20-12-2014 15:05:08
Ana Sayfa Sağlık Erkek Sağlığı İdrarda kan görülmesi...

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

İdrarda kan görülmesi...
İdrarda kan görülmesi (hematüri) önemle üzerinde durulması gereken bir tıbbi durumdur.

Normalde bir insanın idrarında gerek gözle görülen, gerekse idrar tahlilinde mikroskopla belirlenen kanama olmaması gerekir.

İdrarda kanama, aksi kanıtlanıncaya kadar çok ciddi bir bulgu olarak kabul edilir. Bu nedenle kanamaya neden olan etkenin tanısı konuncaya kadar, gereken tanı yöntemleri kullanılarak araştırılmalıdır. Çünkü idrardaki kanama çok basit bir üşütmeden kaynaklanabileceği gibi üriner sistemde oluşan bir tümörün ilk belirtisi de olabilir.

Böbrek taşları, veremi, kötü huylu tümörleri ya da enfarktüsü, akut glomerülonefrit, idrar borusu taşları, idrar kesesi tümörleri, veremi, taşları ya da basit bir idrar kesesi iltihabı ya da siyek (üretra) taşları ve iltihabı buna yol açabilir.

Bazen sık taş düşüren hastalar, idrarlarında kanama olduğunda yine taş düşürdüğünü düşünerek olayı önemsemezler. Birçok durumda olduğu gibi, doktora danışmadan kendi başına antibiyotik veya antiseptik ilaçlar alıp kanamanın geçirilmesi yanıltıcı olur. En sık rastlanılanı idrardan bir kez kan gelmesi, ama başka hiçbir ağrı ve rahatsızlık olmamasıdır. Bu kanama tekrarlamasa da mutlaka tetkiklerle sebebinin bulunmasında fayda vardır. Ayrıca düzenli kontroller (check-up) yaptırıp tesadüfen idrarlarında mikroskopla kanama belirlenen hastalarda da, tanısı konuncaya kadar tetkik edilmesi gereklidir. Yapılacak olan görüntüleme yöntemleri (Ultrasonografi, ürografi, gerekirse de bilgisayarlı tomografi veya MR) tanı koymada yetersiz kalırsa, idrar kesesine (mesane) bir optik yardımıyla direkt bakma (sistoskopi) yöntemini mutlaka uygulamak ve olası sinsi bir mesane kanserini erken teşhis ederek, tedavisine olanak sağlamak gerekmektedir. Özellikle hanımlar sistit (mesane enfeksiyonu) olmaya daha yatkındırlar. Bu nedenle olası bazı kanamaları onlar da önemsemeyebilir ve sistitten olduğunu düşünürler. Asıl tehlike de, nedeni ve tanısı belirlenmeden sistit gibi sanılan durumların sonradan yol açtığı ciddi sağlık sorunlarıdır.

Kanlı idrarın rengi içerdiği kan miktarına göre açık pembeden koyu kırmızı ya kadar değişir. Kanlı idrar bulanıktır; cam bir kap içinde bir süre bekletilirse üstte görece duru, altta ise kanlı çökelti nedeniyle daha koyu renkli ve bulanık iki bölüme ayrılır. İdrarda kan her zaman gözle görülmeyebilir. İdrarın rengini değiştirmeyecek kadar azsa ancak kimyasal deneylerle ya da idrar çökeltisinin mikroskopla incelenmesiyle saptanabilir.

NEDENLERİ DAHA AYRINTILI İNCELERSEK:
Sistit, çeşitli mikrobik organlar tarafından oluşturulan mesane enfeksiyonudur. Yani Sistit idrar kesesi (mesane) nin iltihaplanmasıdır. İdrar yolları ve üreme sisteminde en sık görülen hastalıklardan biridir. Zamanında tedavi edilmezse hastalık böbrekleri de etkileyecek biçimde yayılabilir ve mesane ve böbreklerde kalıcı hasarlar oluşturabilir. Cinsel ilişki, idrar yolundan yapılan müdahaleler, doğum, nörolojik problemler, mesanede taş veya herhangi bir yabancı cisim varlığı, su tüketiminin az olması, mesanenin enfeksiyon ajanlarına karşı biyolojik savunma bariyerlerinin yetersiz olduğu durumlar sistit gelişimine sebep olurlar. Hamilelik sırasında, özellikle erken dönemde idrarda önemli derecede bakteri çıkışı (bakteriüri) saptanır. Kadınlar hamilelik sırasında ve hemen ertesinde idrar yolları enfeksiyonu açısından risk altındadırlar ve saptanan herhangi bir enfeksiyon hemen tedavi edilmelidir.

Belirtileri : Sık işeme, acil işeme hissi, idrar yaparken yanma, geceleri idrara çıkma, karnın alt kısmında ağrı ve rahatsızlık hissi sık görülen yakınmalardır. Sıkışma şeklinde idrar kaçırma ve kanlı idrar yapma görülebilir, yüksek ateş ise nadir görülür. İdrar bulanık, kötü kokulu olabilir. Cinsel ilişki esnasında ağrı hissi olabilir.

Böbrek taşı : Böbrek taşının genellikle ilk belirtisi şiddetli bir yan ağrısıdır. Bu ağrı genellikle, taş idrar yolunun bir kesimini tıkadığında veya hareket ettiğinde meydana gelir. Taşın bulunduğu yere göre, ağrı kasıklara ve uyluğun iç yüzüne yayılabilir ve bulantıya ve kusmaya neden olabilir. Eğer taş idrar yolunda tahrişe neden olmuşsa, idrarda bir miktar kanda görülebilir.

* Şiddetli yan ağrısı
* İdrarda kan
* Ateş ve titreme (genellikle enfeksiyonun göstergesidir.)
* Kusma
* Kötü kokulu bulanık idrar
* İdrar yaparken yanma şikayetleri taş hastalığını akla getirmelidir.

Üretrit : Sarımtrak bir akıntı , karnın alt kısmında ağrı, sık sık idrara çıkılması, ancak az miktarda kanlı idrar,idrar yaparken yanma ve kadınlarda cinsel ilişkide acı görülür. Üretrit cinsel yolla bulaşan ya da kişisel temizliğe önem vermemekten kaynaklanan bakteriyel bir iltihaptır.

Glomerülonefrit : İdrarda kanla birlikte ayak bileklerinde, gözlerin etrafında şişlik, nefes darlığı ve yorgunluk bulunur. Böbreğin kanı süzen yapılarında ani veya kronik bir iltihaplanma olmuş olabilir.

Tehlikesiz hematüri : Sadece idrarda kan olup, başka bir belirti yoktur. İdrar viral enfeksiyonlardakinden daha kanlı görünse de, bu durum herhangi bir hastalıkla veya organ hasarıyla ilişkili değildir. Bazen çocuklukta meydana gelir ve zamanla geçer, sıkıntı yaratmadan ömür boyu sürebilir.

Hemolitik anemi : Yorgunluk ve güçsüzlükle birlikte idrarda kan görülür, nefes darlığı çekilir. Hemolitik anemi kanın alyuvarlarındaki genetik bir anormallikten veya bazı ilaçlardan ya da alyuvarları yok eden bazı hastalıklarından kaynaklanır. Alyuvarlar yıkıma uğramıştır ve kemik iliği bunların yerine yenilerini yeteri kadar hızla üretememektedir. Genetik olarak bazı enzimleri eksik olanlar ile bazı ilaçları kullananlarda hemolitik anemi ortaya çıkabilir.

Mesane taşı : İdrarda kan ,sık sık idrara çıkma, ancak az ve sadece belli bir pozisyonda idrar yapabilme, sırtın alt kısmında ve karında ağrıyla birlikte düşük ateşiniz görülebilir.

Mesane Kanseri : Mesane Kanserinin tipik ön belirtisi gross hematuria yani idrarda kan bulunmasıdır. Bu en genel klinik bulgu hastaların yaklaşık % 75 görülmektedir. Ayrıca idrarda mikroskopik seviyede kan da sıklıkla görülmektedir. Hastalığın ileri evrelerinde mesane tahrişi ve disüri yani zor ve sancılı idrar yapma da sıklıkla gözlemlenmektedir. Kanamalar karekteristik olarak ara sıra oluşmakta, idrarın temiz görülmesi doktorun çalışmalarını ertelemesine sebep olabilmekte bu da teşhiste gecikmelere neden olabilmektedir. Mesane Kanseri en sık görülen kanser türlerinden biridir.

Özet olarak idrarında kan görülen veya idrar analizinde mikroskopik kanama belirlenen her kişinin kesinlikle ayrıntılı ürolojik muayeneden geçmesi ve tanı konuncaya kadar gereken tüm tetkiklerin yapılması önemli bir gerekliliktir.
 

Bu Konuya 42 Yorum Yapılmış

 
+36 #1 benisa 23-08-2009 18:14
18 yaşındayım geçenlerde idrarımda yanma başladı sonrada pembeyle başlayan bir kan sonra koyulaştı çok fazla önemsemedim ama araştırınca korktum ne yapmalıyım
Alıntı
 
 
+7 #2 ejderha 02-12-2009 23:28
yaklaşık bir bucuk yıldan beri her zaman olmasada sık sık idrarımdan kan geliyor.ne hastalık alobilir ve ne yapamalıyım
Alıntı
 
 
+14 #3 mustafa 20-10-2011 13:49
1-2 ay önce idrarımdan kan geldi ve bugünde geldi acaba sorun ne ölmem dimi...
Alıntı
 
 
-2 #4 ibrahim 26-10-2011 00:09
15 yaşındayım karnım arıyo ve idrarımdan kan geldi kanser fln deilimdir dimi
Alıntı
 
 
+19 #5 emin 27-11-2011 22:49
18 yaşındayım 2.5 aydır idrarımdan kan geliyor doktorlar anlamıyor taş yok kum dökmüyorum gittikcede artıyor son idrar tahlilinde 157 eritrosih ve hemoglobin +++ çıktı ve 5 gündür sürekli çok koyu geliyo kan bide köpüklü idrar bir yerde biriktiğinde uzun süre köpük oluyor 11.5 hafta önce indarda protein kaçağını kontrol ettiler 188.1 çıktı bir ay sonra gel dedi süreklü sağ ve sol yanlarım ağrıyor ???
Alıntı
 
 
+5 #6 mustafa aktaş 03-02-2012 21:12
idrarımdan sürekli koyu kan geliyor
Alıntı
 
 
-3 #7 25.07.2012fatih 25-07-2012 17:09
30 yasındayım dunden berı sadece ıdrarımdan kan gelıyor ılk seferde acı vardı fakat sımdı acı yok ama ıdrarımda kan devam edıyor ne olabılır
Alıntı
 
 
+7 #8 yusufyusuf 07-08-2012 00:14
17 yaşndaym ve yaklask 1 aydr ıdrarmn ardndan kan glyo. Bslrda ıdrar yaparken yanma olydu snra pmbe olrk ıdrarmdn snra kan glydu ve gt gde koyulaşyo bnunla kalmaym daha çk kanayp ağrı azalıyo.
Alıntı
 
 
+14 #9 İdrarMert 23-11-2012 23:39
17 yaşındayım bugun idrarımdan kan geldi ver sık sık işiyesim geliyor ve tam çişim biterken yanıyor hastalığımın sonucunda ne doğurucak ?
Alıntı
 
 
-10 #10 kan gelmesiferdi- kan 30-12-2012 09:54
2 gün önce sırtımın sağ alt kısmında aniden ağrı meydana geldi. Yaklaşık 1 saat şiddetli oldu ondan sonra hafif dereceli olarak devam etti. Bu gün de idrar yaparken pembe renkli kan geldi nedeni ne olabilir
Alıntı
 
 
0 #11 kan ve ağrıcan 07-03-2013 17:03
15 yasşıdayım 2 gündür karnımın altı ağrıyor ve idrar yaptık tan sonra çok fazla kan geliyor ve de çok ağrıyor çok sık çişe çıkıyorum ne yapmalıyım ....
Alıntı
 
 
+11 #12 idrarali 22-03-2013 21:16
bugün başladı idrarımı yapıyorum en son da 5-6 damla kan geliyor kan gelecekken acıyor çok kötü şekilde ne yapmam gerek
Alıntı
 
 
+4 #13 IdrarKemal 23-05-2013 20:38
İdrarımda bugun başlayan acık renkte kan görünmeye başladı sebebi ne olabilir acaba
Alıntı
 
 
+1 #14 ıdrarserkan 22-06-2013 21:11
15 yasındayım ustmustum kustum sonra tuvalete gittım ve ıdrarımdan kan geldı ne olabılır
Alıntı
 
 
-11 #15 kemalidrar 04-07-2013 20:29
son iki idrarımda kan geldi bunları okuyunca çok korktum acaba sorun nedir? hiç acı ağrı yok ama kan geliyor idrarda korkuyorum
Alıntı
 
 
0 #16 yessssssvavvvvvvvvvv 05-07-2013 12:02
Alıntılandı mustafa aktaş:
idrarımdan sürekli koyu kan geliyor

doktora git aptal cocuk
Alıntı
 
 
+2 #17 kanser teşhisiamed 05-07-2013 15:46
benım babamında idrarından kan geliyordu 2 yıl önce doktora gitti kanser teşhisi koydular 2 yılda 11 ameliyat oldu en sonunda 6 ahftalık bir ilaç tedavisi verdiler geöen hafta bitti tedavisi 1,5 ay sonra tekrar ankaraya gidecek sonuçları merakla bekliyoruz ...

hemen doktorunuza baş vurun geciktirmeye gelmez
alah acil şifalar versin herkese
Alıntı
 
 
+7 #18 idrardan kan qelme yanmagokhan 16-07-2013 23:12
sayın mustafa bey 1 haftadan itibaren idrarım geliyo az az yapıyorum bazen yapamıyorum yanma oluyo sürekli ucunda ve 1 hafta sonrasında cok az koyu kan aktı bir damla bunun sebebi nedir acaba kötümü korkmaya basladım belimde 2 tarafta fıtık var bununla ilgili olabilirmi yardımlarınız için tsk ederim
Alıntı
 
 
-3 #19 idrardan kan qelme yanmagokhan 16-07-2013 23:14
yaşımda 25 daha yardımcı olunuz ki zaten gidecegim burdada ögrenmek isterim cokta kötü bişeymi
Alıntı
 
 
+1 #20 Baypas olan hastanın idrarında kanZeyneb 19-07-2013 14:35
Babam paypas ameliyatı oldu bi buçuk ay önce idrarından geliyor acaba sebebi ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim zaten hastaneyede gidecek ama yinede sormak istedim
Alıntı
 
 
-4 #21 byük idrarımda kanama varsinan 20-08-2013 16:00
merhaba ben 18 yaşında bir erkeğim sürekli büyük idrarımdan kan geliyor bayağı koyu bı renklı önceleri arasıra oluyoordu ama şimdi sık sık olyor ne yapmalıyım
Alıntı
 
 
-1 #22 kanama varslm ben mesut 39 yas 30-08-2013 11:12
bir yıldır ara ara organımda kanama ve geliyor bu hastalığım her gecen ğün yanmayla bir sıklaştı bu konuyla ilğili yardımcı olursanız çok sevinirim
Alıntı
 
 
0 #23 Kanamam var ama bekarım.Komançi 19-09-2013 10:53
Slm.53 yaşında bir erkeğim ilk ilişkim 46 yaşında oldu.sonra işerkene kan geldi.ama şu an birşey yok.Evlenmek istiyorum bekar ve kanaması olmayan kadınlar meşaj atabilir.05362257453.
Alıntı
 
 
+1 #24 kanama waremre 25-09-2013 21:38
hocam yaklasık dort sene once yıne koyu renkde kan gelmıstı bır kac gun sonra gectı sımdı de usutmustum yıne kan geldı ne yapmam gerek aydınlatabılırm ısınız acaba
Alıntı
 
 
+1 #25 16 yaşındayımenes 14-10-2013 13:41
tuvaleet yaparken penis ucuda ağri , acik kırmizi idrrar ve ayrica atesim var neden acill cvp
Alıntı
 
 
+3 #26 idrar yolundan kanRıdvan 26-10-2013 09:08
Penisim bugün kan geldi napmam gerekiyo ucu cok yaniyor canm cikiyo yapana kadar idrarimi
Alıntı
 
 
+8 #27 idrarramazan 16-11-2013 14:05
Sabah kalktım idrar yolundan kan gelmiş ne yapmalı
Alıntı
 
 
+1 #28 neden ?arcan 17-11-2013 17:16
Alıntılandı yusuf:
13 yaşndaym ve yaklask 1 aydr ıdrarmn ardndan kan glyo. Bslrda ıdrar yaparken yanma olydu snra pmbe olrk ıdrarmdn snra kan glydu ve gt gde koyulaşyo bnunla kalmaym daha çk kanayp ağrı azalıyo.

neden söylermisiniz
Alıntı
 
 
-2 #29 yusuf kanser olabilircan 26-12-2013 10:22
1 boyunca idrdrdan kan gelmesi ve arar yanmaa olamasın masane kanseri bilirtisi acil doktora yani çoçuk çerrrahiye gitmen lazım yoksa kanser yayılır
Alıntı
 
 
-1 #30 kanserahmet 07-01-2014 16:27
1 boyunca idrdrdan kan gelmesi ve arar yanmaa olamasın masane kanseri bilirtisi acil doktora yani çoçuk çerrrahiye gitmen lazım yoksa kanser yayılır
Alıntı
 
 
0 #31 kangorkm 19-01-2014 01:40
Benim penisimdende bu gun 2kez tualete giitm ikisindede 3-4 damla kan geldi ne yapmaliyim
Alıntı
 
 
-4 #32 kannnmustafa 31-01-2014 12:55
İdrarimdan acik renk kan geliyor ve yanma oluyor bunun nedeni nedir??
Alıntı
 
 
-2 #33 konu: erkek kanamasıben er kegime 03-02-2014 22:40
bügün hstaneye gitik ben 75 tane mekik çektim yaşım 13 doktor yarın ürolejiy git dedi kg 80 bir karnımım röntegenimin birde idrar tahliliistedi idrar talihhi kanlı cıktı ama kırmızlık veya pembelik yoktu bana ne yaprlar iylşirimiyim
Alıntı
 
 
+1 #34 idrarda kan ve aqrinel 15-02-2014 16:36
10 aydi doqum yapdimri bu sabah aqri kan var sizce korkusu var?
Alıntı
 
 
-1 #35 idrarali riza 11-03-2014 14:19
Ameliyat oldum ve suan alt kisimda yanmalar var ve idrarimda kanama var ne yapmaliyim birde bu kanama ne kadar surer?
Alıntı
 
 
+5 #36 idrardan kan gelmekzeki 22-03-2014 13:51
Bundan yaklaşık 18 yıl önce kan gelmişti birde bu gün geldi. Sebebi ne olabilir.
Alıntı
 
 
0 #37 cinsi orqanimdan qan geldiSenan 26-03-2014 11:04
2 gun qabaq tor atarkan cinsi orqanimdan qangeldi .sonra 3 -4 saat sonra bi de etdim yene geldi qorxdum mene ne edim xahis edirem cavab yazin lutfen
Alıntı
 
 
+1 #38 10 dir cis yaparken kanama varmehmet dk 07-05-2014 22:42
Cis esnasinda kanama var.ama cizim geldiginda hemen yapmam lazim yapmasam pantolina birakmam lazim.bøbrek tasi yok.kontrol oldum. Sitik torbasinda agrilar baslamaya basladi.lutfen yardimci olurmusunuz
Alıntı
 
 
+1 #39 Idrar bitimi kan geldi koyuVolkan 10-05-2014 19:19
36 yaşındayım idrarım bitiminden hemen sonra kan geldi koyu renkte herhangi bir
Yerimde ağrı sızı yada yanma yok saygilar
Alıntı
 
 
-1 #40 idrarda kanhilmi 20-06-2014 08:23
Ben 21 yasindayim idrarm once kirmizi kanli geldi. Daha sonra siyah gelmeye basladi. Herhangi bi agrim yok
Alıntı
 
 
+1 #41 idrarda kan gelmeismail polat 28-07-2014 09:12
İki defa alp rahatsızlığı geçirmiş(damara stent takılmış)kırk yıldır mide ülseri,safra kesesi alınmış,apandis itameliyatı,pro stat büyümesi(iyi huylu)ara sıra soran asma bronşit rahatsızlığı,be l ve boyunda fıtıkla yaşayan,son araştırmada beyindeki damarların birinde tıkanma bulgusu tespiti edilmiş ve bu kadar arkadaşla birlikte uyumlu yaşamaktayım.Buna rağmen hiç eylem ve çalışmalarıma ara vermedim ve fazla rahatsızlıkta his edilmedim yaş 69,görenler 55 diyor. Bir gündür idrarımda kan gelmektedir.
Sorum: Kan gelmesi neyi ifade ediyor?
kalın sağlıcakla.
Alıntı
 
 
+1 #42 idrarda kanyeter 13-09-2014 14:20
Benim oğlum sekiz yasında ve idrarında kan çıkıyor nedeni nedir acaba
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sağlık - Erkek Sağlığı kategorisinde bulunan İdrarda kan görülmesi... başlıklı yazı penisten kan gelmesi , idrardan kan gelmesi erkek , erkeklerde idrardan kan gelmesi , idrardan kan gelmesi , erkekte idrardan kan gelmesi , buyuk idrardan kan gelmesi , erkegın ıdrarından kan gelmesi , erkeklerde idrarda kan , pipiden kan gelmesi , penisten kan gelme , penisden kan gelmesi , erkek idrardan kan gelmesi , idrardan kan gelmesi erkeklerde konuları hakkında bilgi içermektedir.