21-12-2014 04:42:57
Ana Sayfa Kim Kimdir? T Tokatlı Aşık Nuri

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Tokatlı Aşık Nuri
Doğum yılı kimi yerde 1825, kimi yerde de 1820 olarak geçiyor. Ölüm yılı da değişik yerlerde değişik olarak gösterilmektedir. Bir yerde 1882, bir yerde 1899. Tokat'ta doğmuş, Samsun'da ölmüştür. Mezarı Samsun'da Şeyh Kutbeddin Türbesi yakınlarındadır. Güçlüklerle geçen bir yaşamı olduğu şiirlerinden anlaşılıyor. Yaşamıyla ilgili ayrıntılı bilgiler yok. Yaklaşık 1844 yılında Erzurumlu Emrah'ın Tokat'a uğradığı, Tokatlı Nuri'yle karşılaştığı, Tokatlı Nuri'nin Emrah'a bağlanarak ona çırak girdiği belirleniyor. Bundan sonra da usta çırak dolaşmaya başlarlar. Bir aralık Rumeli'ye de yolları düştüğü söyleniyor. Tokatlı Nuri çıraklıktan ustalığa yükselince, yanında yeni çıraklar da yetiştirmiştir.

Bunların içinde Ceyhuni, Gayreti başlıcalarıdır. Tokatlı Nuri'de açıkça Erzurumlu Emrah'ın etkileri görülür. Aruz ölçüsüyle yazdığı şiir denemelerinde başarılı olamayan Tokatlı Nuri, geleneksel halk şiiri doğrultusunda içtenlikli şiirleriyle dikkati çekiyor.

Ek Bilgi
Tokatlı Aşık Nuri Şiirleri
 

Bu Konuya 1 Yorum Yapılmış

 
0 #1 şairsnem 23-11-2012 14:37
bu şair ünlü mü
?
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Kim Kimdir? - T kategorisinde bulunan Tokatlı Aşık Nuri başlıklı yazı tokatlı nuri , tokatlı aşık nuri hayatı , tokatlı nuri hayatı , tokatlı aşık nuri , aşık nuri , aşık nuri kimdir , tokatlı nuri kimdir , tokatlı aşık nuri şiirleri , aşık tokatlı nurinin hayatı eserleri , tokatlı nuri hakkında kısa bilgi , tokatlı nuri vikipedi , tokat lı aşık , tokatlı aşik konuları hakkında bilgi içermektedir.