22-12-2014 21:15:23
Ana Sayfa Kimya Elementler Potasyum - Beslenme ve tıpta potasyum

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Potasyum - Beslenme ve tıpta potasyum
Makale Sayfaları
Potasyum
Potasyum Özellikleri
Potasyum Kullanım Alanları
Potasyum Tarihçesi
Beslenme ve tıpta potasyum

Beslenme ve tıpta potasyum

Potasyum beslenmede hayati bir mineraldir. Hayvan hücrelerindeki asıl pozitif katyon olduğundan, vucuttaki sıvı ve elektrolit dengesini sağlamak için önemlidir.


Potasyum, ayrıca hayvanlarda kas kasılması ve sinir akımı gönderimi için önemlidir.

Vucut sıvısındaki potasyum eksikliği ishal ve kusmaya yol açar, ölümcül olabilir (hypokalemia). Potasyum eksikliği sonucu kas güçsüzlüğü, kalp atışı anormallikleri ve dolaşım bozukluğu, refleks yavaşlaması ve nefes almada güçlük, halsizlik görülebilir.

Yeterli miktarda potasyum almanın en iyi yolu değişik türde yemekler yemektir. Düzenli beslenen insanlar genelde potasyum katkısına ihtiyaç duymazlar. Potasyumca zengin besin maddeleri; Lahana, brokoli, pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler, zeytin, balık, portakal suyu, patates, muz, hurma, incir, avokado, kayısı, badem, fındık ve süt ürünleridir. Araştırmalar yüksek potasyum içeren besinlerle beslenmenin hipertansiyon riskini düşürdüğünü göstermektedir. Bir yetişkinin günlük 4,000 mg potasyum alması önerilir. 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Kimya - Elementler kategorisinde bulunan Potasyum - Beslenme ve tıpta potasyum başlıklı yazı potasyumun tarihı , potasyum tarihçesi , tıpta kimya , tıpta kimya makale , ◾potasyum florosilikat , potasyum florosilikat , potasyumun tarıh cesi , sodyum bromür email , crcl3.6h2o ısısal bozunma reaksiyonu konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar