21-12-2014 22:14:46
Ana Sayfa Sağlık Çocuk Sağlığı Çocuklarda en sık rastlanan 5 kalp hastalığı

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Çocuklarda en sık rastlanan 5 kalp hastalığı
Çocuklarda en sık rastlanan 5 kalp hastalığıKalp, gebeliğin ilk 10 haftasında oluşur. Kalp anomalileri bu dönemdeki etkilenmelerin sonucu.

1.Ventriküler Septal Defektler: En sık görülen kalp hastalıkların başında 'Ventriküler Septal Defektler' gelir. VSD kalbin iki karıncığı arasında bir deliğin oluşmasıdır.

Bu delik aracılığı ile temiz kan soldan sağa geçerek akciğerlere gider. Bu geçiş üfürüm duyulmasına yol açar.

Delik küçükse çocuk iyidir ve klinik belirti yoktur. Orta büyüklükteki ve geniş deliklerde geçiş fazladır.

Akciğere giden ekstra kan miktarı bebeğin bebeğin hızlı nefes alması, beslenirken yorulması ve kilo alamamasına yol açar. Ayrıca bu bebekler sık sık akciğer enfeksiyonlarına yakalanır.

Küçük delikler zamanla kapanabilir. Bazı delikler ise ameliyat gerektirir. Tedaviye rağmen bebek kilo almıyor, akciğer damar basıncı yükseliyor ve delik aort kapağında yetersizlik yapıyorsa delik kapatılır.

2.Atriyal Septal Defekt: Kalbin iki kulakçığı arasında bir deliktir ve temiz kan soldan sağa geçer.

Genelikle sessiz seyreder ve rutin muayene sırasında üfürük duyularak yakalanır. Kendi kendine kapanma olasılığı düşüktür. Orta geniş defektler kapatılmalıdır.

Deliğin yerleşim yerine göre ameliyata gerek kalmadan transkateter yöntemle ve cihazla kapatılması mümkündür.

3.Patent Duktus Arteriozus: Aort ve akciğer atardamarı arasında fetal dönemde mevcut olan tübün doğumu takiben kapanmaması ve devam etmesidir.

Geniş PDA'lar sık nefes alma ve kilo alamama ile doğumu takiben belirti verir ve prematür bebeklerde daha sık görülür.

Yenidoğan bebeklerde bile kalp yetersizliğine yol açıyor ve ilaçla kapanmıyorsa kapatılmaları mümkündür.

Kapalı kalp ameliyatı ile göğsün sol tarafı açılarak kapatılır. Daha büyük çocuklardaki küçük orta genişlikteki PDA'ların ameliyatsız, transkateter yolla cihazla kapatılması sıklıkla uygulanmaktadır.

4.Büyük arterlerin traspozisyonu: Çocuklarda morarmaya yol açan kalp hastalıklarında yenidoğan döneminde en sık görüleni, büyük arterlerin transpozisyonudur.

Büyük arterlerin transpozisyonunda aort ve akciğer atardamar çıkış yerleri yer değiştirmiştir.

Aort sol yerine sağ karıncıktan, akciğer atardamarı sağ yerine sol karıncıktan çıkar. Bu bebekler doğumu takiben morarma ile belirti verirler.

İlk 1 hafta-10 gün içinde yapılması gereken bir ameliyatla damarların yeri değiştirilir.

5.Fallot tetralojisi: Çocuklarda morarmaya yol açan kalp hastalıklarında, yenidoğan dönemi dışındaki bebeklik ve çocukluk çağında en sık görüleni ise fallot tetralojisidir.

Fallot tetralojisi iki karıncık arasında bir delik ile, akciğer damarındaki darlığın birlikte olmasıdır.

Akciğer damar darlığı ağır olan bebekler yaşamın ilk günlerinden itibaren morarır ve şant ameliyatı denilen aort damarı ile akciğer damarı arasına suni bir damar yerleştirilmesini kapsayan bir yardımcı girişime gereksinim duyarlar.

Tam düzeltme operasyonu genellikle ülkemizde 1 yaş civarında uygulanmaktadır.
 

Bu Konuya 1 Yorum Yapılmış

 
-1 #1 kalp damarlarıgülterem 15-05-2013 12:29
ben konya eğitim ve arıştırma hastanesinde 1 ay yattım ve romatoleciye gittim ve benim hastalığım ortaya çıktı milyonda birmiş bu hastalık kalbimdeki damarlar yer değiştirmiş fizikle geçmez diyolar %100 ameliyat diyolar bunu başka bi tedavisi yokmu kopnyada yaşıyorum 12 yaşındayım
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sağlık - Çocuk Sağlığı kategorisinde bulunan Çocuklarda en sık rastlanan 5 kalp hastalığı başlıklı yazı silent pda nedir , kalp kapakçığında delik , bebeklerde kalp açıklığı , kalp deliği çeşitleri , yenı dogan bebeklerde kalp delıgı , yeni doğan bebekte kalp deliği , prematüre bebeklerde kalp deliği , yeni doğan bebekte kalp hastalıkları , yeni dogan bebeklerde kalp hastaliklari , yeni doğan bebeklerde kalp açıklığı , yenidoğan kalp hastalıkları , yenidoğan kalp deliği , yeni doğan bebekte morarma konuları hakkında bilgi içermektedir.