23-12-2014 04:24:10
Ana Sayfa Kimya Çekirdek Kimyası Radyoaktiflik - Doğal ve Yapay Radyoaktivite

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Radyoaktiflik - Doğal ve Yapay Radyoaktivite
Makale Sayfaları
Radyoaktiflik
Radyoaktif Bozunma Çeşitleri
Elektron Yakalaması
Fajans Kanunu
Doğal ve Yapay Radyoaktivite
NÜKLEER ÇEKİRDEK TEPKİMELERİ VE ATOM ENERJİSİ
RADYOAKTİF BOZUNMA HIZI , YARILANMA SÜRESİ

Doğal Radyoaktivite :

Kararlı hale gelmek için atomların kendiliğinden ışıma yapmasına doğal radyoaktif element denir. Atom numarası 83-92 arasında ki elementler doğal radyoaktif elementlerdir. Bunun yanında atom numarası 83 ‘den küçük olup doğal radyoaktiflik gösteren elementlerimiz de vardır. ( K , C , Rb )Bir radyoaktiflik izotop bozunma sonucu başka bir radyoaktif izotopa dönüşür. Buda bir başkasına dönüşür. Bu işlem kararlı bir çekirdek oluncaya kadar devam eder , böylece radyoaktif bozunma serileri ortaya çıkar. Bu seriler Uranyum ( U) , Toryum ( Th ) , Aktinyum ( Ac) serisi olmak üzere üç türlüdür.

Yapay Radyoaktiflik :
Kararlı ya da kararsız elementlerin alfa , nötron , proton gibi tanecikler ile bombardımanında oluşan yeni elementler de radyoaktiftir. Bombardıman yolu ile elde edilen radyoaktif elementlerin bu özelliğine yapay radyoaktiflik denir.

1934 yılında Madam Curie ‘nin kızı I .Curie ve damadı F. Joliot'un çalışmaları ile hızlanan yapay radyoaktiflik yolu ile birçok yeni element bulunurken teknoloji ve tıbbın gereksinimi olan radyoaktif atomlar yapılmaya başlanmıştır. 400'den fazla radyoaktif izotop yapay olarak elde edilmiştir.


 

Bu Konuya 3 Yorum Yapılmış

 
+4 #1 Latif Mutlu 12-07-2011 21:10
Doğal radoaktif maddelerin bozunma ürünleri nelerdiri

Yerin içini nasıl ısıtır
Alıntı
 
 
0 #2 hatice 16-03-2012 12:14
proton bozunması nedir
Alıntı
 
 
0 #3 nukleer ttıpmıdık 18-02-2014 20:06
rad. madde sagılımı ??
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Kimya - Çekirdek Kimyası kategorisinde bulunan Radyoaktiflik - Doğal ve Yapay Radyoaktivite başlıklı yazı yarılanma süresi , çekirdek kimyası slayt , doğal radyoaktiflik , doğal radyoaktivite , yarilanma omru , çekirdek kimyası nedir , radyoaktif bozunma , radyoaktiflik , radyoaktif bozunma türleri , radyoaktif bozunma hızı , radyoaktivite nedir , doğal ve yapay radyoaktiflik , doğal radyoaktif bozunma konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar