18-12-2014 12:26:06
Ana Sayfa Sağlık Çocuk Sağlığı Çocuklar için ağrı kesici: Televizyon

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Çocuklar için ağrı kesici: Televizyon
Çocuklar için ağrı kesici: TelevizyonÇizgi filmler anneden daha rahatlatıcı olabilir. Hele ki hastanede iğne yapılan bir çocuksanız...

Araştırmacılar televizyonun uyuşturan etkilerinin kimi zaman faydalı olabileceğini doğruladı. İğne yapılırken televeziyon izleyen çocukların izlemeyenlere oranla daha az acı hissettikleri görüldü.İtalya'daki Siena Üniversitesi'nde neonatolog ve pediatrist olarak çalışan Carlo Bellieni'nin 7-12 yaşları arasındaki 69 çocukla yaptığı araştırmada çocuklar üç gruba ayrıldı ve kan örneği almak için kullanılan iğne yapıldığında hissetikleri acıya sayısal bir değer vermeleri istendi.

Anneleri de çocuklarının hissettiği acıyı değerlendirdiler. Televizyonda çizgi film izleyen çocukların hissetiklerini belirttikleri acının, anneleri tarafından rahatlatılanların belirttiğinin yarısı kadar olduğu gözlemlendi. Hastane odasında oturup anneleri tarafından rahatlatılmayan çocukların hissetiklerini söyledikleri acı, televizyon izleyenlerinkinin üç katıydı.

Bellieni, televizyonun aşırı etkileriyle ilgili endişelerini “Televizyonunun gücü oldukça fazla ve eğer çocukların dikkatini dağıtmadan annenin çabalarından daha etkiliyse, onlar için tehlikeli olabilir. Ben inanıyorum ki bu güç kontrol edilmeli ve azaltılmalıdır” diyerek dile getirdi.

Kimi araştırmacılara göreyse annelerin rahatlatıcı gücü fazla abartılıyor.
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sağlık - Çocuk Sağlığı kategorisinde bulunan Çocuklar için ağrı kesici: Televizyon başlıklı yazı cocuklar icin agri kesici , çocuk ağrı kesicileri , çocuklar için ağrı kesici iğne , cocuklarda agri kesici , çocuklarda ağrı kesici iğne , ağrı kesici iğne , çocuklarda ağrı kesiciler makale , pediatrik ağrı kesiciler , çocuklara ağrı kesici iğne , cocuk ağrı kesicileri hakkında bilgi , cocuklara ypılan agrıkesıcı igne , ağrı kesicileri filmleri , çocuk için agrı kesici isimleri konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar