18-12-2014 15:23:42
Ana Sayfa Sağlık Beslenme ve Diyet Beyni besleyen ve hastalıklardan koruyan besinler

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Beyni besleyen ve hastalıklardan koruyan besinler
Beyni besleyen ve hastalıklardan koruyan besinlerBeyin, kanla beyne götürülen besin maddeleri ile beslenir. Normal koşullarda beynin tek enerji kaynağı şekerdir. Şeker düzeyinin beyinde azalmasına bağlı olarak, şuur kaybından, komaya kadar birçok belirti oluşabilir. Bunun yanında, beyinde şeker düzeyinin artması da tahribata yol açar. Beyni besleyen ve hastalıklardan koruyan besinler şunlardır:

* B Vitamini: Bu vitamin başlıca et, balık, yağsız süt, yoğurt, muz, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru baklagillerde vardır. Bu besinleri makul düzeyde tüketmek önemlidir. Eksikliğinde, beyin ve beynin emirlerini uygulayan sinir sisteminde çeşitli derecede hasarlar oluşur. El ve ayaklarda yanma, iğnelenme, duyu kusuru gibi belirtiler ortaya çıkar.

* E Vitamini: Vücudumuzda depo edilebilen bu vitaminin eksikliği yıllarca gizli kalabilir. Bu süre erişkinlerde 15-20 yıl, çocuklarda, 2-3 yıl kadardır. E vitamini başlıca, havuç, ıspanak, çilek, domates ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde, yer fıstığı, bitkisel yağlar ve buğdayda bulunur. Bu vitamin, hafıza ve öğrenme gücünü arttırdığı gibi; eksikliğinde de el ve ayaklarda duyu kusuru, kuvvet kaybı, dengesizlik gibi sorunlar yaratabilir.

* A Vitamini: Balık yağı, tereyağı, krema, peynir, yumurta sarısı, havuç, patates, brokoli, yeşil yapraklı ve sarı sebzelerde, tahıllarda, kayısı da bulunur. Eksikliğinde, ışıkta görme azalır, fazla alımında ise beyinde sıvı birikmesine yol açar.

* D Vitamini: Karaciğer, balık, yumurta, tereyağı ve mantarda bulunur. Bu vitaminden vücudumuzun faydalanabilmesi için güneş ışığı gereklidir. Eksikliğinde, kaslarda kuvvet kaybı, ağrı ve dengesizlik görülebilir.

* Karbonhidratlar: Unlu mamuller, baklagiller, patates, muz ve elma karbonhidrat bakımından zengin besinlerdir. Beynin eneriji kaynağı olan şeker de bu gruptandır. Balık yağlarından Omega-3, bitkisel yağlardan Omega-6 hayati önem taşır. Bu yağlar, alzheimer hastalığına, baş ağrılarına, konsantrasyon bozukluğuna iyi gelir.

* Proteinler: Vücutta bu vitamin depo edilmez. Özellikle bebeklikten ergenliğe kadar yeterli protein almak gerekir. Yetersiz protein beyin gelişmesini önler, zeka geriliği yapar.

* Su: Özellikle yaşlılık döneminde eksik su alımı beyin fonksiyonlarını zayıflatır, şuur bulanıklığı yapar.
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sağlık - Beslenme ve Diyet kategorisinde bulunan Beyni besleyen ve hastalıklardan koruyan besinler başlıklı yazı sinir sistemini besleyen gıdalar , karaciğeri besleyen besinler , beyni koruyan besinler , beyni besleyen gıdalar , beyni besleyen yiyecekler , beyni koruyan yiyecekler , sinirleri besleyen gıdalar , sinirleri besleyen yiyecekler , karaciğeri besleyen yiyecekler , karaciğeri besleyen gıdalar , sinirleri besleyen bitkiler , beyinde şeker , hastalıklardan koruyan besinler konuları hakkında bilgi içermektedir.