Kayseride irşad görevini sürdürmüş ve bir cami yaptırmıştır. Bu camiinin haziresinde medfundur. Allah sırlarını takdis etsin... XV'inci yüzyılda Kayseri'de yaşamış mutasavvıf şair, ilim ve hikmet sahibi bir zattır. Ailesine "Sarrafzadeler" denilen İbrahim Tennuri'nin sarraflıkla uğraşan babası Hüseyin Efendidir.

Doğum yeri ve tarihi kesin olarak bilinmemektedir. İlk tahsilinden sonra, Konya'ya giderek zamanın büyük alimlerinden olan Molla Sarı Yakup'tan ders ve icazet almıştır.

1482 yılında vefat etmiş olup, türbesi Kayseri'de, Kiçikapı'dan Talas Caddesine çıkılan ve kendi ismini taşıyan sokakta , Şeyh Camii'nin bitişiğindedir.

Meşhur şiir kitabının adı: Gülzar-ı Manevidir.

Ek Bilgi
İbrahim Tennuri Şiirleri
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Kim Kimdir? - I kategorisinde bulunan İbrahim Tennuri başlıklı yazı ibrahim tennuri şiirleri , sarı ibrahim kimdir , ibrahim tennuri kimdir , ibrahim tennuri , ibrahim tennuri hazretleri kimdir , sarrafzadeler kimdir , şeyh ibrahim tennuri , ibrahım tennurı hz şiirleri , ibrahim tennuri biyografisi , şeyh ibrahim tennuri kimdir , seyh ibrahim kimdir , tennürati tükçe çeviri , ibrahim tennuri ile ilgili makaleler konuları hakkında bilgi içermektedir.