20-12-2014 02:16:08
Ana Sayfa Sağlık Çocuk Sağlığı Türkiye'de anne ve çocuk ölümleri

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Türkiye'de anne ve çocuk ölümleri
Anne ölüm oranları İrlanda'da yüz binde 4, İtalya, Fransa ve İspanya'da yüz binde 5, Türkiye'de ise yüz binde 49.2 oldu.

5 yaş altı ölüm hızı İtalya'da binde 4, Yunanistan, Fransa ve Almanya'da binde 5, Türkiye'de binde 37 olarak gerçekleşti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, DYP Denizli Milletvekili Ümmet Kandoğan'ın soru önergesine verdiği yazılı yanıtta, anne ölüm oranının1998'de yüz bin canlı doğumda 49,2, bebek ölüm hızının bin canlı doğumda 43 olduğunu, 2003'de yapılan Türkiye Nüfus Sağlık Araştırmasına göre ise bebek ölüm hızının binde 28,7'ye düştüğünü belirtti.

Bakan Akdağ, 5 yaş altı ölüm hızlarının İtalya'da binde 4, Yunanistan, Fransa ve Almanya'da binde 5, İrlanda'da binde 9, Letonya'da binde 13, Sırbistan-Karadağ'da binde 14, Bulgaristan'da binde 15, Romanya'da binde 20 olurken Türkiye'de bu oranın binde 37 olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Sağlık Bakanı Akdağ'ın verdiği bilgiye göre, yüz bin canlı doğumda anne ölüm oranları İrlanda'da 4, İtalya, Finlandiya, İspanya'da 5, Almanya'da 9, Polonya, Slovakya ve Yunanistan'da 10, Fransa'da 17, Estonya'da 38, Letonya'da 61, Türkiye'de ise 49.2 olduğunu ifade etti.

1 MİLYON 636 BİN BEBEĞE DEMİR DESTEĞİ
Anne adaylarına, gebeliğin 3. ayından itibaren gebelik süresince 6 ay ve doğumdan sonra 3 ay olmak üzere toplam 9 ay, günde 50-60 mg demir desteği sağlanmasına ilişkin özel bir program yürütüldüğünü hatırlatan Akdağ, mart sonu itibarıyla 184 bin 574 anneye demir desteği sağlandığına işaret etti.

Recep Akdağ, bebeklik ve çocukluk döneminde demir eksikliğine bağlı kansızlığın önceden önlenmesi ve kontrol altında tutulması amacıyla 2004'te başlatılan program kapsamında bugüne kadar 1 milyon 636 bin 174 bebeğe demir desteği sağlandığını bildirdi.

Akdağ, Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü işbirliğince yürüttükleri “Ulusal Anne Ölümleri Araştırması” sonuçlarının ise bu yılın sonunda açıklanacağını kaydetti.

 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sağlık - Çocuk Sağlığı kategorisinde bulunan Türkiye'de anne ve çocuk ölümleri başlıklı yazı türkiye'de anne ölüm oranı , türkiye'de anne ölüm hızı , türkiyede anne ölüm hızı , turkiyede ana olum hizi , türkiye'de anne ve bebek ölüm hızı , türkiyede anne ölüm oranı , türkiyede anne çoçuk sağlığı , ülkemizde anne ölüm hızı , anne çocuk sağlığı profili , turkiye anne ölüm hizi , türkiye'de anne ve bebek ölümleri , türkiyede anne ve çocuk sağliği , anne ölüm oranı türkiye konuları hakkında bilgi içermektedir.