18-12-2014 12:28:09
Ana Sayfa Otomobil Teknik Bilgiler Klima arızası ve bakımı

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Klima arızası ve bakımı


Klima arızası ve bakımıKlimanız soğutmuyorsa, gazı bitmiş olabilir. Gazın bitme nedeni ise, gaz borularındaki bir çatlaktan gaz kaçağı olmasıdır. Bu gibi durumlarda, gaz kaçağının tespit edilmesi, daha sonra da gazın tamamlanması gerekir.

Klima radyatöründe arıza olması, radyatör pervanelerinden birinin arızalanması da klimanın düzgün çalışmasını engeller. Radyatör üzerinde birikmiş toz, ölü böcekler, yapraklar da klimadan verim almayı engeller. Soğutmadan azami verimin alınması için periyodik kontroller sırasında bu tür birikimleri temizlemek gerekir.

Klimanın düzenli çalışması için, kompresör tahrik kayışının gerginliğinin ayda bir kez serviste kontrol edilmesi gerekir. Yetkili servislerde, tahrik kayışının gerginliğini kontrol etmek için aşağı doğru bastırılıyor. Kayış normalden fazla gevşekse, klima yeterince soğutmaz.

Arıza nasıl tespit edilir?
Klimanız arızalıysa veya yeterince soğutmuyorsa mutlaka bir servise ya da klima tamirhanesine gitmelisiniz. Serviste klima arızası şöyle kontrol ediliyor:

* Klima gaz borularında gaz kaçağı olup olmadığı kontrol ediliyor. Gaz kaçağı varsa, kaynağı tespit edilir.

* Gaz kaçağı yoksa, klima radyatörünün üzerinde pisliklere ve radyatörün korozyon nedeniyle tıkanıp tıkanmadığına bakılır.

* Radyatörde sorun yoksa, radyatör pervaneleri kontrol edilir.

Gaz kaçağı veya diğer arızalar tamir edildikten sonra, özel bir cihazla klimanın gazı tamamlanıyor. Böylece otomobilinizdeki sorunsuz klimanızla bunaltıcı sıcaklarda serin serin seyahat edebileceksiniz.

Klimayı çalıştırırken nelere dikkat etmeli?

* Otomobilin motoru çalıştırılmadan ve motor ısıtılmadan kesinlikle klima açılmamalı.

* Isınmış havanın hızla dışarı çıkabilmesi için camlar kısa bir süre açık tutulmalı.

* Klima çalıştığı zaman kalorifer düğmesi soğuk konumunda olmalı.

* Motor çalıştıktan sonra klima önce düşük devirde, istenilirse daha sonra yüksek devirde çalıştırılmalı.

* Klima açıldığında havanın sürücü ve yolculara direkt gitmemesine dikkat edilmeli. Üflemeler tabana ve camlara verilmeli.

İdeal klima bakımı nasıl olur?

* Klimanın verimli çalışmasını sağlamak için belirli periyotlarla kontrol ettirilmeli.

* En az 6 ayda bir soğutma gazı kontrol edilmeli.

* Klimada arıza olduğunda yetkili olmayan kişi ve kuruluşlara kontrol ettirilmemeli. Yetkili servislere götürülmeli.

* Klimada hangi gaz kullanılıyorsa, gaz yenilendiğinde de aynı gazı kullanılmalı. Sistem elemanlarıyla uyumlu olmayan gazlar kullanılmamalı.

* Kış olsa bile klima donanımının sürekli olarak randımanlı çalışmasını sağlamak için ayda bir kez en az 10 dakika klimayı çalıştırmalı.
 

Bu Konuya 16 Yorum Yapılmış

 
+3 #1 BORIS 19-08-2009 01:29
Peki klima ufluyor ancak sogutmuyor sicagi acinca once hava uflemiyor kisik kaliyor tersine ufler gibi on cama dogru sanki , sonra sicak uflemeye basliyor yaklasik 35 saniye sonra vede diagnozdan birsey tespit edilemiyor yine peteklerde sorun yok hava gucu kuvvetli kacak yoksa sorun ne olabilir acaba ? Skoda Octavia 06 2006 yetklili servis kompresor ile radyator dahil gerekli parcalarin degistirlmesini ongordu ve 1200 Euro istiyor garantisi bitti arac 120 000 de .. peryodik bakima girecek .
Alıntı
 
 
+7 #2 ilker 19-01-2011 22:47
klima ilk çalıştıktan hemen sonra devreden çıkıyor,a\c ışığı fasılalı yanıp sönüyor,nedenin i bulamadım
Alıntı
 
 
+14 #3 mete topçam 16-07-2011 17:48
aracım 2002 polo kliması klimatronik klima gazını tamamlattım birkacay soğutma yaptı sonra soğutmatı kesti yeniden gaz kontrolü yaptırdım gazının tam olduğunu servise götürmem gerekli dediler malum sebeplerden servise gitmedim yaptığım kontrolde kompresör calışırken kompresöre giren ve cıkan gaz borularının cok sıcak olduğunu gördüm komresörün dönmesinde sorunyok fan çalışıyor rdyötörü temizledim kumanda sisteminde de bir sorun yok(klimatronik klimalarda üç yollu valf var mı?)Ve arıza nerede olabilir?yardımlarınızı bekliyorum
Alıntı
 
 
-8 #4 klima kendiliğinden gaz boşalttı.hüseyin 10-06-2012 18:25
aracım 2000 model opel astra gl bundan bir ay önce gazı boşaldı.tamirde yeniden gaz basıldı. ama gaz klima çalşırken tekrar ve şiddetli bir şekilde boşaldı.her yer gazdan dolayı duman oldu. ne yapacağım konusunda yardımcı olursanız savinirim.
Alıntı
 
 
-3 #5 klimatronikreis 15-06-2012 15:53
aracım istenilen sovukhavayı veriyor ancak aradabir yada sıksık sıcak hava üflüyor klimamotoru devreden çıkıyor ustaya götürdüm ama sonuç alamadım ne yapmam gerekli lütfen yardım edinn
Alıntı
 
 
-5 #6 calismiyorali akcelik 05-08-2012 11:24
kilimami actiktan sonra bir dakika sonra tayming durumuna geciyor ilk acilista fen fizli ufluyor
Alıntı
 
 
+1 #7 kilimaali akcelik 05-08-2012 11:26
kilimayi actiktan sonra otomatik tayming a geciyor ve isik yanip sonuyor
Alıntı
 
 
0 #8 bir turlu onarilmiyorcoşkuner yoğurt 12-08-2012 08:59
iki tane buzluklu iş arabam var bir türlü klimacılar onaramıyor. Gaz kactı dediler gaz bastı iki gün sonra yine ayni. Gaz filtresi tikali dediler degistiler iki gün sonra yine sogutmuyor. Klima fanı tam performanslı çalışmıyor dediler başka fan taktık yine iki gün gitti sogutmuyor. Nerdeyse 1000 tl bir arabaya 1000 tl de diğer arabaya verdim. Yani tolamda 2000 tl verdim. Olmuyor da yine olmuyor. Ne yapmam lazım.
Alıntı
 
 
-1 #9 klimaseyit tezcan 08-09-2012 14:20
merhaba skoda fabyam var klimasında sorun var ama gazı var neden sogutmuyo olabilr elektikselmi yoksa motormu bozuk
Alıntı
 
 
-1 #10 soğutma arızasıpotter 7 21-12-2012 19:14
klimayı başka bir yere taşıdık yaz ayarlarında sorunsuz çalısıor ama kış ve diğer ayarlarda klime ekranında *ve damla işareti görünüyor ve klıma çalışmıyor nedeni ne olabilir
Alıntı
 
 
-2 #11 klima arızapotter 7 21-12-2012 19:23
klima kış ayarına geldiği zaman klima üzerinde yıldız ve damla işaretleri görünüyor hiçbirşekilde çalışmıyor klımayı baska bır yere taşıdık sadece yaz ayalarında çalışıor arıza nedeni taşımadan kaynaklı olabilirmi
Alıntı
 
 
+1 #12 klıma arızasıtarık tok 25-12-2012 18:52
klıma kumandayı çalısıyor ama klıma acılmıyor sorun neyde acaba kumandadamı yoksa klımadamı
Alıntı
 
 
0 #13 1motorun hararet yükselmiyor.2araba 5.15.km yol yaparsan kılımanın fanı devamlı çalışır vaziyette arabayı sıtop etsen bile çalışıyor neden hararet müşürleri değiştiğ haldecemalettin cihangir 26-12-2012 09:52
1 motorun hararet yükselmiyor.2araba 5.15.km yol yaparsan kılımanın fanı devamlı çalışır vaziyette arabayı sıtop etsen bile çalışıyor neden hararet müşürleri değiştiğ halde bu konuda bilgi istiyorum.teşekürler
Alıntı
 
 
0 #14 ,a\c ışığı fasılalı yanıp sönüyorFatih 27-06-2013 14:32
Alıntılandı ilker:
klima ilk çalıştıktan hemen sonra devreden çıkıyor,a\c ışığı fasılalı yanıp sönüyor,nedenin i bulamadım

aynı benimki de a.q
Alıntı
 
 
-2 #15 klimatronik arizasizeki 16-08-2013 10:32
merhabalar laguna 96 klimanin dugumesine dokundugumda isigi yaniyor hatta kisa sure sonra tik diye bir ses cikartiyor fakat fanlari veya motoru bir turlu devreye gecmiyor.tesekkurler
Alıntı
 
 
-2 #16 klima 20-25 dakika sonra devreye giriyoryusuf 31-05-2014 18:47
2002 MODEL OPEL ZAFİRA MARKA ARACIMA AİT KLİMAYA YENİ GAZI TAMAMLANDI KAÇAK YOK FAKAT 20-25 KM YOL KATETTİKTEN SONRA ÇALIŞMA BAŞLIYOR BASINÇ MÜŞÜRÜNDEN OLUR DEDİLER DEGİŞTİRDİM FAKAT GENE AYNI SEBEBİ NE OLABİLİR YARDIM.
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Otomobil - Teknik Bilgiler kategorisinde bulunan Klima arızası ve bakımı başlıklı yazı oto klima arızaları , klima arızaları , klima arızası , klima arızaları ve çözümleri , klima çalışmıyor , arabanın kliması çalışmıyor , araç klima arızaları , opel astra klima sorunu , klıma neden soğutmaz , klima sogutmuyor , klima arızaları nelerdir , opel astra klima soğutmuyor , araba kliması soğutmuyor konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar