22-12-2014 05:37:23
Ana Sayfa Sağlık Genel Sağlık Saçların güçlenmesi için birebir

Sevgili TurkceBilgi.Org kullanıcısı, sizinle daha kaliteli zaman geçirek adına üyemiz olmanızı rica ederiz.

Saçların güçlenmesi için birebir
Üniversitelerde 700 yıl ders olarak okutulan hekimlerin piri İbn-i Sina'nın 'Tıp Kanunu' kitabından bugüne kadar hiçbir yerde rastlamadığınız çok özel formülleriyle şifa bitkilerin reçeteleri…
Dr. Yaman SÖNMEZ ve Tarihçi Ahmet ALMAZ hazırladı.
Lezzeti kadar sağlığa etkisi de çok
DUT
Dut kronik ishali ve bağırsak ülserlerini giderir; özellikle kuru dutun bu etkisi vardır. İdrar söktürür. Yaprakları saf suyla kaynatılıp kullanılırsa, saç ve kılları gürleştirir. Ağız ve boğaz şişlerini giderir, bebeklerin ağızlarındaki yara ve pamukçuğa iyi gelir...
Dutun iki cinsi vardır. Bunlardan birisi tatlı ve kırmızıdır. Bu nevi, incir gibi temizleyicidir. Fakat besleyici değeri incirden daha azdır; kanı bozar; mide ve diğer durumlar için incir gibidir; ancak daha zayıftır. Şam dutu denen sarı yoncanın ekseriya bir yararı yok gibidir. Hamı kurutularak, sumak yerine kullanılır.
İÇERİĞİ
Tatlısı, sıcak, rutubetlidir ve ekşi olan Şam dutu, soğuğa meyillidir, rutubetlidir.
GÜZELLİK
Dut yaprakları, asma ve kar incir yaprakları, saf suyla kaynatılıp kullanılırsa, saç ve kılları gürleştirir.
CERAHAT VE YARALAR
Ekşi dut, kötü yaraları kurutmakta yararlıdır; suyu (öz suyu) da aynı etkiyi yapar.
BAŞ ORGANLARI
Ekşi dut kurusu, ağızdaki sulu yaralara faydalıdır ve onun pişmiş kökü, dişleri gevşetir; eğer ekşi dut yapraklarının suyu ile gargara yapılırsa, dil yaralarına iyi gelir.
YARARLARI
Onda büzücü, soğutucu etkiler vardır. Dut öz suyu, çok fazla büzücü etki gösterir. Özellikle bakır kapta kaynatılan öz suyu, maddelerin dokulara nüfuzunu engeller. Ham dutun bu etkisi daha fazladır. Şam nevi, sumak gibi kullanılır.
ŞİŞLERE
kşi dut, ağız ve boğaz şişlerini giderir ve yaprakları, bademciklere ve yeni doğan çocukların ağızlarındaki yara ve pamukçuğa (asphyxia) iyi gelir.
BESLENME
Dut, mide için zararlıdır. Özellikle kırmızı, tatlı dut daha çabuk bozulur. Eğer midede çabuk bozulmazsa, herhangi bir zararı olmaz. Onun kötü etkisi yoktur. Ama besleyici değildir veya pek az yararlıdır. Bütün dut çeşitlerinin yemekten önce ve mide salgısının yoğun olmadığı zaman yenmesi uygundur. İştiha ile yense bile, mideden çabuk atılır. Ancak bütün dutlar mideden süratle atılsa bile, bağırsaklarda yavaş hareket eder.
DIŞARI ATAN ORGANLAR
Ekşi dut, tuzlanarak kurutulursa, bağırsaklarda şiddetli kabız etki gösterir ve dizanteriye çok iyi gelir. Dutun sızıntı sıvılarında boşaltıcı etki, ağaç kabuklarında ise, hem temizleyici, hem de boşaltıcı etki vardır; boşaltıcı etkisi daha fazladır. Tatlı dutun seri şekilde mideden bağırsaklara geçmesinin sebebi, rutubetine veya tatlı sıvısına mide asidinin konması olabilir.
Hekim Erhanhanes, dut fevkalade yavaş olarak sindirim sistemini terk eder, demiştir. Ben zannediyorum ki, bu görüş ekşi dutla ilgili olabilir.
Dut, tabiaten boşaltıcı etkisi olmakla beraber, kronik ishali ve bağırsak ülserlerini giderir; özellikle kuru dutun bu etkisi vardır. Dutun bütün çeşitlerinde idrar söktürücü etki vardır. Şami nevi dut, mideden ne kadar hızlı geçerse, bağırsaklardan o kadar geç çıkar (atılır).BUGÜN

Samanyolu
 

Bu Konuya Yorum Yapabilirsiniz


Sağlık - Genel Sağlık kategorisinde bulunan Saçların güçlenmesi için birebir başlıklı yazı saçların güçlenmesi için ne yapmalı , saçın güçlenmesi için ne yapmalı , saçların güçlenmesi için ne yemeli , saçların güçlenmesi için , saçların güçlenmesi için ne yapmalıyız , saçların güçlenmesi için ne yapılmalı , saçın güçlenmesi için , sac guclenmesı , saçın güçlenmesi için ne yapılmalı , sarı saçların güçlenmesi , bebeklerin agizlarindaki yara , saclarin güclenmesi icin ne yapmak l , sac guclenmesı ıcın konuları hakkında bilgi içermektedir.