21-12-2014 19:09:46
Ana Sayfa Sağlık Genel Sağlık Düşük tansiyon tehlikeli mi

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Düşük tansiyon tehlikeli mi
Makale Sayfaları
Düşük tansiyon tehlikeli mi
Kimler oruç tutamaz
Dermokozmetikler cildinizin ilacıdır
Ramazan Yemekleri
Ramazan ayında egzersiz
Aerobik egzersizleri nasıl yapacaksınız
Yorgunluk, tekrarlayan baş dönmeleri ve bayılma nöbetleri yakınmaları ile birçok defa muayene olan orta yaşlı kadın hastam, bu şikayetlerinin neredeyse 10-15 yıldır sürüp gittiğini ve artık bunaldığını söylüyordu.

"Bulantı, halsizlik, güçsüzlük, cansızlık, kulak çınlaması, odaklanma güçlüğü, unutkanlık" diğer yakınmalarıydı. Ve konulan teşhis her defasında aynıydı: Hipotansiyon. Neydi, neden oluşmuştu bu sorunu? Nasıl bir seyir gösterecekti? Nasıl tedavi olacaktı? İşte o hastama anlattıklarım:

ÖMRÜ UZATIYOR AMA...

Düşük tansiyonlu biri olmak yani hipotansiyon sorunu ile mücadele etmek hoş olmasa da ciddi belirtileri olmadığı sürece sanıldığı kadar tehlikeli ve önemli bir problem değildir. Aslında kan basıncı düşük biriyseniz ve bundan çok da şikayetçi değilseniz, ortalama yaşam sürenizin daha uzun olduğunu bile söyleyebiliriz. Araştırmalar kan basıncı düşük seyredenlerin yüksek tansiyonlulardan daha uzun yaşadığını gösteriyor. Özellikle düşük kan basıncı ile ilişkili belirtiler ve yakınmaları olmayanlar sağlıklı kişiler olarak belirtiliyor. Bununla birlikte düşük tansiyon her zaman normal bir durum olmayabiliyor. Bazen ya yukarıda yazdığımız belirtilerin ağırlığı ve sıklığı nedeniyle ya da diğer bazı hastalıkların belirtilerinden biri olabilmesinden dolayı önemsenmesi gerekiyor.

KALP HASTALIKLARIYLA İLİŞKİSİ OLABİLİR

Yatarken veya otururken hızla ayağa kalkınca oluşan ani düşüşler, tehlikeli olabiliyor. Bu ani düşüşler, beyne yeteri kadar kan gitmemesine ve neticede göz kararması, baş dönmesi hatta bayılmaya neden olabiliyor. Bu durumlar seyrek olarak ağır ishallerde sıvı kayıplarına, şiddetli kanamalarda kan kayıplarına bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Ağır ateşli enfeksiyonlarda, ciddi alerjik reaksiyonlarda bu düşüşlere rastlanma olasılığı artıyor.

Kan basıncının sürekli olarak düşme eyleminde olması ve hipotansiyonun bir sorun haline gelmesi kalp yetmezliğinden, kalp atım hızının kritik düzeylere düşmesinden, kalp kapakçık sisteminin bozulmasından, kalp ritim bozulmalarından da kaynaklanabiliyor. Böbrek üstü bezi yetersizliği, hipofiz bezi yetersizliği gibi durumlarda da kan basıncı düşmeleri ortaya çıkıyor. İdrar söktürücü ilaçların dikkatsizce kullanılması, uzun süren kusma ve ağır ishaller, egzersizle veya saunalarda oluşan aşırı su kayıpları kan basıncında ciddi düşmelere neden oluyor.

NE YAPACAKSINIZ

Öncelikle bilmeniz gereken düşük tansiyonun çoğu kez ağır seviyelerde ve birdenbire oluşmamışsa- tehlikeli bir durum yaratmayacağıdır. Eğer böyle bir durumunuz varsa doktorunuz size bazı önlemler almanız konusunda uyarılarda bulunacak ve daha fazla su tüketmenizi, alkollü içeceklerden uzak durmanızı, tuz alımınızı bir miktar artırmanızı, ani bedensel hareketlerden kaçınmanızı, sık sık ve az yemenizi önerecektir. Eğer gerekli görürse bazı kan testleri, kalp incelemeleri ve beden manevrası testlerinden istifade edecektir. Zaman zaman yaşayacağınız baş dönmeleri ve sersemleme gibi problemleri çok ciddiye almamanızı, kan basıncınız daha da düşürebilecek ilaçlardan ve sıvı kayıplarından uzak durmanızı önerecektir. Güneşte, saunada, sıcak su dolu küvette fazla kalmamanızı ve ciddi bir tuz kısıtlaması yapmamanızı tavsiye edecektir.

Kan basıncınızın düşüklüğünden çok, oluşabilecek ani ve ciddi düşmelerden uzak kalmaya özen göstermek daha koruyucu bir önlemdir.

Tansiyonunuz düşük mü

Genel kanaate göre kan basıncının 115/75 civarında olan değerleri optimal kabul ediliyor. 120/80 değerini geçmesi pek istenmiyor. Büyük tansiyonun (sistolik kan basıncının) 90, küçük tansiyon (diyastolik kan basıncının) 60'tan daha küçük olan değerleri hipotansiyon olarak kabul ediliyor. Büyük veya küçük tansiyondan sadece birinin yukarıda belirttiğimiz rakamların altında olması da kan basıncınızın düşük olduğu anlamına gelebiliyor. Bununla birlikte bizim kanaatimiz düşük kan basıncının ancak fark edilebilir belirtilerle ve hastaları rahatsız eden işaretlerle birlikte olması halinde değerlendirilmesi yönündedir. Ayrıca kan basıncı yüksek olan birinde ortaya çıkan 20-30 mm hg'lik düşüşlerde de tansiyon düşüklüğünden söz edilebiliyor.

İlaçlar hipotansiyon yapabiliyor

Tansiyon probleminde bazı ilaçların da rolü var. Parkinson, depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, hipertansiyon ilaçlarının bilinçsizce kullanılması, idrar söktürücü ve kabızlık tedavi eden ilaçlar, göğüs ağrılarında kullanılan nitratlar ve nitrogliserin içeren ilaçlar, sertleşme sorununda kullanılan Viagra ve gibi ilaçlar ani ve şiddetli kan basıncı düşmelerine neden olabilir.


 

Bu Konuya 44 Yorum Yapılmış

 
+134 #1 nevin bostanci 21-02-2011 17:35
merhaba
benim söyle bir sorum olacak size buyük tansiyon 9 küçük tansiyon 5 düşüyo kendimi çok halsiz hissediyorum , baş dönmesi, gözlerimde kararma, ellerim şişme ,ensemde de agrı oluyo merdiven cıkmak kalp atışlarımı cok hızlandırıyo yürümekte yoruyo beni tansiyonum düzelsiz ve bunları yaşamamak için ne yapmalıyım çünkü başladıgım işlerde uzun sure calısamımıyorum tansiyon yüzünden
Alıntı
 
 
+34 #2 zeze 21-03-2011 15:36
slm 20 yaşındayım büyük tansiyon 6 küçük 3 e düşüyor ve görme bozukluğu olur ne yapmam gerekiyor cevap werirseniz sevinirim ii günler
Alıntı
 
 
-7 #3 ss.ss 24-07-2011 14:05
tansiyonum arada bi düşük çıkıyordu ve kan sayımı yaptırdım düşük çıktı demir hapı kullandım 2 ay ve artık düzeldi.. ama tansiyonum düşük hep kendimi halsiz yorgun hiisediyrm ve yazları gündüz dışarı çıkamıyorum ne yapmam gerekiyor ?
Alıntı
 
 
+11 #4 NESLİHAN 04-01-2012 16:17
BENİM ELLERİMDE VE AYAKLARIMDA 3 GÜNDÜR ÜŞÜME TİTREME -BAŞIMIN ARKA TARAFINDA VE ALNIMDA DOLGUNLUK YOĞUNLUK GÖZLERİMDE KARARMA YORGUNLUK UYKULU HALİ SÜREKLİ UYUMAK İSTİYORUM TA :9/6 ELİMDEN GELDİĞİ KADAR FAZLA YEMEK YEMEYE ÇALIŞIYORUM TANSİYON DÜŞMESİN DİYE ACABA KANSIZLIKTA VARMIDIR ONUNLA ALAKASI OLABİLİRMİ?SABAHTAN AKŞAMA KADAR ELLERİM VE AYAKLARIM DONUYOR KALORİFERİN YANINDAYIM SÜREKLİ 1 SANİYE AYRILAYIM YİNE AYNI OLUYOR.HİPOTANSİYONMUV AR ACABA BENDE DE ?
Alıntı
 
 
+26 #5 Ozlem Sahin 07-01-2012 02:46
merhaba ben 21 yasindayim benimde tansiyonum cok dusuyor bas donmesi gozlerimin onu karariyor unutkanlik cok asiri oluyor asiri yorgunluk halsizlik konsantrasyon bozuklugu ne sicaga nede soguga gelebiliyorum guc kaybi cok asiri oluyor soguk terleme terledikten sonra vucudum buz gibi oluyor bazen yururken sanki boslukta gibi oluyorum bu sikayetlerimi cevaplarsaniz cok sevinirim
Alıntı
 
 
+1 #6 sevtap şener 21-02-2012 16:55
merhaba ben 21 yasındayım ve bazen en ummadıgım anda ensem ağrıyor ve başım agrıyor. bunun sebebi tansiyon düşüklüğü mü yoksa kan değerimin düşüklüğümü acaba ? cevaplarsanız çok sevinirim?
Alıntı
 
 
+7 #7 zuhal kılıç 16-03-2012 14:33
benim normalde hep düşük çıkar ama bu sıralar hep düşüyor şiddetli baş ağrısı boynumun kökü yani kafamı tutamıyorum çok ağrı var bende birde panik atakta var acaba onla ilgisivarmı bunu bana açıklıya bilirmisiniz teşekkür ederim
Alıntı
 
 
+16 #8 Melek 21-03-2012 08:52
Kanım da değerlerim de normal. Tansiyonum küçük yaştan beri düşer ve bayılırım.tamamen bilincimi kaybediyorum. Büyüğü 9 a ve küçüğü 5 veya 4e düşüyor.normalde halsizlik baş dönmesi vs.şikayetlerim hep var.çok da zayıfım.ne kadar uğrarsam daha fazla yeyip kilo alamıyorum.anladığım kadarıyla beslenmeme uykuma ve moralime bağlı. Ama ne kadar uğraşırsam uğraşayım bu üçünü bir arada tutamıyorum. Biri aksayınca hepsi birden bozuluyo.kimse anlayışla karşılamıyo ve nazlı zannediyolar.biraz geç uyusan ne çıkar diyolar,acıkınc a fazla hareket edemememi naz sanıyolar.insanlar ne kadar anlayissiz.halinize şükredin
Alıntı
 
 
+15 #9 tansiyonhamid 30-04-2012 23:54
mrb hocam son 1 haftadır, çok fena baş agrısı baş dönmesi halsizlik oluyo, bu gün tansiyonu ölçtum büyük 8 küçük 4 tansiyondan olabilirmi...
Alıntı
 
 
+18 #10 tansiyonpınar 07-05-2012 08:26
tansiyonum büyük 8 küçük 5'e düşüyor ve her düştüğünde bayılıyorum. genel olarakta büyük tansiyonum 9-10 larda seyriyor. ne yapıcam hiç bilmiyorum.
Alıntı
 
 
+6 #11 tansiyonmetin 29-06-2012 19:26
ben 15 yıl arayla 2 kez kendimi kaybettim hastanede kendime geldim tansiyonum düşmüş 6 7 gibi doktora gidiyorum birşey bulamıyorlar aniden gözüm kararıyor o anda tuzlu sıvı alırsam 5 dakkada geçiyor herhalde böyle gidecek
Alıntı
 
 
-6 #12 tansiyonemrah 04-07-2012 11:08
ben 15 yaşındayım tansiyonum düşük.bir an gözüm kararıp düşüyorum sonra hemen kendime geliyorum.bide ben futbolcuyum buna engel olurmu_?
Alıntı
 
 
-4 #13 bas donmesinur 14-07-2012 22:02
ben aniden dalar gibi oluyorum gozlerim karariyor soyledigimi unutuyorum basim donuyorve ani bas agrisi oluyor bunun nedeni ne olabilir acaba acil cvp bekliyorum
Alıntı
 
 
0 #14 düşük tansiyonleyla 30-07-2012 16:55
15 yaşındyım ve tansiyonum düşüyor bu normal mi?
Alıntı
 
 
-3 #15 düşük tansiyonmerve 16-11-2012 14:22
15 yaşımdan beri düşük tansiyonla mücadele veriyorum ilk düştüğünde bayıldım daha sonra bir çok kez bayılmalar oldu ateşim yükseliyor nöbet geçiriyorum ve tansiyonum her zaman düşüktür ne yapabilirim beyin rahatsızlıkları na işaret eder mi?
Alıntı
 
 
-4 #16 TansiyonZehra 18-11-2012 18:53
Benim tansiyonum 16 8 bu iy mi kötü mü
Alıntı
 
 
+4 #17 TANSIYONmakbule 04-12-2012 20:30
43 yaşındYIM BEN KENDIMI BILDIM BILELI TANSIYONUM 10 6 9 5 BUNUN ZARARI VARMI AMA BAŞ DÖNMESİ YYK NORMALMI PANIK ATAK VAR DAHADA DÜŞCEK DIYE KORKUYORUM SÜREKLI
Alıntı
 
 
+4 #18 TansiyonM 17-12-2012 00:44
13 yasindayim sanirim bende dusuk tansiyon var cunku bagirinca veya cok gulunce basim donuyor ve gozlerim karariyor ve sonra yere cokuyorum. Bi yerde yatarken veya otururken aniden kalkinca da oyle oluyor. Bu yasta boyle bisey olmasi normal mi?
Alıntı
 
 
+5 #19 tansiyonyeliz 17-12-2012 18:45
genelde tansiyonum büyük 9 üçük 6 biraz ciinca başim ağriyo neden tansiyonum düşer
Alıntı
 
 
0 #20 pınarpınar kara 27-12-2012 13:55
tansiyonum 9 a 6 oldugunda ıyı hıssedıyorum kendımı ama bu aralar 12 ye 8 yada 11 e 7 oluyor. Kulaklarımda cınlama bas donmesı ve halsızlık oluyor. benım gıbı tansıyonu dusuk olanlarda 12 ye 8 yuksek tansıyonun belırtısı olabılırmı cvp verırsenız sevınırım. Saygılar..
Alıntı
 
 
+4 #21 halsizlikhüseyin erhan 04-02-2013 19:58
tansiyonum 9 a 6 oldugunda ıyı hıssedıyorum kendımı ama bu aralar 12 ye 9 oluyor.kulaklarımda çınlamalar arada bi baş dönmesi oluyor.bana bilgi verirseniz sevinirim.
Alıntı
 
 
+6 #22 tansiyonesraa 07-05-2013 00:13
merhaba hocam 21 yaşındayım tansiyonum büyük 8 küçük 5 baş dönmesi halsizlik göz kararması ,aşırı derecede unutkanlık ve dikkat dağınıklığı,baz ende ellerim ayaklarım boşalıyo ve soguk soguk terliyorum .şimdi bir de derimde tırnak ustu buyuklugunde lekeler ,ten renginde koyulasma oluştu derimde meydana gelen yaralarda geç iyileşiyor bunlar düşük tansiyondan mıdır? Değil ise nereye gitmem gerekli .cevaplarsanız sevinirim.
Alıntı
 
 
+12 #23 düşükt tansyongülşah 11-05-2013 23:21
Tansyonum 1haftadır 10 a 5 ne yapmalıyım
Alıntı
 
 
+2 #24 düşük tansionNatali 14-05-2013 17:39
Merhabalar benim büyük tansionum 8 küçük ise 4 de düşüyor çok halsiz oluyoru yastıktan kafamı kaldıramıyorum ,kendimden geçiyorum, doğumdan sonra ortaya çiktı ne yapmalıyım teşekkürler
Alıntı
 
 
+2 #25 düşükelif 29-05-2013 16:04
Alıntılandı merve:
15 yaşımdan beri düşük tansiyonla mücadele veriyorum ilk düştüğünde bayıldım daha sonra bir çok kez bayılmalar oldu ateşim yükseliyor nöbet geçiriyorum ve tansiyonum her zaman düşüktür ne yapabilirim beyin rahatsızlıkları na işaret eder mi?

bende 17 yaşındayım benimde düşüyor yapman gerek
sadece dinlen anide kalkma doktor tavsiyesini dillen okadar peki burnunda kanama oluyormj
Alıntı
 
 
0 #26 Düşük tansiyonNehir 17-06-2013 12:22
Ben 14 yaşındayım ve sürekli tansiyonum düşük ayağa kalktığımda gözümün önü kararıyor ayrıca sürekli göğsüm ağrıyor ve kalbim sıkışıyor neden böyle oluyor yardım edebilir misiniz ?
Alıntı
 
 
0 #27 dusuk tansiyonnzeynep avci 18-07-2013 17:15
merhaba ben 17 yasindayim ve son bir senedir tansiyonum dusuk. 7-0 cikiyor. kucuk tansiyonum felaket derecesinde artik. ayaga kalkinca basim donuyor gozum karariyor agriyor ders calismaya calisiyorum ama daha bes dakika onceki konuyu unutuyorum. unutkanligim basladi. tuzlu ayran ictigimde tansiyonum 7-0 kaliyor. artis olmuyor. yardimci olurmusunuz bu konuda
Alıntı
 
 
+8 #28 TANSİYON DÜŞÜK OLMASIayla 16-08-2013 19:26
merhaba hocam ben 23 yaşındayım tansiyonum düşük bayılmam geliyor kollarımı damarları mosmor oluyor tansiyonum düştugü zaman o an tatlı biseler yemem geliyor lütfen cevaplayınız teşekürler saygılarımla....
Alıntı
 
 
+3 #29 tüşük tansiyonayla 17-08-2013 21:26
lütfen cevaplayınız
Alıntı
 
 
+6 #30 cvp yok burdaSoner 19-10-2013 00:49
tansiyon konusundan dolayı girdim herkesin yazdıklarını okudum ama cvp alabilen yok ne menem bi yerden ve kimden medet umuyoruzki!
Alıntı
 
 
+2 #31 14 yaşındayımNolur cevaplayın 20-10-2013 20:16
Ben şUan 14 yaşındayım ben 5 yaşından beri beni kalp doktoruna götürüyolar benim kalpte Ritim bozukluğu ve kalp kapakçığı ım Çöküyomuş . ben geçnlerde Benim gözüm karardı başım döndü ve elerim ayklaım titredi ben kendimi Hiç tutamadım ve beynim uyuştu o an ve öncesini daha sonra hatırlmaya başlıdım bir de annemler beni kaldırdığında ellerim mos mor bacaklarım da mos mor olmuştu neden Oluyo bana söleyim Ölcem yakında ya :(
Alıntı
 
 
+3 #32 birşeykemal 23-10-2013 19:15
Birşey olmaz korkmayın
Alıntı
 
 
+2 #33 tansiyonaslı 17-11-2013 12:15
15 yaşındayım. tansiyonum ya 10\5 yada 10\4 çıkıyor. kalp atışım bazen 113 bazen 80'lerde. ne yapmam gerekir ?
Alıntı
 
 
-1 #34 tansion nasıl düşure biliriselvinaz yangac 21-11-2013 20:08
tansiyonum 15 kücuk 8 nasıl düşüre bilirim:
Alıntı
 
 
+6 #35 tansiyonum 100basak 29-11-2013 17:07
Merhaba ben 17 yasindayim . Tansiyonum cok düşüyor bazen. Ayaga kalktığım zaman basim dönüyor, , gözlerim karariyo, beynim yerinden sallaniyo sanki.o an hem soğuğu hem sıcağı hissediyorum. Doktor a gidiyorum bana bu yasta cok normal diyorlar. Boyum 1.63 kilom 50 . Daha fazla yemem söyleniyor . Halbuki yeterince yiyorum . Sadece spor yapiyorum. Sizce ne yapmaliyim.? O kadar çok doktora gittim ki artik utanıyorum. Sizce doktara gitmelimiyim tekrar ?
Simdiden teşekkürler...
Alıntı
 
 
+2 #36 düşük tansiyonzafer 11-12-2013 13:00
halsizlik 16 yaşındayım tansiyonum düşüyor eller buz gibi ayak lar buz gibi
Alıntı
 
 
+1 #37 6 3Merve 24-01-2014 21:50
19 yaşındayım ve tansiyonum 6 ya 3 ne yapmalıyım bir zararı var mı?
Alıntı
 
 
0 #38 ..nur 04-03-2014 23:45
22 yasndayım bazen aşırı halsiz oluyorum ayaklarm yerdn kesilio elim ayagm tutmuyo bir kere gözlerim karardı gece uyirken birden bire yine oluyor
Uyaniorum yermden kalkmakta güclük cekiorum ve son zamanlarda durup dururken terliyorum bana noluyor
Alıntı
 
 
+1 #39 6-6 TANSİYONESENGÜL 02-04-2014 14:37
BEN 14 YAŞINDA BİR KIZ ÇOCUĞUYUM VE SÜREKLİ OLARAK TANSİYONUM DÜŞÜK OLUYOR. ÖRNEĞİN 6-6 GİBİ VE BÖYLE ZAMANLARDA MİDEM BULANIYOR,KULAĞ IM ÇINLIYOR,MİDEM AĞZIMA KADAR GELİYOR(ÇOK AF EDERSİNİZ).BEN BUNA ÇÖZÜM OLARAK NE YAPABİLİRİM .DİĞER KİŞİLERDE YARDIMCI OLUR İSE ÇOK SEVİNİRİM.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...
Alıntı
 
 
0 #40 tansiyonayşe 02-04-2014 19:52
17 yaşındayım ve tansiyonum 3 e 3 kalp atışım 92 kendimi hiç iyi hissetmiyorum.Sizce ne yapmalıyım
Alıntı
 
 
+1 #41 tansiyonnurdan 01-05-2014 20:54
benim tansiyonum büyük9,5 küçük 6
Alıntı
 
 
+1 #42 Düşük tansiyonZeynep 22-06-2014 09:41
İyi günler 19 yaşındayım 6 yaşından beri tansiyonum dùşük halsizlik,baş dönmesi ve kansızlık var hava sıcak olduğunda da kötü oluyorum ne yapmam gerekiyor.
Alıntı
 
 
-2 #43 düşük tansiyonnursima 11-09-2014 23:33
Ben 17 yaşindayim tansiyonum 9/5 başım dönüyor gözüm kararıyor ne yapmalıyım
Alıntı
 
 
0 #44 normalmigoksin 01-11-2014 01:46
Benim tansiyonum 9.4 genelde ayni herhangi bir şikayetim olmuyor sadece ayakların ellerim çok soğukta üşür .kalp atışında 58.80 arası .soğuğa duyarlığın .sıcağa dayanikliyim .baygınlık bas dönmesi göz kararması yok .?
Alıntı
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sağlık - Genel Sağlık kategorisinde bulunan Düşük tansiyon tehlikeli mi başlıklı yazı düşük tansiyon , duşuk tansiyon nedir , düsük tansiyon değerleri , tansiyon değerleri , dusuk tansiyon kac , düşük tansiyon kaçtır , dusuk tansiyon kaca kactir , küçük tansiyon nedir , tansiyon düşüklüğü , küçük tansiyon neden düşer , sürekli tansiyon düşmesi , sürekli tansiyon düşüklüğü , dusuk tansiyon neden konuları hakkında bilgi içermektedir.