22-12-2014 19:27:11
Ana Sayfa Kim Kimdir? S Şeref Hanım

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Şeref Hanım
Yaşadığı dönem: 19.yy

Hayatı:
İstanbul'da doğmuştur. Kaynaklar hakkında fazla bilgi vermezler. Ancak, Dîvânında bulunan padişah II. Mahmud'a ve Valide Sultan'a yazdığı övgülerden, hayatının maddî sıkıntı içinde geçtiği anlaşılmaktadır. Kaynaklardan ve şiirlerinden öğrendiğimiz kadariyle Şeref Hanım dindar ve Mevlevî tarikatına mensup bir kişidir. Dîvânında Mevlânâ ve Mevlevi büyükleri için yazılmış şiirleri vardır.

Dîvân hem muhteva hem de dil ve ifade özellikleri yönünden Şeref Hanım'a kadın şairlerimiz arasında önemli bir yer kazandırmıştır. Onun şiirlerinde yenilik bulunmamakla birlikte, eskinin başarıyla tekrar edildiği görüşünü kaynaklar paylaşırlar. O da dönemin modasına uyarak eski ve yeni birçok şaire nazire yazmıştır. Son olarak, Şeref Hanım'ın dönemindeki şairlerin çoğundan başarılı olduğu, özellikle, aruza hakimiyeti, kusursuz söyleyişi, duygu ve hayal inceliğiyle döneminin öteki hanım şairi Leylâ Hanım'dan daha üstün olduğu söylenebilir.

Eseri: Dîvân.

Kaynak: Mengi, Mine, Eski Türk Edebiyatı Tarihi, Akçağ Basımevi, Ankara 2002.
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Kim Kimdir? - S kategorisinde bulunan Şeref Hanım başlıklı yazı şeref hanım kimdir , şeref hanım şiirleri , şeref hanım , şeref hanım hayatı , şeref hanım eserleri , şeref hanımın hayatı , şeref hanım hayatı eserleri , şeref hanım hayatı ve eserleri , şeref hanım hakkında bilgi , şeref hanımın edebi kişiliği , şeref hanım hayatı ve eserleri , şerefe hanım hayatı , şerefe hanım konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar