19-12-2014 21:39:40
Ana Sayfa Kitap Özetleri E Evliya Çelebi Seyahatnamesi

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Evliya Çelebi Seyahatnamesi
Seyahatname, Evliya Çelebi tarafından 17. yüzyılda yazılmış olan çok ünlü bir gezi kitabıdır. 10 ciltten oluşur.

Gerçekçi bir gözle izlenen olaylar, yalın ve duru, zaman zaman da fantastik bir anlatım içinde, halkın anlayacağı şekilde yazılmış, yine halkın anlayacağı deyimler çokça kullanılmıştır.

Evliya Çelebi, Seyahatnâme'sinde gezip gördüğü yerleri kendi üslûbu ile anlatmaktadır. Olaylara çoğu defa alaycı bir tavırla yaklaşan Evliya Çelebi, bazen naklettiği olayları renklendirmek amacıyla uydurma haberler ve olaylar da ortaya atmış, okuyucunun ilgisini çekmek için aklın alamayacağı garip olaylara da yer vermiştir.

Evliya Çelebi'nin on ciltlik Seyahatnâme'si, bütün görmüş ve gezmiş olduğu memleketler hakkında oldukça önemli bilgiler içermektedir. Eser bu yönden Türk Kültür tarihi ve gezi edebiyatı açısından önemli bir yere sahiptir.

Ciltler

Seyahatine dair bıraktığı 10 ciltlik Seyahatname'nin konuları şu şekildedir.

* I. Cilt: İstanbul ve civarı
* II. Cilt: Nisan 1640'ta yaptığı Buca, Batum, Trabzon, Kafkasya, Girit seferi, 1645'te Erzurum, Azerbaycan ve Gürcistan.
* III. Cilt: Şam-Suriye, Filistin-Urmiye, Sivas, El-Cezire, Ermenistan, Rumeli (Bulgaristan ve Dobruca)
* IV. Cilt: Van, Tebriz, Bağdat, Basra seyahati.
* V. Cilt: Van, Basra seyahatinin sonu, Oçakov seyahati, Rakoçzi'ye karşı sefer, Rusya seferi, Anadolu asilerine karşı hareket, Çanakkale yolu ile Bursa'ya avdet, Boğdan'a gidiş, Transilvanya seyahati, Bosna'ya gidiş, Dalmaçya seferi, Sofya'ya avdet.
* VI. Cilt: Transilvanya seferi, Arnavutluk'a gidiş, İstanbul'a avdet. Macar seferi, Uyvar'ın muhasarası, müellifin 40.000 Tatarla, Avusturya, Almanya, Flemenk'e ve Baltık Denizine kadar gitmesi. Uyvar'ın zaptı, Belgrad'a avdet. Hersek'e gönderilmesi, Raguza seyahati, Karadağ seferi, Kanija seferi ve Kanizsa-Hırvat memleketi.
* VII. Cilt: Avusturya, Kırım, Dağıstan, Deşt-i Kıpçak, Esterhan.
* VIII. Cilt: Kırım, Girit, Selanik, Rumeli.
* IX. Cilt: Garbi Anadolu, Suriye, Mekke ve Medine seyahati.
* X. Cilt: Mısır.
 

Bu Konuya 1 Yorum Yapılmış

 
0 #1 memet saka 06-12-2010 13:32
evliya çelebi ve seyatnamesi hk.araştırma
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Kitap Özetleri - E kategorisinde bulunan Evliya Çelebi Seyahatnamesi başlıklı yazı evliya çelebi kitabının özeti , 32 diş kitabının özeti , evliya çelebi kitap özetleri , evliya çelebi özetleri , 32 diş kitap özeti , evliya çelebi kitap özeti , 32 diş özeti , evliya çelebi kitapları özetleri , evliya çelebi seyahatnamesi türkçe , evliya çelebi ekitap , 32 diş evliya çelebi kitap özeti , evliya çelebi ebook , evliya çelebi e kitap konuları hakkında bilgi içermektedir.