20-12-2014 00:48:31
Ana Sayfa Sağlık Beslenme ve Diyet İnsülin kullanımı sırasında nelere dikkat edilmeli?

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

İnsülin kullanımı sırasında nelere dikkat edilmeli?
Hastalar yemek yiyemeyecek durumda ise (iştahsızlık, bulantı, kusma vb. şikâyetleri varsa) insülin uygulamadan önce doktora danışmalı. Günde iki kez insülin yapıyorlarsa, enjeksiyonların arası 10-12 saat olmalı. Hipoglisemi riski açısından yanınızda daima 4-5 adet kesmeşeker veya 1 küçük kutu meyve suyu bulundurun. İnsülin kalemini buzdolabına koymanıza gerek yok. Ama diğer açılmamış insülin kartuşlarını buzdolabının kapak kısmında saklayın.
Kullandığınız insülinin ismini mutlaka öğrenin. Ancak doktorunuzun tavsiye ettiği durumlarda farklı insülin kullanın.

İnsülin dozlarını kendiniz değiştirmeyin ve her gün aynı saatte uygulamaya gayret edin. İğne uçlarını en fazla iki kez kullanın. Her kullanımdan önce insülin kaleminizin havasını çıkarın. İnsülin yaptıktan sonra ana ve ara öğünlerinizi atlamayın. İnsülinlerin son kullanma tarihlerini mutlaka kontrol edin. Son kullanma tarihi geçmiş veya donmuş insülinleri kullanmak sakıncalıdır. Kalem içindeki insülin kartuşunu açtıktan bir ay sonra değiştirin.
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sağlık - Beslenme ve Diyet kategorisinde bulunan İnsülin kullanımı sırasında nelere dikkat edilmeli? başlıklı yazı insülin kullanımı , son kullanma tarihi geçmiş insülin , insülin kullanmak zararlımı , insülin kullanmak , insülün kullanımı , i̇nsüli̇n kullanimimimi , insilün kullanımı , son kullanma tarihi geçmiş insülin kullanımı , insülin kullanımı ve beslenme , insülin nasil kullanilir , insulin kullanirken nelere dikkat edilmeli , tarihi gecmis insulin , insülin kulanımı konuları hakkında bilgi içermektedir.