22-12-2014 02:45:53
Ana Sayfa Kültür/Sanat Arkeoloji Dünyanın Yedi Harikası - Kral Mausoleus un Mozolesi

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Dünyanın Yedi Harikası - Kral Mausoleus un Mozolesi
Makale Sayfaları
Dünyanın Yedi Harikası
MISIR PİRAMİTLERİ
İSKENDERİYE FENERİ
BABİL ASMA BAHÇELERİ
ARTEMİZ TAPINAĞI
ZEUS HEYKELİ
Kral Mausoleus un Mozolesi
Rodos Heykeli

Kral Mausoleus'un Mozolesi
Halikarnas Mozolesi, Dünyanın Yedi Harikası olarak kabul edilen eserler arasında, Türkiye'de bulunan iki harikadan biridir. Halikarnas'taki (Bugünkü Bodrum) bu mermerden yapılmış dev mezarda İÖ.353'te ölen Pers İmparatorluğu'nun ünlü ve uzak krallarından Mausolus ve eşi  Kraliçe Artemisia'nın yattığına inanılır. Bugün birçok dilde benzer bir ses yapısıyla kullanılan “mozole” kelimesi de bu kralın adından türemiştir. Heykeli yaptıran Kraliçe Artemisia'nın kendisidir. 135 foot yüksekliğindeki mezar, Yunan mimarlar Satyrus ve Pythius tarafından biçimlendirildi. Mezarı çevreleyen frizlenin yapımında ise dönemin dört ünlü heykeltraşı çalıştı. Dikdoörtgen prizma biçimindeki mozolenin üst kısmı da piramit biçiminde bir çatıyla kaplıdır. Mozolenin en tepesinde ise dört atın çektiği bir araba bulunur. Arabanın içinde oturanlar ise elbette kral ve kraliçedir.

Mezarın kaidesi 25 x 30 metre idi ve İyon stilinde sütunlarla süslenmişti. Tepesinde 4 atlı bir zafer arabası bulunuyordu. Basamaklı bir piramit görünümündeydi. Anıtın, araba heykeliyle birlikte yüksekliği 45 metreyi geçiyordu. Duvarları kabartmalarla süslüydü. Sütunlar arasında birçok güzel heykel vardı.
    
MÖ 353 yılında mozolenin yapımı tamamlandığında, büyüleyici beyazlıktaki mermer eserin ünü tüm antik dünyaya yayıldı. Ancak, 15. yüzyılın başlarında gerçekleşen bir depremde büyük hasar gören eser, zamanla yıkıldı. Bugün sadece temelleri ve frezeninin bazı parçaları bulunuyor. Frizlerin önemli bir kısmı, ait oldukları topraklardan koparılmış ve Londra'daki The British Museum'a götürülmüştür.


 

Bu Konuya 8 Yorum Yapılmış

 
-2 #1 zeus heykeliberke 10-12-2012 23:10
zeus heykeli yanlış anlatılmış...
Alıntı
 
 
-1 #2 doğru mu doğrubaşarı 04-04-2013 20:37
tam okumadım ama başları doğru gibi zeus heykelinin
Alıntı
 
 
-2 #3 yanlııııııışben 16-04-2013 20:20
zeus heykeli yaanllllııışş
Alıntı
 
 
+1 #4 mallar yanlış yapmışkaan 28-05-2013 18:50
zeus heykeli yanlış anlatılmış...
Alıntı
 
 
+2 #5 doğruben 29-12-2013 18:31
doğru yapmışlar
Alıntı
 
 
0 #6 hepinizin yanlış benimki doğruzeynep 17-04-2014 08:12
zeus heykeli yapmışlar ve topraklarına göndermeişler.böylece ordaki insanlar buna üzülüp kendi heykellerini yapmışlar yarışmada birinci olmuşlar.buna sevinen insnalar 40 gün 40 gece düğün dernek işleri yapmışlar ve artemisianın çocuğunu karl beliscakın kızıyla evlendirmişler.ve bukadar:)
Alıntı
 
 
+3 #7 artemis tapnağıfatoş 24-04-2014 19:15
benmki doğru efeste yaplan artemis simdi birkaç parça mermer kalmıstır varlığnı sürdrdüğü süre boynca dini müesse ve pazar yeri olarkta kullanılmıştır
Alıntı
 
 
0 #8 mausolos mezarlarıstar_kız 26-05-2014 17:15
çok işime yaradı teşekkürler türkçe bilgi
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Kültür/Sanat - Arkeoloji kategorisinde bulunan Dünyanın Yedi Harikası - Kral Mausoleus un Mozolesi başlıklı yazı mausolos'un mezarı , kral mausollos'un mezarı , kral mausoleus'un mozolesi , kral mozolesin mezarı nerede , kral mousoleus mezarı , kral mausollos'un mezarı (halikarnas mozolesi) , kral mausoleus'un mezarı , kral mozolesin mezari , mausolos'un mezarı nerede , kral mausollos'un mezarı nerededir , mausolos mezarı hakkında kısa bilgi , kral mausoleus'un mezarı hakkında kısa bilgi , mausolos mezarı konuları hakkında bilgi içermektedir.