22-12-2014 17:43:47
Ana Sayfa Otomobil Diğer Alkollü araç kullanmanın cezası nedir?

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Alkollü araç kullanmanın cezası nedir?


2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 48/5 maddesinde alkollü araç kullananlar hakkında; Taksi, dolmuş, minibüs otobüs, kamyon ve çekici gibi ticari amaçla yük ve yolcu taşımacılığı yapan sürücüler ile resmi araç sürücülerinin alkollü, diğer araç sürücülerinin ise kanlarındaki alkol miktarının 0.50 promilin üstünde araç kullanan şahısların sürücü belgesine el konulması gerektiğini belirtmektedir.

Alkolden dolayı alınan sürücü belgeleri ile ilgili olarak İçişleri Bakanlığının 15.11.2001 tarihli 0214 sayılı genelgesinde belirtilen şu hususlar uygulanmaktadır. 1.kez alkollü araç kullanmaktan dolayı alınan sürücü belgeleri büro amirliğimizde (3) ay süre ile muhafaza edilmektedir. 2.Kez alkollü araç kullanmaktan dolayı alınan sürücü belgeleri bu suçun aynı yıl içerisinde işlenip işlenmediği dikkate alınmadan ( 1 ) yıl süre ile muhafaza edilmektedir. 3.Kez alkollü araç kullanmaktan dolayı geri alınan sürücü belgeleri yakalayan birim tarafından Mahkemeye sevk edilmekte ve mahkeme kararına göre hareket edilmektedir. Mahkeme bu durumda olan sürücü belgelerine genelde ( 5 ) yıl süre ile ceza vermektedir.

Sürücü belgesine 1 veya 2 kez el konulan şahısların sürücü belgeleri iade edilirken bilgisayar kontrolü yapılarak başka bir suçu bulunmayan şahısların sürücü belgeleri iade edilir. 3 kez sürücü belgesinin geri alındığı tespit edilen şahıslarla ilgili olarak yine 2918 sayılı K.T. Kanununda belirtilen;Sürücü belgelerinin 3.kez alındığı tespit edilenlerin psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri muayenesi sonrasında durumu uygun olanlara belgeleri iade edileceğinin belirtilmesi nedeniyle psiko-teknik değerlendirmeye tabi tutulmaktadırlar
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Otomobil - Diğer kategorisinde bulunan Alkollü araç kullanmanın cezası nedir? başlıklı yazı 3.kez alkollü araç kullanma cezası 2013 , alkollü araç kullanma cezası 2013 , 3.kez alkollü araç kullanma cezası , 3 kez alkollü araç kullanmanın cezası , alkollü araç kullanma mahkeme , alkollü araç kullanmak 2013 , 2013 alkollü araç kullanma , alkollü araç kullanmaktan mahkeme , 3. kez alkollü araç kullanmanın cezası 2013 , alkollü araç kullanma 2013 , 2.kez alkollü araç kullanma cezası 2013 , alkollü araç kullanma cezası , alkolü araç kullanmanın cezası konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar