18-12-2014 08:32:14
Ana Sayfa Sağlık Çocuk Sağlığı Erken ergenlik nedir?

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Erken ergenlik nedir?
Ergenlik dönemi bir çocuğun erişkin olma öncesi vücut ve ruhsal açıdan değişiklikler yaşadığı bir dönemdir. Bu dönemde kaslar ve kemikler hızla gelişir, vücut şekli değişir ve üreme hazırlığı başlar. Normal ergenlik kızlarda 8-16 yaşları arasında, erkeklerde 9-14 yaşları arasında oluşur. Kızlarda erken ergenlik 8 yaş öncesi başlayan ergenliğe denilir. Çoğunlukla sebep bilinmez ama bazen beyindeki enfeksiyonlar, hormon bozuklukları, tümörleri ve beyin anormallikleri veya zedelenmeleri söz konusu olabilir.

Erken ergenlikte doğru sebebi bulmak ve hızla tedaviye geçmek önemlidir. Kızlarda meme gelişimi, ilk adet ve pubis-koltuk altı kılları oluşumu, hızlı büyüme, sivilcelenme erkenden başlar. Beyinden çıkan hormonlar hipofiz bezini uyararak buradan da yumurtalıkları erkenden çalıştıran hormonlar salgılanır, sonuçta östrojen yükselir.

Böbrek üstü bezleri de hormon üretimine katkıda bulunurlar. Sonuçta bedende fiziksel değişimler erkenden başlar. Bazen böbrek üstü bezi tümörleri veya dışardan alınan hormon ilaçları da erken ergenliğe sebep olabilir. Kızlarda büyümenin erken tamamlanması ile kemik gelişimi önce hızlı iken, sonra durduğu için ileride yaşıtlarından kısa kalabilirler; aynı zamanda polikistik over sendromuna yakalanma ihtimalleri artar. Tedavide hormon üretimini uyaran beyin hormonlarına karşı çalışan GnRH analogu dediğimiz ilaçlar, genellikle ayda bir enjeksiyonlar şeklinde uygulanır. Bu tedaviye normal ergenlik yaşına kadar devam edilir. Erken ergenliğe sebep olan hastalıklar bulunursa, bunların da hızla tedavi edilmesi gerekir.
 

Bu Konuya 3 Yorum Yapılmış

 
-1 #1 rumeysa akyüz 10-11-2011 15:33
merhaba ben 1999 doğumluyum ve 7 yaşnda adet oldum arkadaşlarımın yanında çok utanıyorum lütfen cevap gönderin
Alıntı
 
 
-1 #2 adetmüslüm şimşek 06-06-2012 19:48
kızım adet olduysan utanacak birşey yok
Alıntı
 
 
+2 #3 ergenlikmerve 22-07-2012 13:50
9yaşınndayım ve ergenlik çagına girmek üzereyim
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sağlık - Çocuk Sağlığı kategorisinde bulunan Erken ergenlik nedir? başlıklı yazı erken ergenlik nedir , ergenlik nedir , ergenliğe nedir , ergenlik ne demek , erken ergenlik dönemi nedir , erken ergenlik nedir , ergenlik nediṙr , erken ergenlik ne demektir , erkenergenlik , cocuklarda erken ergenlik nedir , erken ergenlik neden olur , ergenlik nedir kısa , erken ergenlik ne demek konuları hakkında bilgi içermektedir.

 

En Son Yorumlananlar