22-12-2014 22:01:53
Ana Sayfa Sağlık Beslenme ve Diyet Tip 1 ve Tip 2 diyabetin farkı nedir?

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Tip 1 ve Tip 2 diyabetin farkı nedir?
Çocuklarda ve ilk gençlik yıllarında ortaya çıkan 'Tip 1 diyabette, bağışıklık sistemindeki bozukluklar nedeniyle pankreasta insülin yapan hücreler tahrip olur. Vücutta yeterli insülin yapılamadığından bu hastalar, dışarıdan insülin alamazsa 'diyabet (ketoasidoz) koması' gelişir ve yaşamları tehlikeye girebilir. Bu hastalar zayıftır, hastalık belirtileri kısa süre içinde ortaya çıkar ve gelişir. Bu diyabet tipinin tüm diyabetlilere oranı yüzde 7-8 kadardır.

Halen en sık görülen diyabet formu olan ve orta-ileri yaş grubunda görülen 'Tip 2 diyabette ise kişilerin pankreasında insülin yapılır ama insülinin çeşitli periferik dokularda, özellikle adale, yağ, karaciğer ve damarlardaki etkileri yetersiz kalır. Çünkü şişmanlık ve hareketsizlik nedeniyle insülinin etkilerine karşı vücutta direnç oluşuyor. Sinsi başlayan ve bu nedenle geç fark edilen bu tip diyabette kalıtımın rolü önemlidir. Başlangıçta sadece yaşam tarzı düzenlenerek dengeli ve sağlıklı beslenme ile fiziksel aktivitenin artırılması ve kilo fazlası olanların zayıflatılmasıyla hastalık kontrol altına alınabilir. Genellikle birkaç yıl sonra şeker düşürücü haplara ihtiyaç duyulur. Hastalığın doğal süreci, bazen de tedaviye uyumsuzluk nedeniyle zamanla geçici veya kalıcı sürelerle insülin kullanmak gerekebilir. Ortalama olarak 15 yıllık bir diyabetli yaşam süreci sonunda, diyabetli hastaların yüzde 30'u insülin kullanma aşamasına gelir.
 

Bu Konuya 1 Yorum Yapılmış

 
+1 #1 arasındaki fark net olarak belli deyilibrahim 22-02-2013 11:42
meraba ben sağlık meslekde okuyorum.Ögretmenim D M anlatmamı istedi fakat Tip 1 we Tip 2 arasında ki net farklılıkları ıstedı yardımcı olursanız sevinirim.
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sağlık - Beslenme ve Diyet kategorisinde bulunan Tip 1 ve Tip 2 diyabetin farkı nedir? başlıklı yazı tip 2 diyabet , tip 2 diyabet nedir , tip1 ve tip2 diyabet farkı , tip1 ve tip 2 diyabet nedir , tip 1 diyabet ile tip 2 diyabet arasındaki farklar , tip 1 diyabet tip 2 diyabet farkı , tip 1 tip 2 diyabet ayrımı , tip 1 tip 2 diyabet farkı , tip1 ve tip2 diyabet arasındaki fark , diyabet tip 2 , tip1 ve tip2 diyabet , tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet arasındaki fark , tip1 ve tip 2 diyabet farkları konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar